GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce

Strona główna Klimat, Edukacja GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce

Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce - ZielonaGospodarka.pl

Spółka sfinansuje koszty nasadzeń do wysokości 659 800 zł netto w powstającym Parku Żerańskim. Na terenie parku planuje się posadzenie około 471 drzew parkowych oraz prawie 11 tysięcy szt. krzewów. Są to kolejne działania spółki realizowane w tej części Białołęki. Ostateczne efekty prac będzie można zobaczyć w I kwartale 2025 roku.

Nad Kanałem Żerańskim powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców Warszawy. Na podstawie podpisanego w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy GAZ-SYSTEM a Zarządem Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy spółka pokryje koszty planowanych tam nasadzeń kilkuset drzew i tysięcy krzewów. Zaangażowanie GAZ-SYSTEM w ten projekt pozwoli na odtworzenie zieleni usuniętej podczas budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrociepłowni na Żeraniu. Nasadzenia zostaną zrealizowane wzdłuż kanału na odcinku od ulicy Modlińskiej do ulicy Płochocińskiej w Warszawie – zakończenie prac nastąpi w I kwartale 2025 roku. W trakcie trwania wspomnianej inwestycji i tuż po jej oddaniu do użytkowania spółka sfinansowała posadzenie 715 drzew w standardzie parkowym i 43 100 drzew w standardzie leśnym w tej okolicy.

Realizacja podpisanego porozumienia finalizuje, wynikający z inwestycji gazowej na Żeraniu, proces kompensacji zieleni. Suma poniesionych dotychczas przez GAZ-SYSTEM kosztów na te działania przekroczyła już 1,3 mln zł.

Kolejne działania spółki na rzecz przyrody dla Warszawy i okolic

GAZ-SYSTEM, zgodnie z realizowaną strategią odpowiedzialności społecznej, podejmuje działania proekologiczne na trasie prowadzonych inwestycji. Te cele towarzyszą m.in. realizowanej obecnie budowie Gazociągu Warszawskiego.

Już w trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego spółka podjęła wiele czynności zmniejszających wpływ realizacji inwestycji na środowisko i pozwalających ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30%. Łączne dodatkowe nakłady finansowe ponoszone przez GAZ-SYSTEM w celu ochrony miejsc cennych przyrodniczo to ok. 36 mln zł.

W ramach realizacji inwestycji, spółka podpisała już porozumienia na posadzenie około 246 drzew w standardzie parkowym na terenie trzech warszawskich dzielnic – Białołęka, Bielany i Bemowo oraz 210 drzew na terenie Gminy Stare Babice. GAZ-SYSTEM sfinansował także posadzenie 21 tysięcy sadzonek na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo oraz 28 tysięcy sadzonek na terenie Nadleśnictwa Jabłonna.

Gazociąg Warszawski jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla stolicy i gmin ościennych. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie dostępu do gazu ziemnego zarówno dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych, odpowiadając na rosnące potrzeby komunalno-bytowe mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Podobnie jak w przypadku funkcjonującego już gazociągu do Elektrociepłowni Żerań, dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego ograniczona zostanie emisja szkodliwych substancji, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w stolicy. Nowa infrastruktura przesyłowa zostanie oddana do eksploatacji w 2025 r.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.