Edda Wind, norweska spółka zapewniająca statki na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, poinformowała, że spodziewa się opóźnień w odbiorze zamówionego statku serwisowego typu CSOV Edda Breeze oraz statków serwisowych typu SOV - Edda Brint i Edda Goelo (C416).
Jednostki Edda Breeze i Edda Brint zostały dostarczone ze stoczni, ale trwa jeszcze instalacja trapów. Jak twierdzi Edda Wind, na podstawie stanu zaawansowania prac można wyciągnąć wnioski, że nie zakończą się one we wcześniej zakładanym terminie. Spółka szacuje, że czarter statków będzie możliwy dopiero od marca 2023 roku.
Statek Edda Breeze, który został dostarczony w maju, ma długości 88,3 metrów i może pomieścić 120 osób w tym, 93 techników i 27 członków załogi. Statek będzie wyposażony w dźwig 3D z kompensacją ruchu, trap z kompensacją ruchu o maksymalnym zasięgu 28 metrów oraz zintegrowaną windę, którą będzie można przetransportować do 26 osób.
Z kolei statek Edda Brint o długości 82,9 metra został zwodowany w 2021 roku. Może przetransportować do 60 osób. Ponadto, ma być wyposażony w system trapów kompensowanych ruchem i napęd hybrydowy umożliwiający w przyszłości wykorzystanie wodoru. Po zainstalowaniu systemu trapów, statek rozpocznie realizację 15-letniego kontraktu z Vestas na morskiej farmie wiatrowej Seagreen w Szkocji.
W przypadku okrętu Edda Goelo, statek jest obecnie budowany w stoczni Astilleros Balenciaga w Hiszpanii. Na podstawie raportów z postępu prac Edda Wind spodziewa się opóźnienia w dostawie. Statek ma być gotowy do pracy w trzecim kwartale 2023 roku. Edda Goelo będzie służyć jako statek-matka dla techników turbin wiatrowych podczas wykonywania prac konserwacyjnych na morskich turbinach wiatrowych. W przeciwieństwie do innych statków Edda Wind, ten nie będzie pomalowany w barwy firmy tj. w kolorze pomarańczowym i żółtym. Po raz pierwszy statek Edda będzie pomalowany na niebiesko i biało, a więc w barwach Siemens Gamesa.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 07:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 07:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 07:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 07:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 07:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 07:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 07:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 07:05 |