Grupa Azoty ZAK podsumowuje zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej

zk

02.02.2022 11:11 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Grupa Azoty ZAK podsumowuje zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej

Partnerzy portalu

Grupa Azoty ZAK podsumowuje zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Na terenie Wydziału Amoniaku w Grupie Azoty ZAK – wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty –  sfinalizowano dwa zadania inwestycyjne o łącznej wartości 36,1 mln zł. „Modernizacja węzła skraplania amoniaku” i „Wymiana kompresorów amoniaku gazowego K-2 i K-3 na elektryczne” to elementy Nowej Koncepcji Energetycznej – jednej z kluczowych inwestycji realizowanych obecnie w kędzierzyńskiej spółce.

Inwestycje powstały na terenie centrali chłodniczej wchodzącej w skład Wydziału Amoniaku Grupy Azoty ZAK. Oba zadania zrealizowano w formule EPC, a ich generalnym wykonawcą jest firma Torpol Oil & Gas Sp. z o. o.

W ramach modernizacji węzła skraplania amoniaku zaprojektowano i zabudowano nowy układ oparty na kompresorach śrubowych i skraplaczach natryskowo-wyparnych. W zakresie zadania mieściły się prace budowlane (tace, fundamenty), instalacyjne (kanalizacja deszczowa i przemysłowa), montażowe (rurociągi i urządzenia), związane z branżą elektryczną (m.in. zasilenie urządzeń) oraz AKPiA (m.in. montaż urządzeń pomiarowych, modernizacja systemu sterowania). Zadanie o wartości ok. 19,3 mln zł realizowano w latach 2019-2021.       

W zakresie wymiany kompresorów amoniaku gazowego K-2 i K-3 na elektryczne zabudowano trzy sprężarki śrubowe, wykonano rurociągi przyłączeniowe oraz trasy zasilające nowe maszyny. Zrealizowano także niezbędne prace z zakresu AKPiA na obiekcie i w systemie sterowania. Inwestycję o wartości ok. 16,8 mln zł rozpoczęto w 2019 r., a przekazano do eksploatacji z końcem 2021 r.

Według szacunków realizacja Nowej Koncepcji Energetycznej wraz z kotłownią rezerwowo – szczytową pochłonie ok. 282 mln zł.

– Kluczowym założeniem inwestycji realizowanej przez wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej – Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. Nowa Koncepcja Energetyczna wpisuje się w długoterminowe cele rozwoju gospodarczego Polski – tzw. „Kierunki rozwoju innowacji energetycznych”, a także założenia Strategii Grupy Azoty 2021-2030, której istotnymi elementami są innowacyjne podejście do energetyki oraz dążenie do zeroemisyjności – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

– Realizacja zadań na Wydziale Amoniaku przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy instalacji, ograniczenia emisji CO2 oraz zwiększenia poziomu produkcji amoniaku. To doskonale odzwierciedla założenia całej Nowej Koncepcji Energetycznej, opartej na idei zrównoważonego rozwoju – podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.      

Nowa Koncepcja Energetyczna to pakiet siedmiu zadań inwestycyjnych, stanowiący alternatywę dla realizacji drugiego etapu elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK.

- Kolejne trzy zadania z zakresu Nowej Koncepcji Energetycznej zakończymy jeszcze w tym roku. Pozostanie rozpoczęta już budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej, która potrwa do 2024 roku – zapowiada Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK odpowiedzialny za obszar inwestycji.

 
* * *
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Tagi:
aoty, energetyka, oze

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.