Wynik wyszukiwania - "hiszpania" - Wiadomości

BGK: Inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększa wsparcie do 16 mld euro

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
29.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

EDP Renewables uruchamia pierwszy hybrydowy projekt wiatrowo-słoneczny w Hiszpanii

EDP Renewables, wiodąca globalnie firma z branży odnawialnych źródeł energii, ogłosiła pomyślne podłączenie do sieci pierwszego w Hiszpanii hybrydowego projektu wiatrowo-słonecznego. To hybryda, która łączy energię wiatrową i słoneczną w tym samym punkcie przyłączenia. Dzięki temu kamieniowi milowemu EDPR kontynuuje swój pionierski sposób myślenia o maksymalizacji produkcji energii odnawialnej, będąc również pierwszą firmą, która zrealizowała projekty hybrydowe w Portugalii i Polsce.
22.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

ESG w praktyce: Amica przerabia zużyte bannery reklamowe

Grupa Amica w ramach swoich działań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zdecydowała się na upcycling bannerów reklamowych, które zamiast trafić do utylizacji, zostały przerobione na funkcjonalne popularne torby - nerki. To pierwsza tego typu inicjatywa producenta sprzętu AGD i jak podkreślają przedstawiciele organizacji z pewnością nie ostatnia.
18.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

PIE: elektrownie wiatrowe rosną zbyt wolno, by UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r.

Przyrost mocy wiatrowych jest niewystarczający, żeby UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r. - ocenili w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według KE by to było możliwe, rocznie powinno powstawać 37 GW nowych mocy, ponad 2-krotnie więcej niż w 2022 r. - dodano.
09.11.2023

Warsztaty dla firm z branży farmacji i biotechnologii

23 i 24 listopada br. odbędą się bezpłatne warsztaty online. Podczas nich uczestnicy dowiedzą się o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A – Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
23.10.2023

Polska w pierwszej piątce krajów z największą liczbą instalacji fotowoltaicznych

W ostatnich latach Europa przeszła wielkie zmiany w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a rok 2024 wydaje się kluczowym momentem, w którym te zmiany nabiorą jeszcze większego tempa. Jak wynika z przygotowanego przez norweską firmę Otovo rankingu fotowoltaiki na 13 rynkach w Europie, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby gospodarstw domowych z instalacjami fotowoltaicznymi. To dowodzi rosnącego zaangażowania Polaków w rozwijanie energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.
19.10.2023

Barometr: dla 51 proc. respondentów ceny elektryków nie zrównają się z cenami aut spalinowych

Ponad połowa (51 proc.) przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej prognozuje, że ceny samochodów elektrycznych nigdy nie zrównają się z cenami aut spalinowych - wynika z raportu Exact Systems "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive w Europie".
02.10.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Grecja utraciła w br. w pożarach 161 tys. hektarów lasów, najwięcej ze wszystkich krajów południa Europy

Według Krajowego Obserwatorium w Atenach obszar spalonych od początku roku lasów wzrósł o 270 proc - poinformował portal ekathimerini. Spłonęło ponad 161 tys. hektarów, co oznacza, że Grecja odniosła w tym roku większe straty niż którykolwiek śródziemnomorski kraj.
03.09.2023

Hiszpania zniszczy 40 mln litrów wina z powodu nadpodaży

Hiszpania zniszczy 40 mln litrów wina z powodu nadpodaży, w wyniku której ceny mogłyby spaść poniżej kosztów produkcji - poinformowało ministerstwo rolnictwa w Madrycie. Producenci tylko z dwóch regionów - Katalonii i Estremadury - otrzymają na ten cel wsparcie unijne w wysokości 2,7 mln euro do 15 października.
02.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Tysiące turystów nie może opuścić Majorki z powodu huraganowych wiatrów

Kilka tysięcy osób koczuje na lotnisku w głównym mieście Majorki Palma de Mallorca lub w sąsiedztwie portu lotniczego w związku z huraganowymi wiatrami, które w niedzielę i poniedziałek nawiedziły tę hiszpańską wyspę.
28.08.2023

Portugalia-Hiszpania. Duże pożary lasów i łąk w pobliżu granicy; walkę z ogniem utrudnia upał

Kilkadziesiąt dużych pożarów występuje w czwartek w Portugalii i Hiszpanii, gdzie utrzymują się ponad 40-stopniowe upały. Największe trudności strażacy mają z dwoma dużymi pożarami lasów i łąk, które wybuchły w rejonie granicy obu państw.
25.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki do Hiszpanii dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Hiszpania. Ponad 40-stopniowe upały w Walencji i Andaluzji

W masowo odwiedzanych przez turystów regionach Hiszpanii zanotowano w czwartek ponad 40-stopniowe temperatury powietrza. Największy upał panuje we wspólnocie autonomicznej Walencji i Andaluzji, gdzie słupek rtęci przekroczył 44 st. Celsjusza.
10.08.2023

Hiszpania. Różnica temperatur pomiędzy regionami wyniosła w poniedziałek ponad 32 stopnie C

W Hiszpanii zanotowano w poniedziałek rano ponad 32-stopniową różnicę temperatur pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miejscem w tym kraju - podała państwowa agencja meteorologiczna AEMET z Madrytu, nazywając fenomen "kontrastami termicznymi".
07.08.2023

Hiszpania. Ekstremalne upały wpływają na turystykę w Europie

Coraz częstsze fale ekstremalnych upałów wpływają na turystykę krajową oraz zagraniczną w Hiszpanii i innych krajach Europy Południowej, a zwłaszcza we Francji, Grecji i we Włoszech - poinformował w niedzielę portal Infobae.
07.08.2023

Jakie przewidywania dla fotowoltaiki na najbliższe miesiące?

