Wynik wyszukiwania - " morska farma wiatrowa" - Wiadomości

Grupa Orlen przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w energetyce do 2030 r.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW - podał wewnętrzny periodyk koncernu Magazyn GO!
16.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi mierzyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzrostu kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Grupa Przemysłowa Baltic buduje dwie trafostacje dla projektu Baltic Power

Grupa Przemysłowa Baltic realizuje budowę dwóch morskich trafostacji (OSS) dla pierwszego w Polsce projektu morskiej farmy wiatrowej. Prace prefabrykacji obu zleconych konstrukcji w ramach projektu Baltic Power odbywają się równolegle w zakładach produkcyjnych Grupy tj. w Gdańsku i Gdyni.
04.03.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii. Kluczowe umowy dla farm wiatrowych Bałtyk II i III zostały podpisane.
16.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
19.01.2024

Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
17.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

WindEurope: w 2023 r. w UE przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
12.01.2024

Dwie firmy zainteresowane wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Do przetargu na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 oraz z układem wyprowadzenia przystąpiło dwóch oferentów.
05.01.2024

Certyfikat typu dla turbiny Vestasa V236-15,0 MW

Przełomowa, 15-megawatowa turbina wiatrowa Vestasa osiąga kluczowy kamień milowy. Niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej V236-15,0 MW otrzymała Certyfikat Typu.
12.12.2023

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.
06.12.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

Statek Dina Polaris prowadzi badania dna pod kolejną farmę wiatrową Equinora i Polenergii

Prace nad trzecim projektem Equinor i Polenergii wchodzą w kolejną fazę. Około 80 km od wybrzeża badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I realizuje statek Dina Polaris.
02.10.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
27.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

PGE i Ørsted otrzymały nowy obszar do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Decyzją Ministerstwa Infrastruktury Grupa PGE i Ørsted będą mogły zbudować na akwenie 45.E.1. do 210 MW mocy wytwórczych. Pozwolenie na budowę sztucznych wysp (PSzW) zostało wydane na wniosek złożony wspólnie przez obie firmy. Dotyczy obszaru sąsiadującego z realizowanym przez obie firmy projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
17.08.2023

Ørsted sprzedaje aktywa przesyłowe Hornsea 2

Breesea Limited, Soundmark Wind Limited i Sonningmay Wind Limited, spółki joint venture należące do Ørsted (50%) oraz AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances (CAA) (łącznie 50%), ogłosiły w ubiegły piątek, że podpisały umowę sprzedaży swoich aktywów przesyłowych na rzecz Diamond Transmission Partners Hornsea Two Limited ("DTP").
24.07.2023

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
20.07.2023

PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN wzrośnie o ok. 5,2 GW

„ORLEN Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu ORLEN Neptun.
23.06.2023

PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE

Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, który uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz C
21.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
15.06.2023

Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist

EDP przeniosło swoje 25,4 procent udziałów w firmie Principle Power, specjalizującej się w pływających morskich platformach wiatrowych, do Ocean Winds, spółki joint venture 50:50 pomiędzy EDP Renewables i Engie.
29.05.2023

Morska podstacja Vineyard Wind opuszcza Danię i płynie do Ameryki [GALERIA]

Górna część morskiej podstacji i fundament płaszczowy dla projektu Vineyard Wind 1 opuściły nabrzeże w zakładzie produkcyjnym Bladt Industries w południowej Danii, kierując się do miejsca docelowego 35 mil od Massachusetts w USA.
29.05.2023

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.
24.05.2023

Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa

Inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa - ocenił w środę w TVP Info wiceminister funduszy Marcin Horała, odnosząc się do decyzji o budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu.
24.05.2023

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
23.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Zakończono postępowanie dowodowe dotyczące infrastruktury przyłączeniowej Few Baltic II

Jak zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończono postępowanie dowodowe w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II.
11.05.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
28.04.2023

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.
27.04.2023

PGE i Ørsted coraz bliżej budowy morskiej farmy Baltica 2 [WIDEO]

Grupa PGE i duński Ørsted zrobiły właśnie duży krok na drodze do realizacji projektu Baltica 2. Podpisana w czwartek umowa z firmą Siemens Gamesa obejmuje dostawę i serwisowanie ponad 100 turbin wiatrowych dla tego projektu. Wszystkie strony podkreślają, że to krok milowy w realizacji farmy wiatrowej, z której prąd ma popłynąć już za cztery lata. Baltica 2 to dopiero pierwszy etap planu inwestycyjnego, który przewiduje w nadchodzących latach potężne inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Cała inwestycja o nazwie Morska Farma
25.04.2023

