3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE

zg

10.10.2023 12:42
Strona główna Energetyka, OZE 3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE

Partnerzy portalu

3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. VeloBank

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku, wynika, że aż 74% Polaków, którzy mieszkają w blokach chciałoby, żeby ich spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe zainwestowały w OZE. A właśnie teraz jest ku temu wyjątkowa okazja. Dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) można sfinansować aż 50% kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. Pozostałą kwotę spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać dzięki specjalnym kredytom, które oferuje m.in. VeloBank. Dla tej grupy klientów bank stworzył specjalną propozycję kredytu z grantem OZE. Dzięki niemu można otrzymać atrakcyjne finansowanie, a ponadto pomoc doświadczonych specjalistów.

O grant OZE mogą starać się wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe i spółki prawa. To ogromna szansa na wykorzystanie przez zarządców budynków potencjału dachów obiektów wielorodzinnych, wśród których wiele ma idealne warunki do zamontowania paneli słonecznych. Nadwyżka produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii będzie wprost i w znaczący sposób obniżała rachunki za prąd lokatorów budynku. Pokazują to przykłady już zrealizowanych projektów. W Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe dzięki inwestycji w fotowoltaikę jej mieszkańcy płacą 16-razy mniej za prąd niż przed jej zamontowaniem . Właśnie tego typu racjonalne przesłanki stojące za OZE powodują, że Polacy nie mają wątpliwości, że takie inwestycje warto realizować. Z badania VeloBanku wynika, że 74% mieszkańców bloków chciałaby, żeby wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa zainwestowała w odnawialne źródła energii. Najmocniej są do tego przekonane osoby w wieku 35-44 lata (82%) oraz najstarsi powyżej 55 roku życia (78%).

W uruchomionym przez BGK w lutym br. programie grant OZE na wsparcie inwestycji w zieloną energię przeznaczono 448 mln zł. Wnioski można składać do końca czerwca 2026 r., ale nabór może zostać ograniczony przed datą końcową. Zainteresowanie grantami, jak również premiami na termomodernizację, jest ogromne.

– O środki na zieloną transformację energetyczną aplikuje wiele podmiotów i są one rozdysponowane według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. To sygnał, że spółdzielnie i wspólnoty nie powinny zwlekać z takimi inwestycjami. Szczególnie, że mogą znaleźć wygodne finansowanie oraz ekspercką pomoc w tej sferze. W VeloBanku stworzyliśmy specjalny zespół, który wspiera zarządców w procesie uzyskania dotacji oraz kredytu - od analizy potrzeb, wnioskowania o granty, aż po etap operacyjny. Udowadniamy, że inwestycja w OZE czy termomodernizację nie musi być skomplikowana, potrzebny jest tylko odpowiedni partner – zaznacza Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Bankowości Korporacyjnej w VeloBanku.

Kredyt z grantem OZE

Tworząc swoją kompleksową ofertę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych VeloBank udostępnił specjalny kredyt z grantem OZE pomagający sfinansować zakup, montaż lub modernizację instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na ich dachach. Produkt został przygotowany w taki sposób, żeby zniwelować jak najwięcej przeszkód, które mogłyby stać na drodze takiej zielonej inwestycji.

– Naszym specjalnym kredytem pokonujemy bariery stojące często na przeszkodzie do decyzji o zainstalowaniu odnawialnych źródeł energii. Przykładowo, nie wymagamy wkładu własnego. Przy wyliczeniach dotyczących zdolności kredytowej uwzględniamy grant OZE, dzięki czemu spółdzielnie i wspólnoty nie muszą podnosić stawki na fundusz remontowy. Sam okres kredytowania może być rozłożony nawet na 20 lat, co skutkuje tym, że raty są niższe i nie obciążają tak mocno budżetu spółdzielni, a tym samym portfeli mieszkańców. Co więcej, istnieje też możliwość zaliczenia grantu OZE na poczet spłaty kredytu, co pomniejsza wysokość rat kapitałowych i odsetek. W VeloBanku nie pobieramy też prowizji za wcześniejszą spłatę w wysokości dotacji. To są istotne argumenty dla mieszkańców, którzy obawiają się, że inwestycja w zieloną energię będzie dużym wydatkiem. Dzięki ofercie naszego kredytu z grantem OZE koszty inwestycji dla lokatorów są minimalne, a w perspektywie kilku lat zobaczą oni zwrot w postaci realnych oszczędności – tłumaczy Bartłomiej Wasiuk, Dyrektor Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.