Mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem w Sopocie

Mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem w Sopocie - ZielonaGospodarka.pl
07.03.2023 10:59
Strona główna Energetyka, OZE Mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem w Sopocie

Partnerzy portalu

Mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem w Sopocie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. sopot.obliview.com

Mapy ukazujące miejsca w Sopocie z dużymi stratami ciepła oraz nieodpowiednio oświetlone powstaną dzięki danym zebranym podczas kilku godzin lotu samolotu wyposażonego w kamerę termowizyjną. Loty nad kurortem odbyły się w nocy w weekend - podał sopocki magistrat.

Marlena Klepacz z biura komunikacji społecznej sopockiego magistratu poinformowała w poniedziałek, że na podstawie zebranych danych będzie można podjąć działania, które przyniosą miastu oszczędności. „Aby zebrać dane do wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki - niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów. Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt wystartował z lotniska Rzeszów-Jasionka w nocy z soboty na niedzielę (4-5 marca br.). Nad Sopotem krążył blisko 2 godziny. Wykonał kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych” – dodała Klepacz.

Jak podaje magistrat, mapa strat ciepła jest w dużym uproszczeniu obrazem całego miasta wykonanym kamerą termowizyjną.

"Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci. Na jej podstawie można podjąć działania zapobiegające stratom ciepła, a co za tym idzie, zyskać ogromne oszczędności" - przekazuje cytowany w przesłanym PAP komunikacie wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Mapa będzie też wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.

Mapa zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie. Jak podaje sopocki magistrat, nadmiar światła jest zanieczyszczeniem takim samym, jak np. hałas. Utrudnia on funkcjonowanie między innymi nocnych zwierząt.

Naloty jak i opracowane mapy wykonuje firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa. Mapy zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia br.

Prawie 17 tys. zdjęć wykonanych zestawem kamer umieszczonych w specjalistycznym samolocie podczas wielu godzin lotów nad miastem - dzięki zebranym w ten sposób danym, pod koniec ubiegłego roku powstała m.in. najnowsza ortofotomapa Sopotu. Można na niej obejrzeć dowolny fragment kurortu z kilku stron, zmierzyć powierzchnię domu czy poznać potencjał solarny dachu. Z tych danych skorzysta geodeta, projektant, urzędnik, ale też mieszkaniec planujący np. instalację fotowoltaiki. Dane te pozyskiwane były wiosną i latem 2022 r. Można je zobaczyć w serwisie ObliView na stronie https://sopot.obliview.com/
Krzysztof Wójcik

kszy/ skr/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.