Wynik wyszukiwania - "lit " - Wiadomości

Jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów – powiedział PAP prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne - podkreślił.
28.04.2024

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Eksperci: bez zmiany podejścia do budowania nie będzie transformacji klimatycznej w miastach

Bez zmiany sposobu, w jaki budujemy nasze budynki, nie będzie transformacji klimatycznej miast - ocenili uczestnicy debaty podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Ich zdaniem kluczową rolę odegrają tu samorządy oraz branża budowlana stosująca nowoczesne rozwiązania, które obniżają ślad węglowy nowych i istniejących budynków.
08.03.2024

W ludzkich łożyskach znaleziono mikroplastik

Naukowcy przebadali 62 ludzkie łożyska i we wszystkich wykryli mikroplastik. Nie było go dużo, ale nie wiadomo, jakie mogą być skutki jego działania. Autorzy badania sugerują, że inne tkanki mogą zawierać go znacznie więcej.
21.02.2024

Ekspert: wiemy coraz więcej o procesie starzenia się baterii

Stworzenie nieśmiertelnej baterii nie jest jeszcze możliwe, ale naukowcy próbują ją zaprojektować tak, by starzała się wolniej. Prof. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej realizuje grant ERC Proof of Concept na projekt związany ze starzeniem się baterii wykorzystywanych w elektronice osobistej.
12.02.2024

Kaskada pomp ciepła Alezio S marki De Dietrich w urzędzie miejskim – jak przebiegała realizacja?

W Urzędzie Miejskim w Węgrowie zainstalowano kaskadę złożoną z dwóch pomp ciepła marki De Dietrich, która zapewnia skuteczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń biurowych oraz na bieżąco produkuje ciepłą wodę użytkową.
30.01.2024

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
24.12.2023

Chorwacki Split - miasto, w którym idea smart city staje się rzeczywistością

Malowniczy Split, drugie do wielkości miasto w Chorwacji odwiedzane każdego roku przez miliony turystów, to również wyjątkowe miejsce na europejskiej mapie innowacji. A to za sprawą #SmartCitySplit, aplikacji stworzonej i rozwijanej we współpracy z chorwackim oddziałem firmy telekomunikacyjnej T-Mobile, która w dotychczas niespotykanie szerokim zakresie realizuje ideę tzw. inteligentnego miasta.
08.11.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Midea przedstawia „zieloną wizję, niebieską przyszłość” podczas targów IFA 2023: premiera rozwiązania inteligentnego domu

Midea, czołowy producent inteligentnego sprzętu AGD, znalazł się w centrum uwagi na prestiżowych targach IFA 2023, które odbyły się w dniach 1-5 września w Berlinie, w Niemczech. Pod hasłem „Zielona wizja, niebieska przyszłość” Midea prezentuje swoje niestrudzone zaangażowanie w zrównoważony rozwój i innowacje poprzez przedstawienie imponującej gamy produktów, w których priorytetem jest ochrona środowiska oraz oszczędność energii i które spełniają zróżnicowane potrzeby użytkowników i zastosowań.
11.09.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
20.06.2023

ORLEN VC inwestuje w technologie ułatwiające ponowne wykorzystanie baterii z samochodów elektrycznych

ORLEN VC, należący do Grupy ORLEN największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, zainwestował w nowoczesną platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku. To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc. Po niespełna dwóch latach działalności ORLEN VC ma w swo
19.06.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

MRiT: Fotowoltaika na szybkiej ścieżce rozwoju

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało komunikat, w którym odnosi się do krytyki ustawy dotyczącej inwestycji OZE, w szczególności fotowoltaiki.
04.06.2023

Opracowano nowy elektrolit do akumulatorów, mają być w pełni sprawne nawet zimą

Naukowcy opracowali nowy elektrolit do akumulatorów litowo-jonowych, zawierający fluor. Dzięki temu ich wydajność pozostaje wysoka przy niskich temperaturach powietrza.
25.05.2023

