Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. Wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych

zg

19.12.2023 14:57
Strona główna Odpady, Recykling Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. Wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych

Partnerzy portalu

Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. Wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Wienerberger

Wienerberger, będąc liderem w branży budowlanej, postawił sobie ambitny cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 15% do końca 2023 roku w ramach autorskiego Planu Zrównoważonego Rozwoju, wprowadzonego w 2020 roku. Aby go osiągnąć, firma realizuje wiele inicjatyw w polskich zakładach produkcyjnych, obejmujących m.in. modyfikacje mieszanek do produkcji cegieł oraz projekty techniczne, skierowane na poprawę ogólnej efektywności energetycznej.

Ważnym krokiem jest też zmiana systemu pakowania. Producent ceramicznych materiałów budowlanych finalizuje projekt zastąpienia tradycyjnych maszyn z folią termokurczliwą technologią stretch hood. Inicjatywa, która została już zrealizowana w większości zakładów Wienerberger w Polsce m.in. w Gnaszynie i Honoratce, świadczy o tym, że firma dostosowuje się do nowych standardów ekologicznych oraz aktywnie dąży do ochrony wysokiej jakości swoich produktów, minimalizując jednocześnie zużycie energii i tworzyw sztucznych. 

Redukcja emisji CO2  i większe bezpieczeństwo


Emisja dwutlenku węgla w firmie Wienerberger jest ściśle związana z ilością gazu zużywanego na linii produkcyjnej, m.in. podczas pakowania. Wdrożenie technologii stretch hood stanowi więc istotny krok w eliminacji  tego zużycia, przynosząc efekty  także w dodatkowych obszarach. Po pierwsze, firma, rezygnując z użycia gazu ziemnego do zasilania owijarek, minimalizuje zużycie energii oraz eliminuje koszty związane z niestabilnymi cenami tego surowca na rynku. Po drugie, zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala producentowi ceramicznych materiałów budowlanych ograniczyć emisję CO2 o 105 ton rocznie, przyczyniając się do osiągnięcia zakładanych celów zrównoważonego rozwoju i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Rezygnacja z foliarek gazowych przynosi także istotne korzyści z perspektywy bezpieczeństwa pracowników. Wyeliminowanie ognia z procesu pakowania skutecznie likwiduje potencjalne ryzyko występowania pożarów na terenie zakładu i znacząco poprawia bezpieczeństwo ludzi w środowisku pracy, jak poparzenia. 

Efektywne i zrównoważone pakowanie


Zastosowanie materiałów wysokiej jakości, takich jak stretch hood istotnie wpływa także na trwałość opakowania. Precyzyjne dopasowanie elastycznej folii do palety, zapewnia solidne oraz stabilne zabezpieczenie materiałów budowlanych, dzięki czemu zmniejsza się liczba uszkodzeń magazynowych i transportowych. Także ochrona cegieł przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy kurz jest w tym przypadku znacznie skuteczniejsza. Warto podkreślić, że zastosowanie stretch hood przyczynia się również do estetycznego wykończenia opakowania, co pozytywnie wpływa na odbiór produktów przez klienta.

Ponadto, w porównaniu do folii termokurczliwej, stretch wyróżnia się wyższą odpornością na przebicie, co umożliwia zmniejszenie ilości używanego materiału, bez wpływu na jakość opakowania. Tym samym, dzięki ograniczeniu odpadów foliowych, transformacja przynosi korzyści finansowe dla firmy, jak i środowiska. Dodatkowo, wdrożenie nowej technologii pakowania wyeliminował wiele problemów związanych z użytkowaniem owijarek termokurczliwych, tj. koszty części zamiennych, corocznych regeneracji palników i naprawy złego foliowania.

Inicjatywy firmy Wienerberger, takie jak wprowadzenie technologii stretch hood, pokazują, że nawet niewielkie zmiany mogą przynieść ogromne korzyści dla środowiska i firmy. To doskonały przykład, jak konsekwentne dążenie do zrównoważonego rozwoju może przekładać się na efektywność procesu produkcji, oszczędności finansowe i poprawę warunków pracy.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.