Areszt dla prezesa spółki wz. z odnalezieniem nielegalnego składowiska odpadów w woj. kujawsko-pomorskim

Areszt dla prezesa spółki wz. z odnalezieniem nielegalnego składowiska odpadów w woj. kujawsko-pomorskim - ZielonaGospodarka.pl
28.03.2024 14:55
Strona główna Odpady, Recykling Areszt dla prezesa spółki wz. z odnalezieniem nielegalnego składowiska odpadów w woj. kujawsko-pomorskim

Partnerzy portalu

Areszt dla prezesa spółki wz. z odnalezieniem nielegalnego składowiska odpadów w woj. kujawsko-pomorskim - ZielonaGospodarka.pl

Nielegalne składowisko odpadów, wśród których znajdowały się także odpady niebezpieczne dla zdrowia i życia ujawniono w woj. kujawsko-pomorskim w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Aresztowano prezesa spółki, która była właścicielem posesji. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

O odkryciu nielegalnego składowiska odpadów w jednej z miejscowości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi, prowadzącej obszerne śledztwo w sprawie działalności kilku grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami.

Prok. Krzysztof Bukowiecki wyjaśnił, że odpady były zakopane głęboko w ziemi na terenie wcześniej wytypowanej przez śledczych posesji. Wśród nich były m.in. odpady farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, szlamy z usuwania farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, odpady z usuwania farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne, rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników.

Jak podkreślił rzecznik, substancje te ze względu na ich znaczną ilość, skład chemiczny, warunki i sposób składowania ich w gruncie stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Mogą też spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi oraz być poważnym zagrożeniem dla zwierząt i przyrody.

"Na miejscu zatrzymano prezesa spółki, która była właścicielem posesji. Prokurator bezpośrednio po przeprowadzeniu czynności przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczaniu nieprawdy w dokumentach. Przestępstwa zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie" – wyjaśnił prok. Bukowiecki.

Dodał, że uzyskana opinia biegłego, zawierająca wyniki badań zabezpieczonych substancji, uzasadnia rozszerzenie stawianych podejrzanemu zarzutów o czyny związane z popełnienie przestępstw na szkodę środowiska, zagrożone surowszymi karami.

Działania Prokuratury Regionalnej w Łodzi na terenie woj. kujawsko-pomorskiego były związane z jednym z wątków obszernego śledztwa dotyczącego działalności kilku grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. Do tej pory zarzuty przedstawiono w nim 51 osobom, a wobec 22 podejrzanych przebywa w areszcie. Przedmiotem śledztwa jest działalność łącznie około 700 podmiotów biorących udział w nielegalnym procederze. 

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agz/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.