Equinor uruchamia kolejną elektrownię fotowoltaiczną w Polsce [GALERIA]

zk

23.06.2023 13:44
Strona główna Energetyka, OZE Equinor uruchamia kolejną elektrownię fotowoltaiczną w Polsce [GALERIA]

Partnerzy portalu

Equinor uruchamia kolejną elektrownię fotowoltaiczną w Polsce [GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W pomorskiej miejscowości Zagórzyca, Equinor rozpoczął testową produkcję z drugiej farmy fotowoltaicznej. To kolejny krok w kierunku budowy zróżnicowanego portfela odnawialnych źródeł energii w Polsce, która jest jednym z najdynamiczniej rozwijających rynków OZE w Europie. 

- Equinor od lat wspiera transformację energetyczną Polski, odpowiadając na potrzeby związane ze zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w polskiej strukturze wytwarzania. Zgodnie z naszą wizją bycia zaufanym partnerem energetycznym dla Polski, rozwijamy OZE na lądzie i na morzu, a także jesteśmy jednym z kluczowych dostawców gazu ziemnego przez Baltic Pipe – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

Moc uruchomionej elektrowni słonecznej w Zagórzycy sięga 60 MW. Farma znajduje się w województwie pomorskim, w gminie Damnica. Została zrealizowana i będzie zarządzana poprzez spółkę Wento – polskiego dewelopera i producenta energii, który w 2021 r. wszedł do grupy Equinor wnosząc portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW.  W dwa lata od tej transakcji gotowe są dwie elektrownie, a kolejna znajduje się w budowie.  

- Dzisiaj inaugurujemy działalność drugiej farmy Zagórzyca, podwajając naszą moc fotowoltaiczną w Polsce, do około 120 MW. Pierwsza elektrownia - Stępień, jest już w produkcji komercyjnej, a kolejna - Lipno, zostanie uruchomiona w 2024 roku. W Polsce rozwijamy także inne projekty odnawialnych źródeł na lądzie oraz magazynów energii, co wpisuje się w realizację naszej strategii firmy wychodzącej naprzeciw potrzebom rynku – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor.

Przez kolejnych 30 lat Zagórzyca będzie produkować 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych. Sprzedażą i wprowadzaniem energii elektrycznej wyprodukowanej w Zagórzycy na polski rynek zajmie się należąca do Equinor spółka obrotu Danske Commodities.

W realizację farmy Zagórzyca, którą zbudowano na obszarze około 55 hektarów wykorzystując do tego 111 tys. paneli fotowoltaicznych, zaangażowanych było około 500 osób. Generalny wykonawca – podlaska firma Elmont, korzystała z usług wyłącznie polskich podwykonawców. - Cieszymy się, że coraz więcej krajowych firm, podobnych do naszej, włącza się w budowanie zrównoważonej energetyki przyszłości i może skorzystać na boomie w branży fotowoltaicznej w Polsce - zauważa dr Mariusz Luto Członek Zarządu firmy Elmont.

- Korzystając z lokalnych wykonawców, przyczyniamy się do budowania kompetencji wśród polskich dostawców w zakresie standardów jakości i bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych – dodaje Wojciech Cetnarski, Prezes Zarządu Wento.



Więcej o Equinor
Equinor to międzynarodowa firma energetyczna z 50-letnim doświadczeniem, która stawia na rozwiązania przyjazne dla środowiska, by stać się neutralna dla klimatu do 2050 r. W Polsce wspólnie z Polenergią buduje trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy 3 GW, a także rozwija odnawialne źródła na lądzie poprzez spółkę zależną Wento, w której portfelu znajdują się projekty farm słonecznych o łącznej mocy 1,6 GW. Equinor jest kluczowym i długoterminowym eksporterem gazu naturalnego do Polski. Dostarcza ok. 2,4 mld m3 rocznie błękitnego paliwa z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego za pośrednictwem Baltic Pipe, przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.