Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

zk

08.12.2021 12:52 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Energetyka, OZE Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

Partnerzy portalu

Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl
Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm, odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra". 

Spotkanie w formie śniadania biznesowego dotyczyło bieżących zadań i projektów, które koordynuje Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny w Gdyni. Instytucja ta od 11 lat wspiera innowacje i rozwój w obszarze badań, przedsiębiorczości, administracji i samorządu, które są związane z regionem Morza Bałtyckiego oraz Unii Europejskiej. 

Tematów do omówienia było sporo, tym bardziej dlatego, że "Klaster" w tym roku przeszedł duże przeobrażenia.

– Przekształciliśmy się w "Klaster" hubów, czyli specjalistycznych organizacji o wysokim potencjale innowacyjności – mówi Marek Grzybowski, wiceprezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. – W planie mamy realizowanie projektów na rzecz gospodarki światowej, w szczególności w obszarze gospodarki zeroemisyjnej i digitalizacji logistyki morskiej oraz przemysłów morskich. 

I jak dodaje, hubów, czyli wyspecjalizowanych jednostek, jest kilka. Wśród nich m.in. hub statków zeroemisyjnych, którego zadaniem będzie budowanie takich właśnie statków na rynek skandynawski i Morza Śródziemnego.

Kolejny to hub ICT, który będzie odpowiadał za tworzenie narzędzi informatycznych wspierających powiązania globalne Polski z innymi krajami w obszarze: smart port, smart shipyard oraz smart ship. 

Inny, Green Tech, produkuje kompletne instalacje zeroemisyjne dla portów i małych miejscowości nadmorskich. Integracją działań i badań naukowych z praktyką gospodarczą zajmuje się hub edukacyjny. Natomiast o interesy firm należących do "Klastra" odpowiada hub prawno-finansowy czuwając m.in. nad poprawnością podpisywanych umów i kontraktów.

– Mediacja to polubowny proces rozwiązywania sporów, a w branży morskiej te przepisy nie zawsze są jednoznaczne. Coraz częściej więc firmy widzą potrzebę mediacji, niż walki w sądzie – twierdzi Barbara Matysiak, koordynator Bałtyckiego Centrum Mediacji Gospodarczych, które powołał "Klaster", mediator przy Sądzie Okręgowym w Gdański i Warszawie. 

Podczas wtorkowego spotkania firmy członkowskie dyskutowały o swoich potrzebach i perspektywach wspólnych projektów. Tę ideę wspiera Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jej prezes podkreślił, że "Klaster" daje możliwość tworzenia grup, a w ich obrębie wspólnych działań.

– Z wieloma firmami, które należą do "Klastra" realizujemy wspólne projekty. Przykładem jest działanie Galatea, które polega na łączeniu innowacyjnych firm z polską branżą morską. Wiele przedsiębiorstw, które nawiązują ze sobą współpracę mieści się również w naszych obiektach w Gdyni, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii – wymienia Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Wśród gości była dziś także stocznia Nauta, która jest członkiem założycielem "Klastra".

– Uważamy, że uczestnictwo w takich inicjatywach jest bardzo cenne. Stale śledzimy rynek i nowinki technologiczne. Przemysł stoczniowy szczególnie dynamicznie się rozwija – podkreśla Monika Kozakiewicz, prezes zarządu stoczni Nauta. 

Biznesowe spotkania "Klastra" będą cykliczne. Kolejne już w styczniu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.