Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł

Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł - ZielonaGospodarka.pl
04.04.2024 10:09
Strona główna Energetyka, OZE Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł

Partnerzy portalu

Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł - ZielonaGospodarka.pl

Na cele transformacji energetycznej w Polsce przeznaczymy w ciągu najbliższych lat 500 mld złotych – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Kaliszu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Ministerstwo klimatu i środowiska będzie w najbliższym czasie uruchamiać „dużo nowych programów na cele transformacji energetycznej w kraju dotyczących ochrony środowiska” – zapowiedziała podczas spotkania z dziennikarzami w Kaliszu minister Hennig-Kloska.

Środki na realizację zadań będą pochodzić – jak wskazała - ze źródeł unijnych, Krajowego Planu Odbudowy, funduszy spójności czy krajowych środków ze sprzedaży praw do emisji CO2.

„Będziemy mieli na ten cel blisko 500 mld zł. To, w jakim zakresie te pieniądze trafią też do Kalisza i jego mieszkańców zależy w dużej mierze od sprawności miejscowego samorządu” – powiedziała.

Środki mogą zostać przeznaczone na wymianę taboru autobusowego na zeroemisjyjny czy na termomodernizację obiektów. Zdaniem minister gospodarze gmin i miast podczas najbliższej pięcioletniej kadencji będą też mierzyć się z procesem adaptacji miast do panującego klimatu.

Celem rządu Donalda Tuska – wskazała - było jak najszybsze uruchomienie pieniędzy unijnych m. in. z Krajowego Planu Odbudowy. „Pierwsza transza tych środków wpłynie do nas 15 kwietnia. Chodzi nam o to, żebyśmy mogli oddychać czystym powietrzem, żeby woda w rzekach i jeziorach była czystsza i żebyśmy mieli zdrową żywność” – powiedziała.

Jednym z przykładów podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska jest wymiana pieców kaflowych w mieszkaniach na ekologiczne źródła energii.

„Cześć mieszkańców nie jest w stanie przejść przez ten proces samodzielnie. Dla takich osób mamy program „Czyste powietrze”, gdzie dotacja wynosi 90 procent” – powiedziała.

Obecny na konferencji radny i kandydat na prezydenta Eskan Darwich (Trzecia Droga) powiedział, że obecnie w Kaliszu na likwidację czekają właściciele 5 tys. pieców kaflowych.

„Miasto posiada program dofinansowania do likwidacji pieców ale w wysokości po 7 tys. zł. Ten proces jest zbyt kosztowny dla indywidualnego odbiorcy a przez to bardzo powolny. Średnio rocznie wymieniamy ok. 300 pieców, w takim tempie potrwa to kilkanaście lat. Dlatego chcemy wykorzystywać środki unijne, żeby przyspieszyć proces wymiany źródeł ciepła na ekologiczne” – wskazał.

Minister Hennig-Kloska zapytana przez PAP o największe wyzwanie dla resortu klimatu i środowiska do zrealizowania w Wielkopolsce powiedziała, że dotyczy on problemu suszy i postępującego stepowienia tego regionu kraju.

„Mamy przygotowaną strategię małej retencji w postaci odbudowy mokradeł, torfowisk i renaturyzacji rzek” - powiedziała.

Zapewniła, że będzie też wspierać Kalisz w działaniach dotyczących wykonania geotermalnych prób odwiertu. Na ten cel miasto pozyskało dotację w wysokości 14 mln zł a prace mają ruszyć w przyszłym roku.

„To jest bardzo ważny i duży projekt, który stoi przed Kaliszem. Niedawno ciepłownia geotermalna powstała w Kole, dzięki czemu 70 procent mieszkańców będzie objętych czystym i tanim ciepłem” – powiedziała.

Podkreśliła, że geotermia cieplna może być też „sposobem dostarczania ciepła do szklarni, których w okolicy Kalisza jest bardzo dużo. Dla rolników jest to znakomite rozwiązanie, które również będziemy chcieli wykorzystać w ramach pieniędzy zainwestowanych w tego typu obiekty inwestycyjne” – powiedziała.

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.