5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jedna z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie jest mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczeństwa i klimatu również w Polsce. Dobrze pokazuje to opublikowany właśnie 21. Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w którym znalazło się aż pięć praktyk Ørsted z zakresu ESG i sustainability.
20.04.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
14.04.2023

Światowy rekodr instalacji na szkockiej morskiej farmie wiatrowej

Na największej szkockiej morskiej farmie wiatrowej - Seagreen - u wybrzeży Angus, zainstalowano na największej głębokości na świecie fundament turbiny wiatrowej.
12.04.2023

Europejski wiatr inwestycji w onshore i offshore słabnie

Według organizacji branżowej WindEurope - w 2022 roku Europa zainwestowała zaledwie 17 mld euro w nowe farmy wiatrowe, co stanowi spadek z 41 mld euro w 2021 roku i najniższy wskaźnik inwestycji od 2009 roku.
07.04.2023

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

26.03.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Orlen planuje nakłady inwestycyjne na poziomie 36,2 mld zł, na liście terminal morski w Gdańsku i morska farma wiatrowa

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym – wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.
24.02.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Wstęp Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
23.02.2023

U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky

Szwedzki deweloper projektów wiatrowych OX2 poinformował, że pracuje nad projektem morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 1400 MW. Zgodnie z planami, instalacja ma powstać na wodach Zatoki Botnickiej.
02.02.2023

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.
30.01.2023

Baltic Power uzyskuje pozwolenie na budowę dla lądowej części inwestycji

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zatwierdził projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę dla Baltic Power Sp. z o.o.
30.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Deweloper EDF złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
20.01.2023

EDF Renewables Polska: Bałtyk to dobro narodowe, ogromny potencjał i strategiczne źródło energii [WIDEO]

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.
20.01.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich: ● Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - zielonagospodarka.pl ● Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - zielonagospodarka.pl ● Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - zielonagospodarka.pl ● Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - zielonagospodarka.pl ● Ustawa o promowaniu wytwarzania ene
10.01.2023

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15,0 MW wygenerowała pierwszą energię w centrum testowym w zachodniej Jutlandii. Piasty i gondole do tego modelu będą produkowane m.in. w Szczecinie.
09.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Morska Farma Wiatrowa Baltica z zatwierdzonym poziomem wsparcia

PGE i Ørsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla obu realizowanych wspólnie etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Wcześniej, we wrześniu br., wysokość dopuszczalnego poziomu wsparcia dla obu etapów projektu została zatwierdzona przez Komisję Europejską w wyniku indywidualnej notyfikacji wsparcia dla MFW Baltica. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym (CfD) dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczal
14.12.2022

Morska farma wiatrowa Baltic Power napędza nowe inwestycje

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
06.12.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.
29.11.2022

Energa Wytwarzanie popularyzuje wiedzę o pracy w sektorze OZE

Energa Wytwarzanie wzięła udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku. Spółka promowała tam własną działalność i zachęcała do edukacji, a następnie pracy w energetyce wiatrowej.
28.11.2022

Bureau Veritas weryfikuje południowokoreański floating offshore

Bureau Veritas, we współpracy z Korean Register (KR), zostało wyznaczone do poprowadzenia certyfikacji projektu Gray Whale 3 - pływającej morskiej farmy wiatrowej Bada Energy w Ulsan, w Korei Południowej.
22.11.2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.
21.11.2022

OMSA: Holownik pod obcą banderą zauważony na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej

Stowarzyszenie Offshore Marine Services Association (OMSA) dokonało niezwykłego odkrycia: holownik pod holenderską banderą i z holenderskim kapitałem przepłynął przez Atlantyk i wykonał przynajmniej jedno zadanie na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej. Obecność tego statku wydaje się przeczyć oczekiwaniom, że sektor statków roboczych objętych Jones Act będzie miał wyłączny dostęp do kontraktów na holowanie i obsługę projektów związanych z morską energią wiatrową na amerykańskim szelfie kontynentalnym - jeśli niekoniecznie na
03.11.2022

Na Bałtyku powstanie farma wiatrowa Baltic Power

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji farmy wiatrowej na Bałtyku. Na wysokości Łeby i Choczewa, 22 km od brzegu, powstanie morska farma wiatrowa Baltic Power - poinformowało biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
03.11.2022

Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku

Jednostka Wind Osprey firmy Cadeler zainstalowała 70-tą turbinę wiatrową Siemens Gamesa o mocy 11 MW w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid o docelowej mocy 1,5 GW w obszarze holenderskiego Morza Północnego.
02.11.2022

Orlen zakończył budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju

Grupa Orlen zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Instalacja o łącznej mocy 62 MW zlokalizowana w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. - podał koncern w piątek.
28.10.2022

Iberdrola sprzedaje udziały w bałtyckiej farmie wiatrowej

Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
06.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
04.10.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji kosztowała 2 mld euro

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji z 80 turbinami wiatrowymi została otwarta nad Atlantykiem pod koniec września. Koszt tej inwestycji to 2 mld euro. Przyszłością są także dryfujące farmy, które również konstruujemy – mówi PAP dyrektor ds. energii morskich EDF Renouvelables Cedric Le Bousse.
02.10.2022

Baltic Power zaprasza na Suppliers Day 2022: Meet the Buyer Conference

Baltic Power Suppliers Day 2022: Meet the Buyer to kolejne z serii wydarzeń dedykowanych firmom zainteresowanym współpracą w ramach łańcucha dostaw dla Baltic Power – wspólnego projektu budowy morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power.
29.09.2022

Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac

Brytyjskie media donoszą, że pracownicy zatrudnieni przy projekcie morskiej farmy wiatrowej w Walney będą strajkować we wrześniu. Powodem są niskie płace. Inwestycja należy do duńskiego potentata wiatrowego Ørsted.
19.09.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
16.09.2022

Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wykonanie fundamentów i morskiej stacji elektroenergetycznej

Spółka Baltic Power podpisała umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Bałtyku. Zgodnie z porozumieniem, część elementów niezbędnych do posadowienia wież dla turbin będzie wyprodukowana w Polsce. Jeszcze w tym roku Baltic Power zakontraktuje wszystkie kluczowe komponenty i usługi niezbędne do planowego rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku. Zgodnie z harmonogramem wspólna inwestycja Grupy ORLEN i Northland Power rozpocznie produkcję zeroemi
09.09.2022

Największa na świecie morska farma wiatrowa Hornsea 2 wkracza w etap operacyjny

Ørsted ogłosił, że morska farma wiatrowa Hornsea 2 weszła właśnie w pełni w fazę operacyjną. Inwestycja produkująca 1,3 GW mocy umiejscowiona jest na Morzu Północnym u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii.
02.09.2022

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało MoU z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych.
30.08.2022

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Lokalizacja Morskich Farm Wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej lub strefie przyległej Rzeczpospolitej Polskiej nie powinna zakłócać nadmorskiego krajobrazu polskiego wybrzeża. Dodatkowo, to także okazja do rozwoju polskiego przemysłu, a co za tym idzie zwiększenia innowacyjności,
23.08.2022

Ørsted i SDMS: pierwszy fundament Made-in-Taiwan wyszedł z portu

Ørsted i Sing Da Marine Structure (SDMS) załadowały w porcie Kaohsiung pierwszą partię fundamentów w całości wyprodukowanych na Tajwanie.
17.08.2022

Seaway 7 startuje z pracami dla Moray West w Szkocji

Seaway 7 podpisał umowę z Moray Offshore Windfarm (West) Limited na rozpoczęcie wczesnych prac dotyczących inżynierii, zakupów, instalacji i uruchomienia kabli sieciowych. Moray West to nowa morska farma wiatrowa powstająca w Szkocji.
09.08.2022

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

Spółka EDF Renouvelables z francuskiej grupy energetycznej EDF poinformowała, że zainstalowano już ponad połowę turbin wiatrowych GE Haliade 150-6 MW na terenie farmy morskiej Saint Nazaire.
06.08.2022

Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru

Nordsee Two, niemiecki projekt morskiej farmy wiatrowej, którego właścicielami są spółki RWE (51 proc.) i Northland Power (49 proc.), ma uwzględniać instalację elektrolizera. Projekt ma na celu sprawdzenie ekonomicznej opłacalności produkcji zielonego wodoru na obszarze morskich farm wiatrowych.
31.07.2022

