8,5 mln zł przekaże miastu Łomża NFOŚiGW na zakup czterech autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej. W poniedziałek umowę w tej sprawie podpisali w Łomży prezydent tego miasta Mariusz Chrzanowski i wiceprezes tego Funduszu Artur Michalski.
Łącznie zakup tych autobusów ma kosztować 13 mln zł - poinformował podczas podpisana umowy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Chodzi o projekt "Rozwój zielonego transportu publicznego w Łomży". Cztery autobusy (jednoczłonowe, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych) mają być dostarczone w 2024 r. Główny cel tego projektu to redukcja zanieczyszczeń powietrza w mieście poprzez wykorzystanie pojazdów zeroemisyjnych w komunikacji miejskiej.
"Już niebawem (autobusy elektryczne) będą - można powiedzieć - na naszych, łomżyńskich ulicach. Bo oprócz tego, że robimy drogi, pozyskujemy środki po to, żeby poprawić infrastrukturę drogową, to również dbamy o to, żeby nasi mieszkańcy mieli komfort poruszania się po mieście w dogodnych warunkach, a takie możliwości dają nam projekty, w których miasto Łomża uczestniczy" - powiedział prezydent Chrzanowski.
"Autobusy elektryczne to autobusy bezemisyjne, nowoczesne, ciche, bezpieczne i naprawdę innowacyjne" - powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.
Łomża rozwija ekologiczny transport także z innych projektów. Miasto dostało właśnie dwa autobusy elektryczne zakupione z szerszego projektu "Zrównoważona mobilność miejska" dofinansowanego z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Autobusy dostarczone przez firmę Busnex Polska są w trakcie odbiorów. Sześć kolejnych autobusów elektrycznych Yutong E12 ma być dostarczonych w ramach tego projektu w maju 2023 r.
Łączna wartość szerokiego projektu "Zrównoważona mobilność miejska" to 43,7 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 29 mln zł. Z projektu tego ma być kupionych łącznie osiem autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej, już jest m.in. gotowe centrum przesiadkowe, działa rower miejski.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że wszystko ma służyć obniżaniu kosztów w transporcie publicznym, większemu bezpieczeństwu i komfortowi korzystania z transportu przez mieszkańców. Wicemarszałek Marek Olbryś zachęcał mieszkańców do korzystania z ekologicznych autobusów jak najczęściej - zamiast samochodów. Dodał, że właśnie jakość komunikacji może być tym elementem, który do tego zachęca.
Podczas uroczystości podpisania umowy z NFOŚiGW poinformowano, że na 39 autobusów miejskich w Łomży pojazdów elektrycznych ma być 12.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
CEVA Logistics rozwija niskoemisyjny transport drogowy w Polsce i Europie Środkowej
Duński przewoźnik wciela do floty kontenerowiec z napędem na metanol. Oto Tema Maersk
Nowy holownik z Damen z decyzją o dopuszczeniu instalacji na metanol
Raport DSV. Ponad połowa konsumentów oczekuje informacji o wpływie łańcucha dostaw na środowisko
Miejskie systemy rowerowe w Europie - gdzie najlepiej?
Orlen uruchomił ogólnodostępną stację wodorową w Płocku
| Ropa brent | 73.52 $ | baryłka | -1,97% | 28.06.2026 21:05 |
| Cyna | 50300 $ | tona | 0,45% | 28.06.2026 21:05 |
| Cynk | 3459.75 $ | tona | 0,84% | 28.06.2026 21:05 |
| Aluminium | 3163 $ | tona | 1,02% | 28.06.2026 21:05 |
| Pallad | 1213.75 $ | uncja | 2,17% | 28.06.2026 21:05 |
| Platyna | 1614.4 $ | uncja | 1,10% | 28.06.2026 21:05 |
| Srebro | 59.16 $ | uncja | 2,19% | 28.06.2026 21:05 |
| Złoto | 4103.9 $ | uncja | 1,54% | 28.06.2026 21:05 |