Włoscy naukowcy opracowali jadalny akumulator stworzony z produktów spożywczych [WIDEO]

Zespół naukowców z Włoch stworzył jadalną baterię, wykorzystując do jej zbudowania produkty obecne w codziennej diecie, takie jak ryboflawina, wosk pszczeli czy wodorosty nori. Rozwiązanie może przynieść nowe podejście do diagnostyki, m.in. chorób przewodu pokarmowego, ale również monitorowania jakości żywności i tworzenia miękkich robotów. Celem naukowców jest osiągnięcie takich parametrów ogniwa, by mogło ono z powodzeniem zastąpić te, które są teraz powszechnie wykorzystywane.
20.05.2023

Chlijskie władze dyskutowały o planach nacjonalizacji przemysłu litowego z przedstawicielami amerykańskiego biznesu

Chilijska organizacja rządowa CORFO poinformowała we wtorek, że jej przedstawiciele odbyli spotkanie z reprezentantami amerykańskiej firmy Albemarle, aby przedyskutować plan nacjonalizacji przemysłu litowego - podał Reuters. Plany Chile dotyczące nacjonalizacji tej gałęzi gospodarki wywołały niepokój inwestorów.
01.05.2023

GTHR Poland rozpoczyna masową produkcję i zasili około 500 tyś. baterii do elektryków

Jeden z największych globalnych dostawców elektrolitu stosowanego w bateriach litowo-jonowych, chiński Guotai-Huarong Poland, rozpoczyna produkcję masową. Przy założeniu pełnych mocy produkcyjnych zakładu na poziomie 40 tys. ton elektrolitu, firma zlokalizowana w Prusicach na Dolnym Śląsku będzie zasilała rocznie ok. 500 tys. baterii.
20.04.2023

Opracowano jadalny akumulator

Włoscy naukowcy zbudowali jadalną baterię, wystarczającą do zasilania małych urządzeń elektronicznych. Opracowana przy tym technologia może być wykorzystywana w diagnostyce zdrowotnej, monitorowaniu jakości żywności oraz miękkiej robotyce jadalnej - sugerują na łamach „Advanced Materials”.
19.04.2023

Rosnąca elektryfikacja samochodów grozi zachwianiem dostaw metali krytycznych

Zapotrzebowanie na lit, nikiel, kobalt, mangan i platynę, które stosuje się do wyrobu akumulatorów elektrycznych, krytycznie wzrośnie w najbliższych latach z powodu przyspieszającej elektryfikacji pojazdów - ostrzegają naukowcy na łamach "Nature Communications”.
18.04.2023

Forum Silesia 2030: zielona transformacja potrzebuje przemysłu wydobywczego

Zielona transformacja Europy potrzebuje przemysłu wydobywczego, ukierunkowanego m.in. na pozyskiwanie surowców, bez których niemożliwa jest produkcja wiatraków czy paneli fotowoltaicznych - mówiono w środę w Brukseli podczas konferencji Silesia 2030.
22.03.2023

Prof. Sobczak: magazyny ciepła nowym trendem w przechowywaniu energii

Nowym trendem w przechowywaniu energii pozyskanej z odnawialnych źródeł – farm fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych – są magazyny ciepła – powiedziała PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Natalia Sobczak. Mogą być alternatywą dla baterii litowo-jonowych – dodała.
03.03.2023

Ciech: rośnie rynek EV, a wraz z nim zapotrzebowanie na "białe złoto"

Większe zapotrzebowanie na sodę kalcynowaną ze względu na coraz większe znaczenie litu.
17.02.2023

Prof. Magdalena Błażewicz z Uniwersytetu Łódzkiego w gronie naukowców chroniących dno Pacyfiku

Wydobycie wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach pierwiastków z dna oceanu może mieć negatywny wpływ na środowisko i zagrażać morskiej różnorodności biologicznej.
07.02.2023