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

Spółka Subsea 7, światowym lider w realizacji projektów i usług offshore w sektorze energetycznym, poinformował o postępach w pracach przy projekcie farmy morskiej Hywind Tampen (88 MW). Jest to pływająca elektrownia wiatrowa rozwijana przez norweskiego giganta Equinor.
29.07.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
27.07.2022

Ruszyły prace nad największą na świecie morską farmą wiatrową

Rozpoczęła się kampania, podczas której zostanie posadowione 277 pali fundamentowych turbin w trzech fazach farmy wiatrowej Dogger Bank - zlokalizowanej na Morzu Północnym.
27.07.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Hitachi Energy zdobywa zamówienie na przyłączenie jednej z największych na świecie MFW do brytyjskiej sieci energetycznej

Systemy przesyłowe HVDC Light® połączą farmę wiatrową Hornsea 3, dostarczając energię odnawialną dla ponad trzech milionów domów.
21.07.2022

Offshore – jeden obrót turbiny zasili dom przez 2 dni

Pierwsza duża amerykańska morska farma wiatrowa wybrała właśnie tego goliata jako swoją turbinę.
14.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

Norweski gigant energetyczny Equinor oraz partnerzy - Petoro, TotalEnergies, Shell i ConocoPhillips – rozważają budowę pływającej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży zachodniej Norwegii.
01.07.2022

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby wzmocnić polski sektor morskiej energetyki wiatrowej

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby przyspieszyć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. RWE wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 flagowych morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa. Współpraca obejmuje także umowę serwisową. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku. Po zakończeniu rozruchu, F.E.W. Baltic II przyczyni się do
28.06.2022

Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, GALERIA]]

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.
23.06.2022

RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Innowacyjna technologia fundamentowania świętuje swoją premierę na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi należącej do RWE: Po raz pierwszy w branży energetyki odnawialnej wokół fundamentu monopala na poziomie dna morskiego zainstalowano specjalne kołnierze. Monopale kołnierzowe to konstrukcja oparta na patencie RWE. Nowe rozwiązanie zapewni dodatkowe podparcie dla obciążeń bocznych, zwiększy nośność i poprawi integralność strukturalną całego fundamentu. Prace instalacyjne zostały wykonane przez firmę DEME Offshore.
18.06.2022

RWE edukuje pomorskie dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii

RWE kontynuuje cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Pomorzu. Do tej pory w zajęciach wzięło udział około 750 uczniów klas 4-8, w wieku 10-14 lat. Na początku czerwca zainicjowano zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób produkowana jest zielona energia oraz zdobywają wiedzę na temat perspektyw rozwoju sektora OZE w Polsce i możliwości zatrudnienia w tej dynamicznie rozwijającej się branży
14.06.2022

Sejm przyjął ustawę, wprowadzającą system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Sejm znowelizował w czwartek ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzając systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.
09.06.2022

Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ws. certyfikatów dla offshore

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie w trakcie II czytania projektu ustawy wprowadzającego systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy. Projekt trafi bezpośrednio pod głosowanie.
09.06.2022

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą "Szkuner" Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.
30.05.2022

Będzie waloryzacja wielkości publicznego wsparcia finansowego dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim z pierwszej fazy

Wiosną 2021 roku ustalono cenę maksymalną wsparcia na poziomie 319,6 zł/MWh, ale od tego czasu znacznie zmieniły się czynniki ekonomiczne i geopolityczne, które wpłynęły na koszty inwestycji, m.in. inflacja, rosnące ceny stali, kursy walut, wojna w Ukrainie.
16.05.2022

PKN Orlen: w Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
13.05.2022

Za niecałe 30 lat Grupa PGE będzie dostarczać swoim klientom wyłącznie zieloną energię

Suwerenności energetyczna powinna być budowana w oparciu o dostępne lokalnie źródła energii. Szczególnie ważne są te niewyczerpalne, naturalne i bezpieczne dla środowiska. W połączeniu z rządowym programem budowy mocy jądrowych będą one stanowić w przyszłości o niezależności energetycznej Polski. Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę pokazała jak ogromnie ważny jest to element w systemie bezpieczeństwa państwa.
12.05.2022

Napędzany wiatrem warsztat Baltica 2+3 – dialog z dostawcami

Już 22 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie organizowane przez PGE i Ørsted dla firm, które chciałyby dołączyć jako dostawca do największej inwestycji w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Morska Farma Wiatrowa Baltica (MFW Baltica) o mocy do 2543 MW jest realizowana w ramach strategicznego partnerstwa PGE i Ørsted.
13.04.2022