Fotowoltaika stała się w Polsce najchętniej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Moc zainstalowana wzrosła rok do roku o 67 proc. (listopad 2021 do listopad 2022, “Informacja statystyczna o energii elektrycznej ARE”). Co więcej, właśnie w listopadzie 2022 r. moc zainstalowaną oceniono na 12 GW, co stanowiło aż 54 proc. odnawialnych źródeł energii w kraju. Drugą pozycję zajmowały instalacje wiatrowe (36 proc. przy zainstalowanej mocy 7,8 GW). Aktualne informacje na ten temat zamieszczamy tutaj.
03.08.2023

Coraz więcej firm szuka długoterminowych kontraktów na dostawy energii [WIDEO]

Na początku lipca Grupa Żabka zawarła ze spółką Qair Polska 15-letni kontrakt cPPA na dostawy zielonej energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej. To jak dotąd jedna z największych tego typu umów na polskim rynku, ale bezpośrednie długoterminowe kontrakty cPPA cieszą się na nim rosnącą popularnością. Zapewniają firmom nie tylko gwarancję stałej ceny energii przez długi czas, a nie jak dotychczas w perspektywie roku, ale umożliwiają też realizację celów dekarbonizacyjnych, jednocześnie przycz
24.07.2023

Hiszpańskie media: susza wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego, informują media.
10.07.2023

Belgia. Hiszpańskie stowarzyszenia ekologów interweniują w Brukseli w obronie parku narodowego w Andaluzji, któremu grozi katastrofa ekologiczna

Hiszpańskie stowarzyszenia ekologiczne złożyły w Brukseli petycję, pod którą podpisało się ponad 250 000 osób. Domagają się, aby Europa interweniowała w celu uratowania rezerwatu Donana. To rezerwat przyrody w Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, któremu grozi katastrofa ekologiczna - informuje belgijska telewizja VRT.
06.07.2023

PIE: przy konkurencji o zasoby Polska będzie zmuszona ograniczyć zużycie gazu o 11 proc.

Przy ostrej konkurencji państw członkowskich o zasoby i wstrzymaniu rosyjskich dostaw zimą, Niemcy, Włochy i Polska będą zmuszone ograniczyć konsumpcję w sezonie grzewczym 2023/24 odpowiednio o 23, 24 i 11 proc. względem 2021 r. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.06.2023

Raport PSPA: elektryfikacja polskiego transportu drogowego wymaga szybkiego wsparcia

Polski sektor transportu drogowego, generujący ok. 6 proc. PKB, wymaga pilnego wsparcia w celu elektryfikacji, którą wymuszą unijne regulacje - oceniono w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wsparcia wymaga zakup nowych pojazdów i budowa stacji ładowania.
15.06.2023

Po 2019 roku tempo wzbierania wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie

Z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego w ramach Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie wynika, że po 2019 roku tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie.
09.06.2023

Minister Anna Moskwa spotkała się z unijną komisarz ds. energii

Minister Anna Moskwa, 5 czerwca 2023 r. spotkała się z przebywającą w Polsce komisarz UE ds. energii Kadri Simson. Głównymi tematami rozmów były kwestie bezpieczeństwa energetycznego w kontekście przygotowań do zimy oraz wsparcia dla Ukrainy w sektorze energetycznym.
06.06.2023

Wiceprezes IGU OZE: tylko 5 proc. pomp ciepła sprzedanych w ub.r. w Polsce wyprodukowano w kraju [WYWIAD]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.
05.06.2023

Największy i najcięższy element powstającego kompleksu Olefiny III dotarł na plac budowy w PKN Orlen

Zakończył się transport kolumny "Wash Tower" z nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie) do zakładu głównego PKN Orlen. Jak podał koncern, przewożony od wtorku największy i najcięższy element powstającego tam kompleksu Olefiny III dotarł w czwartek na plac budowy i jeszcze dziś zostanie rozładowany.
12.05.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna „Wash Tower” dotrze na plac budowy w PKN Orlen - największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny „Wash Tower” dla budowanego tam kompleksu Olefiny III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

Hiszpania. Spowodowane dotkliwą suszą ograniczenia w użytkowaniu wody dotkną 6 mln osób

Ze względu na panującą od 30 miesięcy dotkliwą suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził daleko idące ograniczenia w użytkowaniu wody w łącznie 224 gminach i zapowiedział podobne restrykcje w kolejnych. Ograniczenia dotkną w sumie ponad 6 mln mieszkańców 495 gmin - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka katalońskiego rządu Patricia Plaja.
03.05.2023

Hiszpania. Susza w centrum sporu o wyburzanie zapór by uwolnić rzeki

W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest „uwolnienie rzek”, by mogły wrócić do swych naturalnych koryt i utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.
30.04.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

