„Clean Air” bez SF6 w stacjach elektroenrgetycznych SP Energy Networks i Siemens

zk

05.05.2021 09:58 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE „Clean Air” bez SF6 w stacjach elektroenrgetycznych SP Energy Networks i Siemens
„Clean Air” bez SF6 w stacjach elektroenrgetycznych SP Energy Networks i Siemens - ZielonaGospodarka.pl
Fot. siemens-energy.com

SP Energy Networks i Siemens testują nową, przyjazną dla środowiska technologię „czystego powietrza” w jednej z dawnych stacji elektroenergetycznych.

Jest to pilotażowy projekt nowego rozwiązania technologicznego rozdzielnic opracowanego przez firmę Siemens. Technologia, która jeśli odniesie sukces, w przyszłości zostanie szerzej zastosowana, może potencjalnie zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych w podstacjach.

Pierwsza instalacja jednostki głównej pierścienia rozdzielnicy 8DJH 12 zostanie przeprowadzona w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że podstacja będzie mogła działać bez sześciofluorku siarki (SF6), który jest powszechnie stosowany jako izolator sprzętu elektrycznego w podstacjach w całej Wielkiej Brytanii.

Próba odbędzie się w podstacji SP Energy Networks na MacLean Square w Glasgow. Niezbędny sprzęt zostanie dostarczony i zainstalowany do końca lata 2021 roku.

Obecnie SP Energy Networks posiada i obsługuje 30 000 podstacji w Szkocji, północno-zachodniej Anglii i Walii.

„Zawsze szukamy innowacji, które zmniejszą negatywny wpływ na środowisko i sprawią, że nasza sieć będzie bardziej przyjazna dla środowiska” – skomentował dyrektor ds. procesów i technologii SP Energy Networks, Colin Taylor.

„Projekt pilotażowy naszej nowej technologii „Clean Air”, to ekscytujący postęp w naszej pracy nad redukcją emisji gazów cieplarnianych i wsparciem dekarbonizacji naszego przemysłu” – dodał.

„Tradycyjnie SF6 jest stosowany jako izolator w rozdzielnicach. Nowa próba wykorzystania neutralnej dla klimatu izolacji składającej się z komponentów z otaczającego powietrza, pomoże nam zmniejszyć emisję CO2, a także uczynić bezpieczniejszą obsługę rozdzielnicy oraz ułatwić recykling”.

„Jest to dla nas duży krok naprzód, ponieważ próbujemy nowych sposobów osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto, a wnioski wyciągnięte z tej próby pomogą nam rozwinąć w przyszłości system sieci. Nadal będziemy podążać w kierunku bardziej ekologicznej, czystej i bardziej zrównoważonej przyszłości".

„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z SP Energy Networks w celu projektowania, wyprodukowania i zainstalowania najnowszej technologii rozdzielnic „Clean Air” z naszej gamy Siemens Blue GIS, w siedzibie w Glasgow” – oznajmił Jon Turner, kierownik w Siemens Distribution Systems Businesses na Wielką Brytanię i Irlandię.

„Zastosowany neutralny dla klimatu środek izolacyjny, który składa się wyłącznie z obojętnych dla środowiska składników z otaczającego powietrza, zmienia zasady gry, eliminując potrzebę stosowania gazów fluorowanych, tym samym zmniejszając ryzyko węglowe SP Energy Network”.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.