Kalisz. Rozpoczęto usuwanie trzech tysięcy ton niebezpiecznych odpadów

AK

11.05.2021 20:00 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Kalisz. Rozpoczęto usuwanie trzech tysięcy ton niebezpiecznych odpadów

Partnerzy portalu

Kalisz. Rozpoczęto usuwanie trzech tysięcy ton niebezpiecznych odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

W kaliskiej dzielnicy Szczypiorno rozpoczęto wywożenie niebezpiecznych odpadów. To koszt prawie 19 mln zł, z czego połowa pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformował we wtorek na konferencji prasowej poseł PiS Jan Mosiński.

Ponad trzy tysiące ton niebezpiecznych chemikaliów zostało sprowadzonych do wynajętego magazynu przy ul. Wrocławskiej w 2013 r. przez prywatnego przedsiębiorcę z Poznania.

„Odpady trafiły do Kalisza dzięki liberalizacji przepisów o ochronie środowiska. To za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego każdy, kto chciał składować odpady niebezpieczne mógł to robić" - powiedział parlamentarzysta.

Patryk M. nie zutylizował odpadów, za co został skazany na dwa lata więzienia. Nie było możliwości wyegzekwowania od niego pieniędzy i nie ustalono, kto zlecił mu to zadanie.

Mieszkańcy Szczypiorna zaczęli się bać o swoje zdrowie i życie. Lokalne media miejsce składowania nazwały "tykającą bombą ekologiczną".

W 2018 r. miastu Kalisz udało się przejąć działkę w Szczypiornie w postaci darowizny. Od tego momentu można było rozpocząć działania w celu pozyskania pomocy finansowej, ponieważ miasta nie był stać na pokrycie całości kosztów.

Pomoc nadeszła z Ministerstwa Środowiska, któremu podlega NFOŚiGW. "Chciałbym podziękować ministrowi środowiska, panu Henrykowi Kowalczykowi, który z wielkim zainteresowaniem zapoznał się z sytuacją i wspierał moje działania, Radzie Funduszu za podjętą decyzje i Zarządowi Funduszu za przychylność i poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań od samego początku" – podkreślił Mosiński.

Koszt usunięcia odpadów wyceniono na prawie 19 mln zł, z czego połowę pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Bez tego wsparcia ciężko byłoby nam te odpady usunąć. Padliśmy ofiarą procederu, do którego na terenie naszego kraju dochodziło. Odpady zostaną wywiezione i unieszkodliwione. Do końca przyszłego roku problem zniknie” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Wywiezieniem chemikaliów zajmie się konsorcjum firm Hydrogeotechnika z Kielc oraz Geocoma z Krakowa.

„Obecnie zajmujemy się analizą składu chemikaliów, sprawdzana jest każda beczka. Wiadomo, że wśród odpadów są farby, kwasy, azbest ale również ciekła rtęć. Spektrum jest bardzo szerokie” – powiedział Jarosław Surma ze spółki Geocoma.

Część odpadów zostanie wywieziona na składowisko odpadów niebezpiecznych, a część zutylizowana w Niemczech.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.