Centra danych chcą redukować swój ślad węglowy. Inwestują nie tylko w zieloną energię, lecz także w odpowiednie materiały budowlane i systemy chłodzenia

Centra danych stają się coraz bardziej efektywne energetycznie. Na redukcję ich śladu węglowego składa się szereg czynników, takich jak wykorzystanie zielonej energii czy wydajne chłodzenie serwerów, ale i takich, które pojawiają się już na etapie budowy, w tym odpowiedni dobór cementu. To dlatego korzystanie z usług data center może być dla firm bardziej zrównoważonym rozwiązaniem niż utrzymywanie własnej infrastruktury. Tym bardziej że jest to także bardziej efektywne kosztowo.
30.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Sztuczny liść - rekordowo wydajny system produkcji wodoru

Rekordowo wydajny system produkcji wodoru z dwutlenku węgla i wody stworzyli naukowcy z różnych europejskich ośrodków w ramach projektu A-Leaf. Opracowali też nowy sposób przechowywania tak powstającego paliwa.
16.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
13.03.2023

Lepsza logistyka pomoże zaoszczędzić energię w miastach

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wraz z zagranicznymi partnerami chcą stworzyć platformę, która zminimalizuje zużycie energii potrzebnej na dostarczanie towarów i usług do mieszkańców. Będzie to centralny element nowoczesnej miejskiej logistyki.
13.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

Hiszpania domaga się od USA zabrania ziemi skażonej plutonem ponad pół wieku temu

Hiszpania domaga się od Stanów Zjednoczonych, aby wywiązały się z porozumienia podpisanego przez oba kraje w 2015 r. i zabrały ziemię skażoną plutonem w wyniku wypadku amerykańskiego bombowca w Palomares na południu Hiszpanii (koło Almerii) w 1966 roku.
08.03.2023

Nie marnujmy energii na kolejną nadregulację Stanowisko WEI

Kolejny raz mamy przykład forsowania nieprzemyślanych i nieadekwatnych rozwiązań argumentowanych mocnymi hasłami. W Sejmie procedowany jest projekt ograniczenia sprzedaży i reklamy napojów energetycznych. Wprowadzanie nader restrykcyjnych przepisów uzasadniane jest dobrem dzieci, jednak wydaje się, że są to jedynie populistyczne zabiegi. Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że proponowane ograniczenia są nieproporcjonalne i stanowią kolejny przykład nadregulacji.
08.03.2023

Ceny prądu napędzają rekordowe wyniki European Energy

W porównaniu z 63 mln euro w 2021 roku, w ubiegłym roku European Energy odnotowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 110 mln euro.
05.03.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Arctech zwiększa niezależność energetyczną Litwy

Arctech, wiodący na świecie dostawca rozwiązań z zakresu śledzenia położenia słońca i modułów BIPV, poinformowała o podpisaniu umowy na dostawę systemu SkyLine o mocy 78,8MW, umożliwiającego śledzenie położenia słońca, z duńskim realizatorem projektów z zakresu energii odnawialnej European Energy na Litwie. Będzie to pierwsza realizacja firmy w tym kraju, która zwiększy portfolio instalacji w regionie do 400 MW. European Energy projektuje, konstruuje i obsługuje farmy wiatrowe oraz słoneczne na całym świecie. Od momentu powstania
15.02.2023

Three Seas przejmuje udziały w R Power

Fundusz inwestycyjny Three Seas Initiative zainwestuje 150 mln euro w R Power i obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.
13.02.2023

Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości gospodarki Unii Europejskiej. Nie możemy jej zmarnować” – mówił dziennikarzom sprawozdawca projektu rozporządzenia, europoseł Jerzy Buzek (PO).
09.02.2023

Niemcy dołączą do projektu śródziemnomorskiego rurociągu wodorowego

Wodorowy rurociąg będzie transportował "zielony" gaz z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy. Francja, Portugalia i Hiszpania wcześniej zgodziły się na budowę rurociągu, który powinien zostać uruchomiony do 2030 roku.
25.01.2023

Naukowcy: rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii

Rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii, a zmiany klimatyczne spowodowały rekordowe ekstrema pogodowe, które zmniejszyły plony, wysuszyły rzeki i doprowadziły do tysięcy zgonów - poinformował w najnowszym raporcie Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
11.01.2023

Hiszpania. Władze głównego miasta Teneryfy zakazały palenia papierosów na plażach i plucia na chodniki

Rada miejska Santa Cruz de Tenerife, głównego miasta kanaryjskiej wyspy Teneryfa, zdecydowała, że od 16 stycznia 2023 r. nie będzie można palić papierosów na plażach tej popularnej wśród turystów wyspy. Kara za złamanie zakazu to nawet 750 euro.
29.12.2022

Hiszpania stawia na wodór i rezygnuje z budowy podmorskiego gazociągu

Rząd Pedro Sancheza zrezygnował z budowy gazociągu biegnącego przez Morze Śródziemne do Włoch oraz nowego połączenia do Francji przez Pireneje. Priorytetem mają być teraz korytarze zielonej energii.
16.12.2022

H2MED: wodorowy rurociąg pomiędzy Hiszpanią a Francją ma być gotowy do 2030 roku i kosztować 2,5 mld euro

Podmorski rurociąg między Barceloną a Marsylią ma transportować wyłącznie wodór i według harmnogramu powinien zostać ukończony do 2030 roku.
12.12.2022

Hiszpania: pomimo opadów, utrzymuje się susza; stan rezerw wody wynosi zaledwie 34,3 proc.

