Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w procesie certyfikacji operatora systemu przesyłowego wodoru dla GAZ-SYSTEM. Spółka jako pierwsza w Europie przechodzi procedurę certyfikacyjną w tym obszarze, uzyskując potwierdzenie zgodności z unijnymi regulacjami. To istotny krok w budowie nowego rynku energii oraz potwierdzenie roli spółki w transformacji energetycznej regionu.
- Proces certyfikacji operatora systemu przesyłowego wodoru pokazuje, że Polska potrafi działać szybko, skutecznie i w ścisłej współpracy z europejskimi instytucjami, takimi jak Komisja Europejska i ACER. To osiągnięcie wzmacnia naszą pozycję w Unii Europejskiej i potwierdza, że współpraca - zarówno na poziomie krajowym, jak międzynarodowym - przynosi wymierne efekty. Polska nie tylko uczestniczy w zmianach, ale coraz częściej je współtworzy, umacniając swoją pozycję jako jednego z liderów transformacji energetycznej w Europie – powiedział Wojciech Wrochna, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Komisja Europejska opublikowała opinię w sprawie certyfikacji GAZ-SYSTEM jako operatora systemu przesyłowego wodoru. W dokumencie Komisja potwierdziła, że GAZ-SYSTEM spełnia kryteria niezależności wynikające z przepisów unijnych oraz podzieliła pozytywną ocenę przedstawioną na początku marca br. przez Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).
– Uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Europejskiej w procesie certyfikacji to ważny krok w kierunku budowy rynku wodoru w Polsce i Europie. GAZ-SYSTEM jako pierwszy operator przechodzi ten proces, wyznaczając standardy dla rozwoju infrastruktury wodorowej. To potwierdzenie naszej gotowości do realizacji nowych zadań związanych z transformacją energetyczną – podkreślił Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Europejskiej stanowi jeden z kluczowych etapów procedury certyfikacyjnej wymaganej unijnymi przepisami. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami operatorzy systemów przesyłowych wodoru muszą wykazać pełną niezależność od działalności związanej z produkcją i dostawami energii. Komisja Europejska wskazała również, że na obecnym etapie rozwoju rynku wodoru brak fizycznej infrastruktury przesyłowej nie stanowi przeszkody w procesie certyfikacji operatora. Podejście to umożliwia przyszłym operatorom planowanie, finansowanie oraz budowę sieci wodorowych, co ma kluczowe znaczenie dla dynamicznego rozwoju tego sektora w Europie.
Rozwój rynku wodoru w Europie to proces, który nabiera tempa i realnie zmienia sposób funkcjonowania gospodarki. Wodór odgrywa w niej kluczową rolę jako nośnik energii przyszłości, wspierający dekarbonizację przemysłu, transportu i energetyki. Rozwój technologii wodorowych to nie tylko inwestycja w innowacje, ale także w bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność.
Proces certyfikacji operatora systemu przesyłowego wodoru wpisuje się w długoterminową strategię GAZ-SYSTEM, ukierunkowaną na rozwój nowoczesnej i elastycznej infrastruktury energetycznej. Spółka konsekwentnie rozszerza działalność o nowe obszary związane z dekarbonizacją, w tym rozwój rynku wodoru jako jednego z filarów transformacji energetycznej. Dlatego GAZ-SYSTEM przygotowuje plan rozwoju systemu przesyłowego wodoru, który określi kierunki inwestycji w perspektywie kolejnych lat, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na czyste nośniki energii. Obecnie operator zakończył konsultacje tego dokumentu. Kolejnym etapem procesu certyfikacji będzie przedłożenie projektu dziesięcioletniego planu rozwoju operatora systemu przesyłowego wodoru oraz uzyskanie ostatecznej decyzji Prezesa URE.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Ograniczenie emisji metanu może spowolnić odbudowę warstwy ozonowej
Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
GAZ-SYSTEM istotnie obniża koszty przesyłu gazu i upraszcza dostęp do systemu
Duński przewoźnik wciela do floty kontenerowiec z napędem na metanol. Oto Tema Maersk
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Morskie farmy wiatrowe pod specjalnym nadzorem. Offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Łukasiewicz i Amentum opracują technologie dla energetyki jądrowej, przemysłu i bezpieczeństwa
Wodór z głębi ziemi może być tańszy
Jeszcze więcej korzyści dla klientów Energi Obrotu w aplikacji ORLEN VITAY
| Ropa brent | 95.14 $ | baryłka | -2,83% | 05.06.2026 00:05 |
| Cyna | 57105 $ | tona | -0,64% | 05.06.2026 00:05 |
| Cynk | 3624.25 $ | tona | 0,37% | 05.06.2026 00:05 |
| Aluminium | 3796.75 $ | tona | -1,50% | 05.06.2026 00:05 |
| Pallad | 1328 $ | uncja | 0,91% | 05.06.2026 00:05 |
| Platyna | 1898.5 $ | uncja | 1,96% | 05.06.2026 00:05 |
| Srebro | 74.12 $ | uncja | 1,58% | 05.06.2026 00:05 |
| Złoto | 4502.25 $ | uncja | 0,89% | 05.06.2026 00:05 |