Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa  - ZielonaGospodarka.pl
09.04.2024 11:41
Strona główna Energetyka, OZE Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa

Partnerzy portalu

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa  - ZielonaGospodarka.pl

2 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje w ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii w ramach programu "OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa" - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wnioski będzie można składać od 16 kwietnia.

"Jeszcze dziś zostanie ogłoszony nowy program +OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa+ z pulą 2 mld zł na inwestycje w ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Dotacja wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych" - przekazała we wtorek na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska.

Jak wyjaśniła, program przeznaczony jest dla przedsiębiorców dostarczających ciepło w formie systemowej. Według minister skorzystać na tym mogą jednostki samorządu i przedsiębiorstwa komunalne. Hennig-Kloska doprecyzowała, że 1,43 mld zł to dotacja, a 0,57 mld zł - pożyczka.

Minister podkreśliła, że często inwestycje w ciepłownictwie wykraczają poza możliwości jednostek samorządu terytorialnego, miasta czy gminy. "Dlatego uruchamiamy pulę dodatkowych pieniędzy na inwestycje" - wyjaśniła.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że w Polsce do systemu ciepłownictwa podłączonych jest 5,8 mln gospodarstw domowych, a "na tym terenie żyje" około 15 mln obywateli. To pokazuje, jak ważny jest to problem w związku z transformacją energetyczną, biorąc pod uwagę, że 40 proc. węgla spalanego w Polsce spalane jest właśnie w systemie ciepłownictwa - wskazała.

Szefowa MKiŚ dodała, że podmioty, do których skierowany jest program, będą mogły inwestować w pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię bez kogeneracji, magazyny energii, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej, by tworzyć sieci kumulujące energię, a nie obciążające systemu.

Minister podkreśliła, że na wielu ternach są domy czy bloki nie podłączone do sieci ciepłowniczej. "Zwiększenie gęstości takiej sieci może poprawić skuteczność i jej ekonomiczną zasadność" - zaznaczyła Hennig-Kloska.

"Każdy program będzie konstruowany tak, by tworzyć sieci nie odciążające systemu i kumulować energię zwłaszcza z tych źródeł, które są zależne od pogody, właśnie w takie dni, kiedy mamy w Polsce dużo słońca i bardzo dużo dostępnej w bardzo niskiej cenie energii" - podkreśliła.

Minister zapowiedziała, że nabór wniosków ruszy 16 kwietnia. Jej zdaniem skala programu to 900 MW energii cieplnej.

"To pierwszy w pełni zielony program dla ciepłownictwa. To bardzo jasny kierunek: od ciepłownictwa węglowego do ciepłownictwa w pełni zielonego, bez potrzeby wchodzenia w paliwa przejściowe" - dodała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, zaznaczając, że będzie można szybko transformować polskie ciepłownictwo. Dodała, że mamy dane np. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które pokazują, że transformacja w ciepłownictwie kosztuje mniej, niż utrzymanie dzisiejszego węglowego status quo.

Zielińska wskazała, że miks energetyczny ciepłowni może opierać się w przyszłości na różnych źródłach OZE: energii wiatrowej, energii z biogazu i biometanu. "Biogaz, biometan w ilości poniżej 2 mld m sześc. rocznie wystarczy do stabilizacji w pełni zielonego systemu ciepłowniczego w Polsce" - wskazała Zielińska.

Według niej program OZE dla ciepłownictwa rozwiązuje problem braku inwestycji w tym sektorze. "Na dziś w planach i istniejących programach w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko dla ciepłownictwa mamy w sumie 19 mld zł" - podsumowała Zielińska.

Wiceminister poinformowała też, że jeszcze w tym roku resort klimatu przedstawi strategię dla ciepłownictwa.

Autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.