Pomimo padających w październiku i listopadzie deszczów, w Hiszpanii w dalszym ciągu utrzymuje się susza - wynika z ocen rządu. Gabinet Pedro Sancheza zwraca uwagę, że na początku grudnia stan rezerw wody w kraju wynosił zaledwie 34,3 proc.
08.12.2022

Hiszpania zainwestuje 3 mld euro w produkcję zielonego wodoru w Andaluzji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przedstawił w czwartek w San Roque, na południu kraju, projekt inwestycji w rozwój produkcji zielonego wodoru w Andaluzji. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwa zakłady produkcji zielonego wodoru, które będą kosztować około 3 mld euro.
02.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
30.11.2022

Abascal: Putin poczuł się w mocy, by zaatakować Ukrainę, m.in. przez zależność energetyczną Europy

Zależność energetyczna Europy od Rosji była jednym z czynników wpływających na to, że Władimir Putin poczuł się w mocy, by przeprowadzić agresję na Ukrainę. Niemcy, które demonizują energię jądrową, umożliwiły częściowo taką agresję - uważa lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.
29.11.2022

WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie

WindEurope ostrzegła, że rosnąca presja kosztowa i wady projektowe osłabiły ostatnią hiszpańską aukcję lądowej energii wiatrowej, w której przyznano kontrakty na zaledwie 46 MW mocy.
26.11.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

24.10.2022

Europa potrzebuje inwestycji w infrastrukturę gazową oraz nowych źródeł surowca

Dyskusja związana z otwarciem Baltic Pipe doskonale obrazuje sytuację całego europejskiego systemu energetycznego, w której kwestie związane z wydobyciem i dostawami gazu przeplatają się z pytaniami dotyczącymi możliwości przesyłowych. Zabezpieczenie surowca na polskie potrzeby należy rozpatrywać w kontekście całego kontynentu, a ten ma dziś duży problem z pozyskaniem błękitnego paliwa.
10.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
06.10.2022

Politico: ws. wniosku o limit cen gazu szefowa KE ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę

Wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty - ocenia we wtorek brukselski portal Politico.
04.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.
30.09.2022

Sejmowe komisja za projektem ws. wypowiedzenia Traktatu Karty Energetycznej

Połączone sejmowe komisje ds. energii i spraw zagranicznych poparły w środę projekt ustawy o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej, który zakłada m.in. możliwość pozywania przez inwestorów państw-stron, w których mają oni swoje inwestycje chronione.
28.09.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
27.09.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Średni roczny rachunek za energię przekracza płacę minimalną w 16 krajach UE

Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca dla osób pracujących z najniższymi zarobkami. Ujawniła to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), organizacja zrzeszająca związki zawodowe w Europie - informuje agencja Belga.
08.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

Kąpiel góra 5 minut, 19 stopni Celsjusza w pracy i ciemne witryny w sklepach - tak Europa będzie oszczędzać energię

Poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Niemcy, Francja i Hiszpania uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. Wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą, wzywa się obywateli do krótszych kąpieli. Finowie namawiają zaś ludzi do rezygnacji z sauny i ograniczenia czasu spędzonego z telefonem komórkowym.
29.08.2022

Raport: w ciągu 10 lat pożary strawiły ponad 1 mln ha lasów; zalesiono tylko 130 tys. ha

Tylko w tym roku pożary strawiły w Hiszpanii ponad 250 tys. ha górskich obszarów leśnych, a w ciągu ostatnich 10 lat spaliło się ponad 1 mln ha obszarów; ponownie zalesiono tylko 130 tys. ha - wynika z sierpniowego raportu Fundacji Artemisan promującej ochronę flory i fauny w sposób korzystny dla ekosystemów i środowiska wiejskiego.
23.08.2022

Hiszpania. Susza odsłoniła megalityczne głazy sprzed 7000 lat

Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika sprzed 7000 lat. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
21.08.2022

Stanowisko IS: Szklany problem systemu kaucyjnego: cztery pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego. Należy liczyć się z tym, że – ze względu na konieczność przyjęcia odpowiednich regulacji prawnych do końca br. – resort będzie naciskał na szybkie uchwalenie przez Sejm przepisów w proponowanym kształcie. Presja czasu nie może być jednak żadnym usprawiedliwieniem dla przyjęcia szkodliwych zapisów w procedowanej
18.08.2022

Blisko 40 proc. tegorocznych pożarów w UE przypada na Hiszpanię

W Hiszpanii pożary strawiły w tym roku ponad 237 tys. hektarów lasów i łąk, podczas gdy w całej UE było to ponad 628 tys. hektarów; zatem 40 proc. spalonych terenów przypada właśnie na Hiszpanię - wynika z danych unijnego systemu monitorowania Ziemi „Copernicus”.
14.08.2022

