BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Żaneta Kłostowska

17.10.2021 10:55 Źródło: Własne
Strona główna Zrównoważony Transport, Zielona Logistyka, Elektromobilność BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu
BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.

BMW Group inwestuje w start-up zajmujący się technologią litową Lilac Solutions, aby wspierać bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska sposoby produkcji surowców do pojazdów elektrycznych (EV).

Lilac Solutions opracowało i opatentowało technologię wymiany jonowej, która ma znacznie poprawić wydajność, obniżyć koszty i wpłynąć na zrównoważony rozwój.

Trwałość procesu i selektywność - to działająca innowacja

Jest to wydajność lub stopień odzysku operacji ekstrakcji litu. Innymi słowy, ile litu można odzyskać z danej ilości solanki. Ma to wpływ na koszty wydobycia i czas potrzebny do odzyskania litu. Rozwiązanie start-upu jest ~10 000 razy szybsze niż dzisiejsze techniki.

Solanki są znane z niejednorodności i mogą zawierać wiele różnych pierwiastków, takich jak sód, magnez i wapń. Trwałość techniki ekstrakcji (w tym przypadku szybkość zastępowania zastrzeżonego absorbentu) ma kluczowe znaczenie dla całkowitego kosztu ekstrahowanego litu, ponieważ im więcej użytego absorbentu, tym wyższy koszt produktu końcowego. Innowacyjny proces jest bardzo trwały, co może uwolnić wiele z utajonych światowych zasobów litu, które są obecnie zbyt niskiej jakości, aby można je było zbierać konwencjonalnie.

Dzisiejsze wydobycie litu nie jest procesem „zielonym”, co zarówno przyczynia się do emisji CO2, jak i może być ryzykowne dla lokalnych dostaw świeżej wody. Nowatorskie podejście Lilac usunie również setki milionów ton CO2.

Firma dąży do znacznego zmniejszenia wpływu na środowisko w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, jednocześnie chroniąc lokalne społeczności i ekosystemy.

Technologia została już sprawdzona we wstępnych pilotażowych testach terenowych, a aktualnie trwają prace nad skalowaniem i produkcją przemysłową.

Fot. bmwiventures.com

Producent samochodów inwestuje w Lilac Solutions za pośrednictwem swojego funduszu venture capital - BMW i Ventures, aby wesprzeć ekspansję elektromobilności, ponieważ zamierza wypuścić na drogi około 10 milionów w pełni elektrycznych pojazdów w ciągu najbliższej dekady.

Oczekuje się, że do 2030 roku, co najmniej połowa globalnej sprzedaży BMW będzie pochodzić z pojazdów w pełni elektrycznych.
 
– Innowacyjne technologie zapewniają lepszy, bardziej zrównoważony i wydajny dostęp do surowców. Inwestując w startupy przyspieszamy rozwój nowych technologii, pobudzamy konkurencję i dajemy impuls, który ułatwi młodym firmom wejście na rynek – oznajmił Wolfgang Obermaier, starszy wiceprezes ds. towarów i usług pośrednich, surowców, partnerów produkcyjnych w BMW Group.

– Inwestując w Lilac Solutions wspieramy postęp technologiczny w dziedzinie wydobycia litu, kładąc nacisk na odpowiedzialne i zrównoważone metody – dodaje wiceprezes.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.