Inwestorzy otworzą fundamenty wiatrowe dla organizmów morskich? Trwają badania

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wraz z holenderską Fundacją na rzecz Morza Północnego „De Rijke Noordzee” przeprowadzą badania nad możliwościami poprawy ekosystemów na terenie morskich farm wiatrowych. W fundamentach turbin wykonano otwory, które umożliwiają rybom i innym organizmom morskim wpływanie do środka turbin wiatrowych.
09.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają 22 kwietnia na "Napędzane wiatrem warsztaty Baltica 2+3 - dialog z dostawcami”

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
04.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PTMEW: Udało się skonsolidować polski przemysł offshore wind

W rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej ważną rolę odgrywają stowarzyszenia branżowe. To one niejednokrotnie są głosem sektora z rozważaniach na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, debatach na temat bieżących wyzwań, oraz w pracach nad regulacjami. W Polsce od wielu lat działa Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Czym się zajmuje? Jak ocenia zaangażowanie polskich firm w sektorze offshore wind? Jakie są plany PTMEW na 2022 roku? Pytamy Jakuba Budzyńskiego, wiceprezesa organizacji.
04.04.2022

Ørsted, AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances współpracują przy budowie największej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2

Ørsted podpisał umowę zbycia 50 proc. udziałów morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1,3 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii, na rzecz konsorcjum składającego się z AXA IM Alts oraz Crédit Agricole Assurances.
29.03.2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.
29.03.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
23.03.2022

PGE i Orsted organizują spotkanie z dostawcami ws. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Orsted organizują 22 kwietnia br. spotkanie z dostawcami dotyczące m.in. zaawansowania prac i planu przetargów związanych z realizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała we wtorek spółka PGE Baltica.
22.03.2022

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

Jak donoszą zagraniczne media, duński deweloper OZE Ørsted oskarża koncern energetyczny BP o próbę zablokowania budowy 675 MW mocy w ramach morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.
20.03.2022

PGE i Orsted wnioskują o obszar sąsiadujący z lokalizacją farmy wiatrowej MFW Baltica

Firmy PGE i Orsted starają się wspólnie o obszar na Ławicy Słupskiej, który sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, która ma być największej farmą wiatrową budowaną na polskich wodach Morza Bałtyckiego - poinformowała w piątek PGE Baltica.
25.02.2022

Nowe regulacje zwiększą bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
22.02.2022

Duńczycy sfinalizowali sprzedaż 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Duński inwestor wiatrowych Ørsted poinformował, że ostatecznie sfinalizował 50-procentową transakcję zbycia praw do niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW na rzecz funduszy zarządzanych przez Glennmont Partners.
14.02.2022

Chiny liderem morskiej energetyki wiatrowej

Państwo Środka nie przestaje zadziwiać pod względem wdrażania technologii energetycznych. Jak poinformowała chińska agencja energii National Energy Administration, w 2021 roku Chiny przyłączyły do sieci morskie farmy wiatrowe o mocy 16,9 GW, stając się globalnym liderem offshore wind. Gdyby uwzględnić nowe moce w lądowych farmach wiatrowych, to wynik jest jeszcze bardziej imponujący - 47,6 GW.
01.02.2022

Ocean Winds, spółka joint-venture EDPR i ENGIE, uzyskała wyłączne prawo do gruntów pod budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Szkocji

Farma wiatrowa powstanie na dnie morskim u wybrzeży Szkocji, na obszarze przyznanym z zasobów gruntów należących do Crown Estate Scotland (CES) w ramach postępowania ScotWind.
20.01.2022

Belgijskie farmy morskie wykręciły rekordowy wolumen energii w 2021 roku

2021 rok był szczególnie przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Belgii. Farmy wiatrowe zainstalowane na belgijskiej części Morza Północnego dostarczyły bezemisyjną energię dla prawie 2 milionów gospodarstw domowych w ubiegłym roku – informuje Belgian Offshore Platform (BOP). Niestety, w tym roku nie pojawiają się kolejne turbiny na wodach tego kraju. Rząd pracuje nad usprawnieniem regulacji.
17.01.2022

RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz kanadyjski inwestor Northland Power wspólnie rozwiną klaster morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,3 GW u wybrzeży Niemiec na wodach Morza Północnego.
13.01.2022