Iberdrola rozpoczyna podłączanie "największej w Europie" elektrowni słonecznej

Kosztująca 300 mln euro elektrownia słoneczna Francisco Pizarro w Estremadurze składa się z prawie 1,5 mln modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi 590 MW. Obiekt ten, ma być największym tego typu obiektem w Europie.
11.08.2022

Kryzys energetyczny - świat wraca do węgla

Europa i inne części świata w czasie kryzysu energetycznego przerzucają się na węgiel. Wielu członków UE przedłuża żywotność elektrowni węglowych, jak Niemcy, które dysponują ich największą liczbą w Europie. Import zwiększają: Austria, Czechy, Włochy, Hiszpania, Węgry, Holandia, a nawet Francja - pisze w środę dziennik „Le Figaro”.
10.08.2022

W Hiszpanii wchodzą w życie przepisy o oszczędzaniu energii

We wtorek o północy na terenie Hiszpanii weszły w życie przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej. Za lekceważenie nowego prawa, wprowadzonego w związku z wojną na Ukrainie, przewidziano surowe sankcje.
10.08.2022

W Hiszpanii kary za łamanie przepisów dotyczących oszczędzania energii sięgają 100 mln euro

Rząd Hiszpanii opublikował we wtorek w Dzienniku Ustaw (BOE) przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej w związku z kryzysem wywołanym rosyjską inwazją na Ukrainę. Kary za ich łamanie sięgają 100 mln euro.
03.08.2022

Dane dotyczące zrównoważonego rozwoju coraz częściej poddawane atestacji

Liczba globalnych firm, które uzyskały niezależną atestację ujawnianych informacji ESG (ang. environment, social, governance) wzrosła z 51% w 2019 r. do 58% w 2020 r., dowodzą nowe dane opublikowane w ramach badania The State of Play in Sustainability Assurance opracowanego przez International Federation of Accountants (IFAC) oraz Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The
02.08.2022

Pierwszy w Europie park przemysłowyo o zerowej emisji

Envision Group podpisała umowę z rządem Hiszpanii o współpracy przy tworzeniu pierwszego w Europie parku przemysłowego typu zero netto.
29.07.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Premier Hiszpanii: zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina

Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - powiedział w środę w Warszawie premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Razem jesteśmy w stanie stawić czoła istniejącym zagrożeniom i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna - dodał.
28.07.2022

Wodorowe autobusy alternatywą dla elektrycznych?

Wodór będzie w przyszłości jednym z najważniejszych paliw w transporcie, również w komunikacji publicznej. Ogniwa zasilane wodorem są bezemisyjne, zapewniają coraz większy zasięg, tankowanie pojazdu trwa kilka minut, a potrzebna do tego infrastruktura wymaga mniejszych nakładów niż do ładowania elektryków.
22.07.2022

RWE - demonstracyjna jednostka floating DemoSATH zwodowana

Saitec Offshore Technologies i RWE osiągnęły kolejny kamień milowy w projekcie DemoSATH dzięki pomyślnemu zakończeniu operacji wodowania pilotażowej jednostki. Projekt nabiera tempa, a firmy planują jeszcze tego lata instalację.
21.07.2022

W Hiszpanii ogień zniszczył ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych

W trwających od ponad tygodnia w Hiszpanii pożarach spłonęło już ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych - oszacowała we wtorek Obrona Cywilna tego kraju. W całej Hiszpanii swoje domy z powodu zagrożenia ogniem musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi.
19.07.2022

Zielony wodór - 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
15.07.2022

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań plastikowych, szklanych i puszek

Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie.
07.07.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

W prowincji Zamora spłonęło ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych

Ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych spłonęło w położonej na północnym zachodzie Hiszpanii prowincji Zamora - poinformowały w poniedziałek władze. Pożar szaleje od piątku.
21.06.2022

Moduł z serii Jolywood Solar Niwa w centrum uwagi na Targach Genera jako najlepszy polikrystaliczny moduł solarny

Genera 2022 - Targi Energetyki i Środowiska - jedna z największych komercyjnych platform przemysłu czystej energii, odbyła się w dniach 14-16 czerwca. 25. jubileuszowa edycja Targów zgromadziła licznych producentów wystawiających swoje najnowsze produkty.
17.06.2022

Każda Puszka Cenna_ 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu

Po ubiegłorocznej udanej trasie promującej recykling, program Każda Puszka Cenna podwaja swoje wysiłki, organizując inspirującą akcję, po raz pierwszy wykraczającą poza granice Europy. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu. Jednocześnie Każda Puszka Cenna publikuje ciekawe wyniki nowych badań dotyczące postaw i zachowań związanych z recyklingiem.
13.06.2022

Czyja turbina będzie największa i kto stanie na podium? [ANALIZA]

Początek XXI wieku stanowi przełom w energetyce wiatrowej. Z każdym miesiącem słychać doniesienia o coraz to nowszych technologiach czy innowacjach, w których prześcigają się światowi gracze sektora – aby produkować więcej i bardziej wydajnie. Główny nacisk branży w świetle kryzysu klimatycznego i nowych regulacji prawnych kładziony jest na „zielone aspekty” w tym recykling po zakończeniu cyklu, komponenty i ich sposób pozyskiwania, coraz mniejszą ingerencję w morski ekosystem czy przechodząc do wielkości turbin i ich wysokości
08.06.2022

