Prawomocny wyrok ws. pomocy w porzucaniu setek ton niebezpiecznych odpadów w Częstochowie

Prawomocny wyrok ws. pomocy w porzucaniu setek ton niebezpiecznych odpadów w Częstochowie - ZielonaGospodarka.pl
03.03.2024 13:58
Strona główna Odpady, Recykling Prawomocny wyrok ws. pomocy w porzucaniu setek ton niebezpiecznych odpadów w Częstochowie

Partnerzy portalu

Prawomocny wyrok ws. pomocy w porzucaniu setek ton niebezpiecznych odpadów w Częstochowie - ZielonaGospodarka.pl

Półtora roku więzienia – to prawomocna już kara dla mężczyzny, który został oskarżony o pomoc w porzucaniu olbrzymich ilości niebezpiecznych odpadów w Częstochowie. Wyrok z I instancji wobec niego utrzymał Sąd Apelacyjny w Katowicach – podała katowicka prokuratura.

Sprawa dotyczy nielegalnego składowiska w hali przy ul. Filomatów w Częstochowie, gdzie, jak wynika z ustaleń śledztwa, nielegalnie zgromadzono co najmniej 2,4 mln decymetrów sześciennych odpadów – 932 tony cieczy i substancji stałych, wysoce łatwopalnych.

Jak podaje Prokuratura Regionalna w Katowicach, skazany prawomocnym wyrokiem, który prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie gromadzenia odpadów, umożliwił wynajęcie hali przy ul. Filomatów. Niebezpieczne substancje zwożono tam od stycznia do maja 2018 r., wbrew przepisom i decyzjom administracyjnym.

Były one składowane w budynku do tego nieprzystosowanym, w beczkach ułożonych warstwami po sufit i pojemnikach typu mauser, z części z nich wylewała się zawartość, co mogło zagrozić ludziom i środowisku – opisywali śledczy. Mężczyzna został oskarżony o to, że ułatwił sprawcom sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób w postaci pożaru i rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących.

Wyrok w I instancji wydał Sąd Okręgowy w Częstochowie, który uznał go za winnego pomocnictwa i wymierzył mu karę 1,5 roku pozbawienia wolności. Orzeczenie to w całości utrzymał teraz sąd odwoławczy, tym samym jest ono prawomocne – podała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary.

"Wcześniej sprawca ten ukrywał się przed organami ścigania i był poszukiwany w tej sprawie Europejskim Nakazem Aresztowania, a od 2019 roku listem gończym przez Sąd Rejonowy w Łodzi. Zaznaczyć należy, że oskarżony do chwili wydania wyroku w tej sprawie był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu oraz zdrowiu i życiu, a do dnia wydania wyroku przez Sąd Okręgowy przebywał w areszcie śledczym" - dodała prok. Wichary.

Jak powiedział w piątek PAP rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj, utylizacja odpadów z nielegalnego składowiska przy ul. Filomatów rozpoczęła się przed kilkoma tygodniami. Prace realizuje firma wyłoniona w przetargu, który w imieniu miasta przeprowadziło Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Ich koszt oszacowano na kilkadziesiąt milionów złotych. Miasto uzyskało dofinansowanie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel.

Proces głównych organizatorów tego składowiska nadal toczy się przed Sądem Okręgowym w Częstochowie. Wątki związane z porzucanymi tam odpadami niebezpiecznymi prowadzone są nadal w prokuraturze w dwóch obejmujących wiele podmiotów śledztwach. Według dotychczasowych ustaleń, sprawcy porzucali odpady w ponad 40 różnych miejscach, zarzuty usłyszało blisko 90 osób - dodała prok. Wichary.

autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.