Odwrotne rdzewienie - baterie Iron-Air 10 razy tańsze od Li-Ion

Założony w laboratoriach MIT, start-up Form Energy ulepszył 140-letnią technologię baterii, aby zrewolucjonizować magazynowanie energii. Bateria Iron-Air (żelazowo - powietrzna), jest 10 razy tańsza od powszechnych Li-ion - a rozpoczęcie masowej produkcji przewidywane jest na 2024 rok.
25.01.2023

Niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna strategia ich pozyskiwania

W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte.
08.01.2023

Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem

W Zawierciu rozpoczęła się budowa zakładu firmy Elemental Strategic Metals, który zajmie się odzyskiwaniem metali z zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych, aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów aut.
29.12.2022

Wodorowy strzał w 10! 2000 km na jednym tankowaniu

Volkswagen pracuje nad nowym ogniwem paliwowym, które jest znacznie tańsze od obecnych i jest obietnicą samochodów wodorowych, które mogą przejechać 2 000 kilometrów na jednym tankowaniu.
14.11.2022

Dwa razy więcej energii - nowe ogniwa litowo-jonowe od polskiego start-upu

Ponad dwa razy więcej energii niż typowe ogniwa litowo-jonowe mają mieścić baterie do urządzeń elektronicznych, wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwo - The Batteries. Baterie mają też ładować się w czasie poniżej 10 minut - twierdzą twórcy technologii.
31.10.2022

W Allier powstanie jedna z największych w Europie kopalnia litu - jak wpłynie na środowisko?

Grupa wydobywcza Imerys zamierza zostać europejskim liderem produkcji litu. Ma to umożliwić wyceniana na ok. 1 mld euro inwestycja we francuskim Allier w uruchomienie pierwszej w kraju i jednej z największych w Europie kopalni tego metalu - ogłosiła spółka w poniedziałek.
24.10.2022

Rok z pompą ciepła NETSU

NETSU to producent pomp ciepła, który z przytupem zadebiutował w 2020 na rynku OZE. Dziesiątki klientów zaufało marce, która wyróżnia się nie tylko świetnej jakości urządzeniami, ale również wparciem merytorycznym i technicznym. Jak pompa ciepła NETSU sprawdza się w rzeczywistości? Czy faktycznie jest w stanie ogrzać dom i wpłynąć na domowy budżet? Spotkaliśmy się z jednym z pierwszych klientów NETSU, który od ponad roku użytkuje urządzenie NETSU Fehu Split S-NET-123PH.
29.08.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Papierowa bateria aktywowana kroplą wody może zmienić świat jednorazowej elektroniki!

Zespół naukowców z Empa opracował aktywowaną wodą jednorazową - papierową baterię. Naukowcy sugerują, że mogłaby ona zostać wykorzystana do zasilania szerokiej gamy elektroniki jednorazowego użytku o niskim poborze mocy - takiej jak inteligentne etykiety do śledzenia obiektów, czujniki środowiskowe i medyczne urządzenia diagnostyczne - a tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Badanie proof-of-principle zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
15.08.2022

Losy EV w rękach BMW i Ventures

Do inicjatywy BMW – produkcji ekologicznego litu do baterii EV – dołącza inwestor Breakthrough Energy Ventures. Firmy chcą uczynić produkcję surowca – elastyczną – poprzez modułową platformę produkującą wodorotlenek i węglan litu do baterii.
08.08.2022

Niemcy oszczędzają energię - zimna woda w basenach i zimne prysznice

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice – pisze w czwartek portal dziennika "Bild".
28.07.2022

Metale do produkcji baterii z geotermalnej solanki? Rewolucyjny projekt Politechniki Wrocławskiej i KGHM

Naukowcy z kilku ośrodków naukowych i instytucji badawczych połączyli siły z partnerami przemysłowymi, by sprawdzić możliwości opłacalnego pozyskiwania cennych metali – takich jak lit – z wybranych wód podziemnych. Dziewięciu europejskich partnerów rozpoczyna analizy i badania solanek na terenie Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Portugalii. Wspólnymi działaniami kieruje Politechnika Wrocławska.
28.04.2022