Hiszpania i Nigeria podpisały memorandum ws. OZE

Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza porozumiał się z władzami Nigerii w kwestii zwiększenia współpracy gospodarczej między oboma krajami. Kluczowym jej obszarem, co potwierdził również nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, będzie energetyka.
03.06.2022

Acciona Energia przejmuje udziały w Eolink rozwijającym pływające fundamenty farm wiatrowych

Hiszpańska Acciona Energía nabyła 24 proc. kapitału francuskiej spółki Eolink, która specjalizuje się w rozwoju pływających fundamentów dla morskiej energetyki wiatrowej, stając się tym samym głównym udziałowcem.
30.05.2022

Ponad połowa lodowców zniknęła w Pirenejach wskutek zmian klimatycznych

Ponad połowa lodowców Pirenejów zniknęła od końca lat 50. XX wieku w efekcie zmian klimatycznych - wynika z badań przedstawionych w czwartek podczas międzynarodowego sympozjum w Bilbao, w północnej Hiszpanii.
23.05.2022

Ekologiczna inwestycja Madrytu – 60 autobusów elektrycznych Solaris

Przewoźnik stolicy Hiszpanii, EMT Madryt, zamówił 60 autobusów elektrycznych marki Solaris. Madryt postawił na baterie High Energy i ładowanie pantografowe, które zapełni autobusom wysoką operacyjność w każdych warunkach. Ciche i nie emitujące spalin autobusy Urbino 12 electric to flagowe pojazdy producenta. Wartość umowy to ponad 30 milionów EUR.
16.05.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

L’Oréal, IKEA, Photo Energy jednym głosem: Musimy przyspieszyć rozwój OZE

Przechodzenie firm na zieloną energię to jeden z głównych trendów biznesowych. W nowoczesnej energetyce najważniejszą część odpowiedzi na wyzwania transformacji stanowią odnawialne źródła energii. Jednak niedostateczna podaż OZE to dziś główny problem zrównoważonego biznesu. Jest to zmarnowana szansa na nowe miejsca pracy, czy zagraniczne inwestycje.
14.05.2022

PKN Orlen uruchomi pierwszą w Polsce stację tankowania wodorem

Rynek pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi w ciągu kilku lat zwiększy przychody niemal czterdziestokrotnie – przewidują analitycy Market Research Future. Na razie czynnikiem ograniczającym rozwój napędów opartych na tym paliwie jest stosunkowo wysoki koszt wytworzenia go w zeroemisyjnym procesie i brak odpowiedniej infrastruktury do tankowania.
11.05.2022

Menlo Electric z umową finansowania o wartości ponad 30 mln zł

Jeden z najszybciej rozwijających się dystrybutorów fotowoltaiki w Europie poinformował o podpisaniu umowy finansowania z mBankiem o wartości powyżej 30 mln zł. Finansowanie ma wesprzeć międzynarodowy rozwój spółki.
04.05.2022

Equinor i Naturgy chcą wspólnie rozwijać morskie farmy u wybrzeży Wysp Kanaryjskich

Norweski koncern energetyczny Equinor oraz grupa energetyczna Naturgy z siedzibą w Hiszpanii nawiązały współpracę i zawarły umowę deweloperską przed zbliżającą się pierwszą hiszpańską aukcją dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Wysp Kanaryjskich.
18.04.2022

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

Hiszpańska firma energetyczno-petrochemiczna oraz duński koncern energetyczny łączą siły w rozwoju pływających farm wiatrowych w Hiszpanii. Mowa o spółkach Repsol i Ørsted, które chcą przyspieszyć komercjalizację technologii floating.
07.04.2022

Raport: Europejski ruch drogowy naraża 60 mln ludzi na szkodliwy poziom hałasu

Prawie 60 milionów dorosłych jest stale narażonych na szkodliwy poziom hałasu, który generują pojazdy w europejskich miastach - wynika z badania opublikowanego na łamach „Environment International”.
31.03.2022

Connect Earth pozyskał 1,8 mln USD w rundzie pre-seed na rozwój technologii pozwalających konsumentom podejmować bardziej ekologiczne decyzje zakupowe

Connect Earth, firma z siedzibą w Londynie, zajmująca się danymi klimatycznymi i tworząca infrastrukturę dla produktów ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi, zamknęła swoją pierwszą rundę finansowania. Pozyskała 1,8 mln USD na ekspansję w Europie i USA. Inwestorami wiodącymi w rundzie pre-seed były fundusze MSM, Market One Capital oraz D2 Fund.
30.03.2022

Jak tanio kupić elektryka?

