Foki kochają spokój - plażowicze są dla nich realnym zagrożeniem

zc

31.03.2021 12:09 Źródło: Gdynia.pl
Strona główna Klimat, Edukacja Foki kochają spokój - plażowicze są dla nich realnym zagrożeniem

Partnerzy portalu

Foki kochają spokój - plażowicze są dla nich realnym zagrożeniem - ZielonaGospodarka.pl
fot. FB/Fokarium

Dwie pierwsze, młode foki już trafiły do helskiego ośrodka rehabilitacji. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Jej pacjenci to głównie focze szczenięta. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie są ani atrakcjami turystycznymi, ani kompanami do zdjęć. Niestety ich obecność na plażach często budzi wśród ludzi sensację. Dlatego fokarium alarmuje: traktujmy foki z odpowiednim dystansem, nie straszmy ich i nie róbmy sobie z nimi selfie.

Na przełomie lutego i marca na świat przychodzą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie małe foczki powinny spędzić pod opieką mam, ale niektóre z nich, z różnych powodów, zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są przygotowane do samodzielnego życia. Kiedy tak się stanie, czeka je niezwykle trudny czas – nie wszystkie maluchy umieją sobie poradzić. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem, dlatego nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.
 
W ostatnią niedzielę do ośrodka w Helu trafiły dwie młode foczki. Opiekuje się nimi wykwalifikowany i doświadczony personel. Po wyleczeniu, odkarmieniu i upewnieniu się, że maluchy są przygotowane do samodzielnego życia na wolności – zostaną wypuszczone z powrotem do Morza Bałtyckiego.


Źródło: FB/Fokarium
 
Społeczna świadomość na temat fok i tego, jak się zachowywać w ich obecności, powoli rośnie, ale latem, gdy nadmorskie miejscowości zapełniają się turystami, czasami zdrowy rozsądek nie wystarcza. Ludzie podchodzą do fok, żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie, zachęcają do tego swoje pociechy i nie zdają sobie sprawy, że takie zachowanie nie pomaga, a wręcz szkodzi tym ssakom.
 
Dlaczego foki pojawiają się na plażach? Na przykład po to, żeby odpocząć. Wychodzą z wody, aby zregenerować siły po pływaniu. Ich obecność na okolicznych plażach, nawet w pełnym słońcu, jest zupełnie naturalna, natomiast kontakt z człowiekiem – absolutnie nie.
 
Jeśli potrzebują pomocy, udzielą jej odpowiednie służby lub przeszkoleni wolontariusze. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego może określić, w jakim są stanie i odpowiednio się nimi zająć.
 
Jak się zachować, kiedy spotkamy na plaży fokę?

Fachowcy informują, że nie powinniśmy podchodzić do fok bliżej niż na 20 metrów. Inaczej przerywamy ich odpoczynek, narażamy je na stres, a w skrajnych przypadkach – prowokujemy ich reakcję obronną. Zagrożeniem są też psy, które puszczone luzem mogą zadziałać instynktownie i zaatakować zwierzę.
 
W Gdyni foki regularnie pojawiają się w okolicach falochronu i w rejonie plaży w Orłowie, gdzie też są narażone na ludzką ciekawość i nadmierne skracanie dystansu.

Kiedy w czasie spaceru po gdyńskiej plaży spotkamy fokę, skontaktujmy się z Ekopatrolem Straży Miejskiej pod numerami telefonów: 58 660 11 83 lub 661 600 571. Możemy też zgłosić się bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu: na Facebooku lub dzwoniąc pod numer 58 675 08 36. Albo zawiadomić Błękitny Patrol WWF: 795 536 009. Na dwa ostatnie telefony możemy zadzwonić kiedy spotkamy zwierzęta również na innych plażach w Gdańsku i Sopocie.
 
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu potrzebuje wsparcia tych, którym los zwierząt nie jest obojętny. Każdego roku wraz z nowymi pacjentami ośrodka przybywa zadań i pracy, a także potrzeb związanych z wyposażeniem ośrodka w: sprzęt do transportu, pokarm, lekarstwa, środki higieniczne i sprzęt niezbędny do zapewnienia małym pacjentom dostatecznej opieki. Każdy z nas, w miarę możliwości, może pomóc i wesprzeć ośrodek na stronie: Ratujemyzwierzaki.pl.
 
Zebrane w ten sposób środki przeznaczone będą na dofinansowanie działań związanych z opieką i rehabilitacją fok. Zapewnią im jak najlepszą opiekę i pomogą wrócić do Bałtyku – do ich naturalnego środowiska.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.