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.
24.04.2022

DeepOcean wzmacnia pozycję na rynku offshore przejmując Installit

Norweska grupa DeepOcean zawarła umowę nabycia firmy inżynieryjno-technologicznej Installit w celu wzmocnienia swojej oferty na rynku morskich źródeł OZE. W ten sposób grupa rozszerzyła portfolio usług o kompetencje związane z kablami morskimi.
14.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

Elektryki na siarkę - rozwiązują problem wydajności akumulatorów i ceny

Naukowcy odkryli nowy sposób produkcji i stabilizacji rzadkiej formy siarki, która funkcjonuje w elektrolicie węglanowym – płynie transportującym energię, stosowanym w komercyjnie używanych akumulatorach litowo-jonowych. Dzięki temu baterie siarkowe nie tylko stałyby się opłacalne, ale miałyby też trzykrotnie większą pojemność niż baterie litowo-jonowe i wytrzymałyby ponad 4000 ładowań, co odpowiada 10 latom użytkowania – co rówież stanowi dodatkową zaletę.
01.04.2022

Technologia opracowana na Politechnice Warszawskiej może pokonać ograniczenia w magazynowaniu energii

Do 2026 roku globalny rynek baterii ma już osiągnąć wartość blisko 174 mld dol. Napędza go m.in. segment elektroniki użytkowej, rozwój elektromobilności i rynku magazynowania energii.
07.03.2022

W Halmstad powstanie zakład recyklingu baterii. Inwestycję wesprze rząd Szwecji

Szwedzka Agencja Energetyki udzieliła firmie Stena Recycling wsparcia finansowego w kwocie 70,7 mln koron szwedzkich (około 30 mln zł) na inwestycję w nowy zakład recyklingu baterii w Halmstad. Celem inwestora jest osiągnięcie pozycji jednego z wiodących europejskich graczy w dziedzinie recyklingu baterii litowo-jonowych.
20.02.2022

Portugalia. Protest przeciwników budowy kopalni litu

Około 300 osób, głównie mieszkańców gminy Felgueiras, w północnej Portugalii, wzięło udział w sobotnim proteście przeciwko budowie kopalni litu. Demonstranci twierdzą, że planowana w regionie inwestycja doprowadzi do skażenia środowiska.
13.02.2022

Sektor elektromobilności ma powody do zmartwień - ceny litu wzrosną o 50 proc. w 2022 roku

Producenci samochodów elektrycznych przygotowują się na ból głowy związany z kosztami produkcji, ponieważ cena litu wykorzystywanego w akumulatorach ma wzrosnąć o 50 proc. w ciągu roku – wskazują eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy.
30.01.2022

Magazyny energii z Polski wzmocnią holenderską trakcję

Holenderska, państwowa spółka kolejowa ProRail wykorzysta magazyn energii wyprodukowany w Polsce, który pozwoli na zmagazynowanie nadmiaru energii w procesie hamowania rekuperacyjnego pociągu. Technologię dostarczy gigant technologiczny ABB, który posiada fabryki w Polsce.
07.01.2022

Naukowcy opracowali metodę ekstrakcji litu z wody morskiej

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu KAUST opracowali bardziej opłacalną ekonomicznie metodę ekstrakcji litu z wody morskiej. Jest to niezbędny składnik akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne, jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na lit spowoduje wyczerpanie jego zasobów na lądzie już 2080 roku.
07.01.2022

Setki serbów wyszły na ulice w sprzeciwie wobec planów wydobycia litu

Setki demonstrantów w poniedziałek zablokowały drogi w kilku miejscach w Serbii, domagając się od rządu porzucenia planów wydobycia litu. Według ekologów kopalnie litu doprowadziłyby do dewastacji środowiska naturalnego - podaje Associated Press.
04.01.2022

