Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo

Partnerzy portalu

Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Glovo

Co dzieje się z plecakami dostawczymi Glovo po zakończeniu ich podstawowej misji? Dostają drugą szansę i służą zwierzakom w schroniskach w całej Polsce. Dzięki międzysektorowej współpracy Glovo, Ubrania Do Oddania oraz Fundacji Splot Społeczny  stworzono do tej pory ponad 500 mat, które powstają ze wspomnianych toreb. Ich zaletą jest termoizolacja, początkowo używana do utrzymywania ciepła jedzenia, a teraz, w drugim życiu, chroni zwierzęta przed niską temperaturą.

W poszukiwaniu bardziej zrównoważonych rozwiązań Glovo zwróciło uwagę na problem dalszego wykorzystania plecaków, które nie spełniały już norm bezpieczeństwa dostaw. Ciekawe rozwiązanie problemu zaoferowała platforma Ubrania Do Oddania. Termiczny materiał wykorzystywany do produkcji toreb idealnie nadaje się na maty dla zwierząt. Oprócz karmy, to właśnie koce, materace i legowiska są najbardziej potrzebne w schroniskach - szczególnie w okresie zimowym. Podobny projekt Glovo zrealizowało wcześniej w Ukrainie.

„Większość z nas doskonale kojarzy różnokolorowe plecaki na ulicach miast, w których kurierzy dowożą jedzenie z ulubionych restauracji. Z czasem zużywają się, a jeśli nie da się ich naprawić, to często lądują na śmietniku. Naszym zadaniem jest, żeby żółte torby trafiły tam jak najpóźniej. Chcemy dać im drugie życie, nadając im nową, pożyteczną funkcję. Pomysł przekształcania plecaków w maty dla psów i kotów zaspokoił nie tylko potrzebę odpowiedzialnego zarządzania odpadami, ale też realne potrzeby bytowe schroniskowych zwierząt - podkreśla Małgorzata Żurowska, Impact & Sustainability Lead w Glovo Polska.

W ramach inicjatywy powstało dotychczas ponad 500 mat, z których korzysta już 11 schronisk w Polsce, a kolejne czekają w kolejce. Glovo dostarcza plecaki, a ich wprowadzeniem do ponownego użytku zajmuje się platforma Ubrania Do Oddania. Przerabia je społeczność Fundacji Splot Społeczny w odpowiedzi na rozpoznane zapotrzebowanie niedoposażonych schronisk.. Zazwyczaj z jednego plecaka powstają dwie maty o wymiarach 45x80 cm, jednak coraz częściej powstają duże maty, z których może korzystać kilka zwierząt jednocześnie. Pozostałe elementy, których nie da się ponownie wykorzystać są przerabiane na paliwo alternatywne wykorzystywane w cementowni.

„Przy skali nadprodukcji, która występuje obecnie w wielu sektorach gospodarki, korzystanie z wyprodukowanych już zasobów wydaje się nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne. Ubrania Do Oddania są prekursorem w zakresie odpowiedzialnego zarządzania tekstyliami i edukowania w obszarze prowadzenia gospodarki cyrkularnej. Dlatego z ogromnym entuzjazmem zaproponowaliśmy zespołowi Glovo ponowne wykorzystanie plecaków, które nie spełniają już swojej funkcji. Ich właściwości termoizolacyjne znalazły zastosowanie w postaci mat dla zwierząt. Procesem ich produkcji zajmuje się Obieg Twórczy prowadzony przez Fundację Splot Społeczny, który ocenia stan plecaków i z pomocą wolontariuszy najpierw oddziela poszczególne elementy, a potem zszywa je i tworzy maty, które chronią zwierzęta przed niską temperaturą” – mówi Monika Maceluch, Manager ds. komunikacji w Ubrania do Oddania.

„Dla jednych odpady, a dla nas zasoby. W Fundacji Splot Społeczny wierzymy, że wszystko może się przydać. Podejmując kolektywny wysiłek na rzecz lepszego jutra, mamy realny wpływ na naszą rzeczywistość. Działalność przetwórcza jest dla nas również pretekstem do wzmacniania więzi społecznych. Razem z osobami wolontariackimi w każdy czwartek spotykamy się w Obiegu Twórczym na wspólne darcie plecaków. W ten sposób tworzymy odpowiedzialną i świadomą wspólnotę, gotową odpowiedzieć na współczesne wyzwania środowiskowe, społeczne i gospodarcze” - podkreślają założycielki Obiegu Twórczego z Fundacji Splot Społeczny.

„Cały czas szukamy nowych rozwiązań, które pomogą nam zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i jednocześnie pozytywnie wpływać na nasze otoczenie. Maty dla zwierząt to pierwszy z wielu kroków przed nami. Już wspólnie pracujemy nad koncepcjami innego wykorzystania resztek plecaków, które będziemy mogli wdrożyć, gdy już zaspokoimy potrzeby schronisk” - dodaje Małgorzata Żurowska

Projekt zapewnienia plecakom Glovo drugiego życia spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony samych kurierów świadczących usługi za pośrednictwem tej platformy. Kurierzy chętnie angażują się w inicjatywę, współpracując aktywnie z zespołem Glover Experience w Glovo. Ten zespół nie tylko koordynuje proces zbiórki plecaków, lecz także utrzymuje regularny kontakt z kurierami, oferując wsparcie w ich codziennych zadaniach. Warto podkreślić, że cały projekt może efektywnie się rozwijać dzięki zaangażowaniu samych kurierów, którzy dobrowolnie przekazują swoje torby, pomagając w ich ponownym wykorzystaniu.

ZielonaGospodarka
Fot. Glovo

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.