Coraz więcej aut z jasnozielonymi tablicami przemierza polskie drogi. Jak wynika z danych Licznika Elektromobilności, który został uruchomiony przez PZPM i PSPA tylko w 2021 roku wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych (PHEV) w Polsce sięgnął prawie 94 proc. Coraz więcej samochodów elektrycznych i hybrydowych to z jednej strony efekt rosnącej świadomości społecznej, a z drugiej większej dostępności pojazdów tego typu i korzystnych form ich (do)finansowania. Sprawdźmy więc, jak taniej kupić samochód elektryc
15.03.2022

Hiszpania mogłaby magazynować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie

Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.
09.03.2022

Szwajcarzy będą rozwijać farmy fotowoltaiczne w Polsce

Szwajcarska grupa Axpo poinformowała, że będzie kontynuować rozwój swojej działalności w zakresie energetyki słonecznej poprzez budowę nowych elektrowni w Hiszpanii, Włoszech oraz w Polsce o mocy 4 GW. Do 2030 roku Axpo zainwestuje w farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 GW. Polska jest dla zagranicznych inwestorów jednym z atrakcyjniejszym rynków energetyki słonecznej w Europie, ale nie tylko. Szwajcarzy działają także w obszarze energetyki wiatrowej.
05.03.2022

Koalicja kilkudziesięciu NGO od Lizbony po Kijów apeluje o embargo na rosyjską ropę i gaz w celu powstrzymania finansowania wojny przeciwko Ukrainie

Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Europy apeluje do Komisji Europejskiej i rządów Państw Członkowskich o zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Nie możemy wspierać rosyjskiego agresora zyskami z eksportu węglowodorów. Zakończenie naszego uzależnienia od paliw kopalnych, począwszy od rosyjskiej ropy, gazu i węgla, nie jest już wyłącznie celem klimatycznym, ale pilnym imperatywem moralnym i kwestią bezpieczeństwa Europy.
04.03.2022

Dlaczego aż 57 proc. Polaków preferuje auta z silnikiem tradycyjnym?

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 proc. Polaków, 22 proc. stawa na hybrydy, a 9 proc. hybrydy z możliwością ładowania - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 proc. respondentów.
21.02.2022

EDPR dodała rekordowe 2,6 MW nowej mocy z OZE do swojego portfela

Spółka konsekwentnie realizuje swój plan strategiczny i stopniowo zbliża się do celu 20 GW mocy zainstalowanej, założonego w planie biznesowym na lata 2021-2025. EDPR dodała również rekordowe 2,6 MW nowej mocy, zwiększając łączną moc zainstalowaną do 13,6 GW.
18.02.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

NATO za budową gazociągu łączącego Hiszpanię z Niemcami

Wobec kryzysu ukraińskiego NATO rozważa budowę gazociągu między Hiszpanią a Niemcami w celu zmniejszenia zależności Europy Środkowej od gazu z Rosji - poinformowała „La Vanguardia” w niedzielę.
07.02.2022

Marine Power Systems poszukuje wykonawcy pomiarów i badań dla projektów morskiej energetyki wiatrowej i falowej

Walijska firma Marine Power Systems (MPS) poszukuje wykonawcy badań mikrolokacyjnych dla swojego megawatowego demonstracyjnego projektu energii wiatrowej i falowej w rejonie Hiszpanii.
07.02.2022

Hiszpania zgodziła się na przesyłanie do Maroka skroplonego gazu ziemnego

Władze Hiszpanii zgodziły się na przesyłanie do Maroka skroplonego gazu ziemnego ze swojego terytorium. Transport surowca ma odbywać się poprzez gazociąg Maghreb-Europa (GME), który w październiku został zamknięty przez Algierię - podała hiszpańska telewizja TVE.
03.02.2022

Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody

W obchodzonym w środę Światowym Dniu Mokradeł hiszpańska Gwardia Cywilna zwróciła uwagę na nadmierną eksploatację zasobów wodnych w Hiszpanii, kraju zagrożonym suszą.
03.02.2022

Duży pożar lasów w Portugalii

Kilkuset strażaków walczy w sobotę z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasów w północno-wschodniej Portugalii, przy granicy z Hiszpanią. Ogień pustoszy trudno dostępne dla jednostek ratowniczych drzewostany w dystrykcie Braganca.
29.01.2022

Port Morski Elbląg zaczyna monitorować jakość powietrza

Gdyńska firma SeaData zainstalowała w Porcie Morskim Elbląg pierwsze urządzenie YetiBox monitorujące stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Monitoring jakości powietrza jest jednym z głównych elementów projektu CORAL (COnsortium for smaRt mArine soLutions) realizowany przez SeaData oraz BGEO (Hiszpania) i WaterRobotics (Francja).
19.01.2022

PSPA: w 2021 r. zarejestrowano ponad dwukrotnie więcej aut z napędem elektrycznym

W Polsce w 2021 roku było zarejestrowanych ponad 39, 6 tys. osobowych i użytkowych aut z napędem elektrycznym - niemal dwukrotnie więcej wobec 2020 r. - wynika z Licznika Elektromobilności, prowadzonego m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
18.01.2022

TotalEnergies i Plastic Energy wspólnie budują zaawansowany zakład recyklingu plastiku

TotalEnergies połączył siły z Plastic Energy w celu zbudowania zaawansowanego zakładu recyklingu w Sewilli, w Hiszpanii.
15.01.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Produkcja zielonego wodoru w Polsce coraz bliżej. Rynek czeka na specustawę wodorową

Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych. Polska ma już gotową strategię wodorową, coraz bliżej jest także budowa instalacji do elektrolizy wodoru pod Koninem. Rynek czeka na regulacje wodorowe.
29.12.2021

