Branża cyfrowa apeluje o zmiany w projekcie regulacji UE dot. przemieszczania odpadów

zk

03.02.2022 09:14 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Branża cyfrowa apeluje o zmiany w projekcie regulacji UE dot. przemieszczania odpadów

Partnerzy portalu

Branża cyfrowa apeluje o zmiany w projekcie regulacji UE dot. przemieszczania odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Adi Goldstein/Unsplash

Umożliwienie transportu odpadów dla regeneracji, zbiórki czy naprawy, odejście od mechanizmu zupełnego zakazu transportu - to niektóre postulaty europejskiej branży cyfrowej do projektu aktualizacji europejskiego rozporządzenia ws. przemieszczania odpadów.

Organizacja branży technologii cyfrowych Digital Europe wyraża wsparcie dla ogólnego celu aktualizacji rozporządzenia - wsparcia starań na rzecz zamkniętego obiegu materiałów w gospodarce - przekazał w środę związek Cyfrowa Polska, reprezentujący polską branże w Digital Europe.

Jednocześnie organizacja zwróciła uwagę na szereg budzących jej obawy propozycji zapisów o potencjalnie szkodliwym dla gospodarki o obiegu zamkniętym działaniu.

W opinii Digital Europe konieczne jest m.in uproszczenie i przyspieszenie procedur zgłaszania przemieszczenia odpadów, co pozwoliłoby - zdaniem organizacji - na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego. Apeluje ona także o cyfryzację procedury zgłoszeniowej, oraz o o to, ten system działał w sposób jednolity w państwach członkowskich.

„Swobodny, choć podlegający zasadom bezpieczeństwa transgraniczny obieg odpadów pozwoli surowcom uzyskać drugie życie” – podkreśla prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Jego zdaniem, ważne jest również, aby większy nacisk położyć na umożliwienie przemieszczania odpadów na potrzeby naprawy, odnawiania, regeneracji, czy ich zbiórki.

„Zaproponowane w myśl części artykułów restrykcje mogą być zbyt rygorystyczne i w efekcie utrudniać rozwój gospodarki obiegu zamkniętego” – ocenia Kanownik.

Jak podkreśla, innowacyjne technologie pozwalają znacznie wydajniej zarządzać odpadami i ponownie wykorzystać ogrom surowców, które do niedawna zostałyby spisane na straty.

„Musimy zatem m.in. zapewnić odpowiednio elastyczne ramy prawne, by kwalifikować nowoczesne placówki jako zakłady odzysku. Zamknięty obieg to nie tylko troska o środowisko, ale również wymierna korzyść, jaką producenci sprzętu elektronicznego mogą osiągnąć np. wykorzystując ponownie elementy urządzeń, z którymi użytkownik postanowił się pożegnać” - wskazuje prezes Cyfrowej Polski.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.