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

Energia z farmy morskiej napędzi lotnisko we Frankfurcie

Port lotniczy we Frankfurcie (Fraport) oraz deweloper OZE EnBW zawarli długoterminową umowę zakupu energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej He Dreiht, budowanej bez wsparcia publicznego.
17.12.2021

Projekt MFW Bałtyk I. ERM Polska wspiera proces uzyskania decyzji środowiskowej

Spółka realizująca projekt MFW Bałtyk I podpisała umowę z polskim oddziałem ERM, który jest częścią największej na świecie grupy konsultingowej działającej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Umowa dotyczy współpracy w zakresie doradztwa środowiskowego i społecznego.
17.12.2021

Baltic Power rozmawiał z dostawcami na temat tworzenia łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej

Niemal 600 osób reprezentujących 369 firm i instytucji wzięło udział w spotkaniu dla firm zainteresowanych współpracą przy realizacji projektu Baltic Power. Budowa silnego łańcucha dostaw jest obecnie jednym z najważniejszych działań zmierzających do rozpoczęcia tej strategicznej dla sektora energetyki inwestycji. Zgodnie z harmonogramem prace rozpoczną się w 2024, a zakończą w 2026 roku.
15.12.2021

PGE i PAN stworzyli pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

Należąca do PGE spółka PGE Baltica i Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zakończyły trwający od początku 2020 roku projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje offshore. Zostanie on wykorzystany do dokładniejszego prognozowania produktywności morskich farm i pomoże m. in. w planowaniu najbardziej efektywnego rozmieszczenia turbin na morzu.
15.11.2021

BASF podpisuje najdłuższą umowę na zakup morskiej energii wiatrowej z Ørsted

Niemiecki gigant chemiczny BASF i Ørsted zawarły 25-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (CPPA), na mocy której BASF będzie odbierał 186 MW z planowanej przez Ørsted morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 na niemieckiej części Morza Północnego.
14.11.2021

Na największej holenderskiej morskiej farmie wiatrowej wystąpił pożar turbiny

Rok po oddaniu do użytku największej morskiej farmy wiatrowej w Holandii i drugiej co do wielkości działającej morskiej farmy wiatrowej na świecie, pożar uszkodził jedną z turbin wiatrowych. Według raportu Ørsted, przyczyną pożaru była awaria turbiny. W sumie 3 turbiny z 93 są obecnie wyłączone, a pozostała część farmy kontynuuje pracę.
02.11.2021

Hywind Tampen - pływająca morska farma wiatrowa realizowana przy pomocy technologii deskowania ślizgowego

W 2020 r. firma DOMINION zawarła umowę z firmą Kvaerner AS na realizację 11-stu żelbetowych boi typu Spar dla projektu pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen o mocy 88 MW. W zakresie firmy DOMINION było dostarczenie cylindrycznego oraz zbieżnego deskowania ślizgowego wraz z doświadczonymi operatorami ślizgu oraz nadzór i koordynacja nad prowadzonymi pracami. Po ukończeniu i uruchomieniu inwestycji będzie to największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa. Operatorem projektu jest obecne, w ponad 30 krajach świata, norwesk
20.10.2021

bp czeka na odpowiednie przepisy, chce inwestować w bałtycki offshore

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów bp – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
10.09.2021

Pływające elektrownie napędzą gospodarkę. Polską również?

Pływające turbiny wiatrowe zapewniają dostęp do obfitych zasobów wiatru nad głęboką wodą – przekonuję eksperci DNV w najnowszym raporcie Energy Transition Outlook 2021. Farmy wiatrowe usytuowane na głębokich wodach mogą stanowić istotny biznes, który rozrusza gospodarki osłabione pandemią Covid-19.
21.07.2021

Obajtek: decyzja URE o wsparciu projektu Baltic Power b. dobrą informacją dla branży offshore w Polsce

Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki o wsparciu projektu Baltic Power to ważny krok i bardzo dobra informacja dla całej branży offshore w Polsce – ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak podał we wtorek koncern, URE przyznał projektowi Baltic Power kontrakt różnicowy na 25 lat.
16.06.2021

7 wodorowych cudów Europy

Jednym z głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest osiągniecie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Kluczową rolę w tym procesie ma odegrać zielony wodór.
05.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje Westwood Offshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 zawarła umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 podpisała umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 o mocy zainstalowanej do 896 MW - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
01.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.