ExxonMobil pozywa Unię Europejską

jb

29.12.2022 21:56 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse ExxonMobil pozywa Unię Europejską

Partnerzy portalu

ExxonMobil pozywa Unię Europejską - ZielonaGospodarka.pl
Fot. katarina_dzurekova from Bratislava, Slovakia, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

ExxonMobil wystąpił w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu przeciwko decyzji Rady Unii Europejskiej w sprawie nałożenia na firmy energetyczne dodatkowej opłaty od tzw. nieoczekiwanych zysków - poinformował amerykański koncern naftowo-gazowy w komunikacie prasowym.

Koncern przekazał, że jego niemieckie i holenderskie spółki zależne, Mobil Erdgas-Erdoel GmbH i ExxonMobil Producing Netherlands BV, złożyły w środę pozew do TSUE domagając się anulowania „opłaty od nieoczekiwanych zysków nałożonej na spółki naftowo-gazowe”. ExxonMobile utrzymuje, że „opłata” jest w istocie podatkiem, który mogą nakładać tylko kraje członkowskie UE. Kwestionuje również sposób wprowadzenia tego środka nadzwyczajnego, który wyklucza Parlament Europejski z procesu.

Rada UE przyjęła we wrześniu awaryjny pakiet legislacyjny mający na celu rozwiązanie problemu gwałtownie rosnących cen energii. Obejmuje tymczasową daninę, określaną jako „opłata solidarnościowa”, w wysokości 33 proc. od zysków spółek paliwowych i rafineryjnych w latach 2022-23, które przekraczają czteroletnią średnią historyczną z lat 2018-2021 o 20 proc. Komisja przewiduje, że może to przynieść UE 25 mld euro, które zostaną przeznaczone na ochronę konsumentów przed wysokimi cenami energii.

„Żyjemy w wyjątkowych czasach i pracujemy w wyjątkowo szybki, skoordynowany i solidarny sposób, aby utworzyć zjednoczony front przeciwko ciągłemu wykorzystywaniu przez Rosję dostaw energii jako broni. Osiągnięte porozumienie przyniesie ulgę europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom” – tłumaczył wówczas Jozef Sikela, czeski minister przemysłu i handlu, którego kraj sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.

„Komisja utrzymuje, że przedmiotowe środki są w pełni zgodne z prawem UE” – skomentowała Arianna Podesta, rzeczniczka Komisji Europejskiej. KE przekazała, że przyjmuje do wiadomości wniosek firmy, a decyzja w tej sprawie będzie należała do TSUE. Pozew amerykańskiego koncernu nie wstrzymuje wejścia w życie nowych przepisów

„Ten podatek podważa zaufanie, zniechęci do inwestycji i zwiększy zależność od importowanych produktów energetycznych i paliwowych” – twierdzi rzecznik koncernu Casey Norton cytowany przez portal Politico. Norton dodaje, że nie zaradzi on również żadnemu niedoborowi dostaw energii. Rzecznik ExxonMobile zapewnił też, że „spór wynika z naszej troski o niezamierzone długoterminowe skutki tej polityki dla konkurencyjności europejskiego przemysłu”. Norton przekazał również, że ExxonMobile wydał 3 mld dolarów na europejskie projekty rafineryjne w ciągu ostatnich 10 lat, zwiększając produkcję „w czasie, gdy Europa walczy o zmniejszenie importu energii z Rosji”.

„Pozew jest jak dotąd najbardziej znaczącą odpowiedzią na podatek od przemysłu naftowego, który stał się celem zachodnich rządów w związku ze wzrostem cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę” - ocenia dziennik „Financial Times”, który jako pierwszy poinformował o sprawie.

W trzecim kwartale br. ExxonMobil odnotował zysk w wysokości około 20 mld dolarów, prawie trzykrotnie większy niż rok wcześniej. Jak przypomina amerykański dziennik „Wall Street Journal” ponad jedna czwarta dochodów koncernu w ubiegłym roku pochodziła z Europy. Według dyrektora finansowego firmy, cytowanego przez „WSJ”, nowy podatek może w przyszłym roku kosztować firmę ponad 2 miliardy dolarów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22775,00 $ tona 1,74% 20 mar
 Cynk 2924,00 $ tona -0,27% 20 mar
 Aluminium 2237,00 $ tona 0,27% 20 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.