Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

Strona główna Energetyka, OZE Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

Partnerzy portalu

Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Orlen

W Łebie rozpoczęły się prace związane z budową bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Będzie ona portem macierzystym dla statków transportujących sprzęt oraz pracowników technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 osób i będzie obsługiwać farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.

Baza serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 roku, na rok przed uruchomieniem farmy Baltic Power. Na powierzchni ok. 1,1 ha znajdzie się magazyn części zamiennych do farmy oraz warsztat. Nabrzeże będzie w stanie pomieścić jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie stale obsługiwana przez 3-4 specjalistyczne statki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każdy z nich będzie mógł zabrać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem. Szacowany koszt inwestycji to ok. 62 mln zł.

— Projektom morskiej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę lądową. W gminie Choczewo powstaje już stacja do odbioru energii z morza, a w Świnoujściu budowany jest terminal instalacyjny Orlen Neptun, który posłuży m.in. do budowy Baltic Power. Łeba to kolejna lokalizacja, która odegra ważną rolę w ekosystemie usługowym polskiej branży morskiej energetyki wiatrowej. Baza serwisowa, która jest w stanie szybko reagować na bieżące potrzeby operacyjne, będzie kluczowa dla utrzymania maksymalnej efektywności naszej inwestycji — mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen.

Do najważniejszych zadań techników pracujących w bazie będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy wiatrowej poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie pracownicy serwisu, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, będą weryfikować wydajność, zużycie i parametry eksploatacyjne poszczególnych elementów turbin, a w razie potrzeby dokonywać bieżących napraw. Pracę techników wspierać będzie system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco wydajność farmy, wskaże również turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany.

— Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca jak najkrótszy czas dojazdu ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Mamy również nadzieję, że 60 nowych miejsc pracy, które stworzy nasz projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie — mówi Jens Poulsen, Członek Zarządu Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Faza przygotowawcza została zakończona we wrześniu 2023 r., a pełne finansowanie zostało zapewnione przez 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Zgodnie z harmonogramem, projekt uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę i umowy na wszystkie kluczowe komponenty. Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm na świecie, która zainstaluje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin będzie wykonana ze stali niskoemisyjnej. Po ukończeniu budowy w 2026 r., Baltic Power będzie pierwszą polską morską farmą wiatrową działającą na Morzu Bałtyckim, pokrywającą 3% krajowego zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.