UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

jb

20.01.2023 11:58 Źródło: European Commission
Strona główna Klimat, Edukacja UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

Partnerzy portalu

UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze.

Mechanizm zapewni dotacje krajom rozwijającym się i najsłabiej rozwiniętym, aby mogły korzystać z pomocy technicznej i budowania zdolności w celu wdrożenia zasad określonych w porozumieniu WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa.

Dotacje te uzupełnią i zwiększą inną istniejącą pomoc dostępną na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Zobowiązanie UE zapowiedział wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Valdis Dombrovskis w Davos z okazji spotkania z dyrektor generalną WTO Ngozi Okonjo-Iwealą.

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów w sektorze rybołówstwa, które osiągnięto podczas 12. konferencji ministerialnej WTO w czerwcu 2022 r., przyniosło nowe konkretne zasady, które wyeliminują subsydia prowadzące do przełowienia. Jest to pierwsze wielostronne porozumienie WTO wspierające zrównoważony rozwój.

– Porozumienie w sprawie subsydiów dla rybołówstwa stanowi ważny etap na drodze do zrównoważonego wykorzystywania oceanów. Zakazuje szkodliwych subsydiów dla rybołówstwa, które są kluczowym czynnikiem powodującym kurczenie się na dużą skalę światowych zasobów rybnych. Sprawą najwyższej wagi jest, aby wszyscy członkowie WTO, niezależnie od ich środków i poziomu rozwoju, skutecznie i jak najszybciej wdrożyli to porozumienie. Deklarując 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, UE pomaga tym, którzy obecnie nie posiadają wystarczającej wiedzy technicznej ani zdolności, aby to uczynić. Zachęcamy do zadeklarowania wsparcia również innych członków, którzy mogą to uczynić. Wspólnie możemy sprawić, że rybołówstwo stanie się bardziej zrównoważone na całym świecie – mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy KE odpowiedzialny za handel.

Aby porozumienie mogło wejść w życie, musi zostać przyjęte przez dwie trzecie członków WTO. Na forum WTO trwają również negocjacje w sprawie nierozstrzygniętych jeszcze kwestii związanych z subsydiami dla rybołówstwa, m.in. w sprawie dalszego udoskonalenia porozumienia.

Tagi:
ue, ke, rybactwo

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.