POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej?

31.12.2021 09:18 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej?

Partnerzy portalu

Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Doradcy polityczni i ekonomiści twierdzą, że cena nowych projektów w zakresie energii odnawialnej niezaprzeczalnie rośnie.

Chociaż sprawia to, że tworzenie projektów staje się bardziej kosztowne, to jednak powinno to również uwolnić dostęp do pieniędzy w innych obszarach w tym samym czasie. Dzieje się tak z powodu czegoś, co nazywa się "ekonomią skali".

Kiedy więcej czegoś, jak np. panele słoneczne dla projektu energii odnawialnej, może być wyprodukowane na większą skalę przy niższych kosztach produkcji, powstają "korzyści skali".

Koszty ogólne, które są redukowane dzięki korzyściom skali, obejmują takie rzeczy jak opłaty za zezwolenia, koszty pracy przy instalacji oraz pieniądze wydane na znalezienie nowych klientów.

Tak więc rosnące koszty, jak również problemy z łańcuchem dostaw niektórych towarów i dóbr potrzebnych do realizacji projektów, nie będą stanowiły długoterminowego zagrożenia dla rentowności czystej energii, mówią doradcy Reutersa.

– Ogólne koszty dla branży powinny wykazywać tendencję spadkową, ponieważ istnieje niewiele barier dla zwiększania skali działalności – oznajmił Harry Boyd Carpenter, dyrektor zarządzający ds. gospodarki ekologicznej i zmian klimatycznych w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Tanie pieniądze na odnawialne źródła energii

Vaibhav Chaturvedi, ekspert Council on Energy, Environment and Water – CEEW, uważa "zieloną inflację", czyli koszty związane z przechodzeniem na ekologię, za powód do niepokoju, zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej.

– Ceny podstawowych towarów rosną wszędzie na świecie – powiedział Carpenter.

Ceny metali takich jak cyna, aluminium, miedź, nikiel czy kobalt wzrosły w tym roku nawet o 91 procent. Metale te są wykorzystywane w technologiach, które są częścią transformacji energetycznej.

Ale Chaturvedi widzi obniżenie kosztów finansowania projektów odnawialnych jako "dużą dźwignię", która przeciwdziała wzrostowi kosztów bazowych.

Przewiduje się, że globalny rynek energii odnawialnej – wyceniony na ponad 781 miliardów euro w 2020 roku  – wzrośnie ponad dwukrotnie do prawie 1,8 biliona euro do 2030 roku, według projektów Allied Market Research.

Gauri Singh, zastępca dyrektora generalnego w Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), argumentuje, że pomimo inflacji i zakłóceń w łańcuchu dostaw, malejące koszty finansowania pomogły wygenerować w ubiegłym roku rekordową ilość 260 gigawatów energii ze źródeł odnawialnych.

– W rzeczywistości nie da się uzyskać tanich pieniędzy na nic, co stanowi ryzyko klimatyczne. Natomiast w przypadku odnawialnych źródeł energii rynek mięknie – powiedział Singh.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.