Volkswagen, Stellantis, GM użyją ekologicznego litu do baterii do pojazdów elektrycznych [WIDEO]

Wiodący producenci samochodów, Volkswagen, Stellantis i General Motors, będą używać litu pozyskiwanego z wód geotermalnych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Metoda ta ma znacznie mniejszy ślad ekologiczny niż produkcja litu na słonych pustyniach i w kopalniach.
15.12.2021

MFW: Gwałtowny wzrost cen metali może opóźnić światową transformację energetyczną

Przejście z paliw kopalnych na źródła niskoemisyjne pociąga za sobą ogromny skok popytu na metale i inne towary, oznajmia MFW, ostrzegając, że opóźnione inwestycje w produkcję powodują niedobory i gwałtowne wzrosty cen materiałów.
14.12.2021

Elemental Strategic Metals zbuduje zakład recyklingu baterii i odzysku metali za ok. 380 mln zł

Kosztem ok. 380 mln zł firma Elemental Strategic Metals zbuduje w Zawierciu zakład zajmujący się odzyskiwaniem metali, także szlachetnych, ze zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych czy aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych. Powstanie co najmniej 100 miejsc pracy.
26.10.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
13.10.2021

Merkel: Niemcy są zainteresowane litem z Serbii

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że Niemcy są zainteresowane importem litu z Serbii, natomiast kraje członkowskie Unii Europejskiej zajmą się kwestią eksploatacji tego metalu.
24.09.2021

W Polsce ma powstać pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie

Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.
09.09.2021

Pokaźne złoża litu w rękach Talibów. Na wycofaniu się USA z Afganistanu skorzystają Chiny

Decyzja USA o wycofaniu wojsk z Afganistanu będzie miała wpływ nie tylko na samą sytuację w tym kraju i stosunki międzynarodowe, ale także newralgiczny obszar rozwoju współczesnej gospodarki, czyli dostęp do surowców. Afganistan jest "Arabią Saudyjską litu", którą będą teraz kontrolować Talibowie. Surowcowe skutki decyzji Joe Bidena opisują analitycy Institute For Energy Research (IER).
31.08.2021

Baterie sodowo-jonowe CATL wyprą ze światowego rynku lit

Pierwsza generacja baterii sodowo-jonowych chińskiego giganta CATL wejdzie na rynek w 2023 roku. Jeśli firma nadrobi opóźnienie w gęstości energii, nowa technologia może stać się bardziej konkurencyjna niż rozwiązania oparte na licie.
17.08.2021

Nowa umowa partnerska Shanghai Electric zawarta podczas WAIC 2021 doprowadzi do rozwoju i przemiany wielu branż dzięki transformacji cyfrowej

Shanghai Electric pojawiła się ostatnio na wspólnej scenie z globalnymi spółkami podczas Industry Intelligence Conference (Konferencji Wywiadu Branżowego) w ramach World Artificial Intelligence Conference 2021 (Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji; WAIC 2021) w Szanghaju, aby omówić korzyści płynące z wywiadu branżowego i transformacji cyfrowej.
27.07.2021

Polscy naukowcy stworzyli warunki umożliwiające rozwój roślinności na Marsie

Warunki niezbędne do powstania małego ekosystemu, który umożliwi uprawę i rozwój roślinności na Marsie stworzyło dwoje naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wyniki badań w Kapsule Nowego Życia mogą stanowić przełom nie tylko dla NASA czy Elona Muska; pomogą też walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych.
01.04.2021

Popioły powstające w wyniku spalania węgla mogą absorbować CO2

Popioły, powstające w procesach spalania węgla w energetyce, mogą być przetwarzane w zeolity – tzw. sita molekularne - o wysokiej skuteczności wychwytywania CO2 – wskazują naukowcy, którzy przez ponad trzy lata sprawdzali taką możliwość w ramach międzynarodowego projektu badawczego.
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.