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

W Hiszpanii powstaje ferma ośmiornic; ekolodzy protestują

W Hiszpanii trwa debata związana z pierwszą na świecie komercyjną fermą ośmiornic przeznaczonych do konsumpcji. Głowonogi będą hodowane dla handlu w specjalnych zbiornikach u wybrzeży Las Palmas de Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Działająca w Hiszpanii firma międzynarodowa Nueva Pescanova chce je wypuścić na rynek w 2023 r.
28.12.2021

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski, tym razem na teren farmy Korytnica II

Iberdrola, hiszpański deweloper OZE, zainstaluje 14 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 3,6 MW na farmie wiatrowej Korytnica II w Polsce. Za realizację dostawy turbin będzie odpowiedzialny Vestas. Pierwsza energia popłynie w 2023 roku.
28.12.2021

Volkswagen inwestuje w wiatraki, aby zmniejszyć swój ślad węglowy

Volkswagen zainwestuje w budowę farmy wiatrowej w Szwecji. Będzie pierwszym producentem samochodów, który wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową oraz będzie napędzał z własnych środków rozwój europejskich farm wiatrowych i elektrowni słonecznych. Do 2025 roku chce na ten cel przeznaczyć ok. 40 milionów euro.
13.12.2021

Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu

Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r.
07.12.2021

Eksperci: Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w najbliższych 15 latach

Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w najbliższych 15 latach, to więcej niż reszta świata zbudowała w ostatnich 35 latach - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.
04.12.2021

W Finlandii powstanie lądowa farma wiatrowa o mocy 455 MW. Wybudują ją Szwedzi

Szwedzki deweloper OX2 podpisał umowę na budowę i sprzedaż farmy wiatrowej o mocy 455 MW w Lestijärvi, w Finlandii. Wartość umowy sięga 650 mln euro (ok. 6,5 mld koron szwedzkich) oraz obejmuje kontrakt na zarządzanie techniczne farmą. Nabywcą jest konsorcjum fińskich firm energetycznych. Szwedzi nie dość, że starają się rozwijać farmy wiatrowe na własnym terytorium, to zdobywają intratne kontrakty za granicą.
24.11.2021

Hiszpański rząd: mamy ponad 40-dniowe rezerwy gazu ziemnego

Rząd Hiszpanii ogłosił, że pomimo zamknięcia w niedzielę rurociągu Maghreb-Europa, dostarczającego do tego kraju z Algierii przez Maroko gaz ziemny, rezerwy surowca zgromadzone przez Madryt wystarczą na ponad 40 dni korzystania z niego przez przemysł i obywateli.
03.11.2021

Hiszpania na drodze do wycofania energii jądrowej i węgla do 2035 roku

Hiszpania jest na dobrej drodze do stopniowego wycofania się z energii jądrowej i węglowej już w latach 2025-2035 i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii. Jednak kraj będzie musiał zainwestować w technologie magazynowania energii, aby wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność dostaw.
29.10.2021

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.
29.10.2021

Soboń: Francja i Polska są sojusznikami w dzisiejszej sytuacji energetycznej

Francja i Polska są absolutnie sojusznikami w dzisiejszej sytuacji energetycznej, pokazując, że energia atomowa jest czymś pożądanym dla stabilizacji ceny i dla konkurencyjności europejskich gospodarek - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Artur Soboń.
29.10.2021

Rząd poprosił KE o samodzielne ustalanie przez Hiszpanię cen energii elektrycznej

Gabinet Pedro Sancheza skierował do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący możliwości samodzielnego ustalania przez Hiszpanię cen energii elektrycznej, dowiedział się we wtorek z kręgów rządowych madrycki dziennik “El Pais”. Madrytowi nie podoba się, że ostateczna cena prądu w Europie zależy głównie od szybko drożejącego gazu ziemnego, a nie od energii ze źródeł odnawialnych.
27.10.2021

W przyszłym roku ceny nowych samochodów wzrosną o 15-20 proc.

Obecny kryzys z dostawami komponentów do produkcji aut mocno przyspieszył wzrost cen nowych samochodów. Na to nakładają się również duże podwyżki cen energii, paliw i kosztów pracy. Analitycy firmy Exact Systems prognozują, że w przyszłym roku nowe auto – w zależności od segmentu – może być droższe od 15 do 25 proc. niż w tym roku.
27.10.2021

Hiszpański rząd przeznaczy 100 mln euro na dopłaty do rachunków za energię

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział w poniedziałek uruchomienie planu pomocy dla obywateli w związku z drastycznym wzrostem cen energii. Ogłosił, że z programu, który obejmie głównie najbiedniejsze rodziny, wypłaconych zostanie 100 mln euro dopłat.
26.10.2021

Valenciaport jako pierwszy w Europie zainstaluje zieloną stację zaopatrzenia w wodór

Port w Walencji ujawnił, że będzie pierwszym europejskim portem, który zainstaluje zieloną instalację wodorową. Stacja, która zostanie zainstalowana w styczniu przyszłego roku, będzie mobilna i zapewni niezbędne paliwo w odpowiednich warunkach i ilościach gwarantujących ciągłość pracy urządzeń wchodzących w skład projektu H2Ports.
25.10.2021

EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

EDP zainwestuje blisko 660 milionów GBP w wejście na brytyjski rynek wiatrowej energetyki lądowej poprzez zakup portfela lądowych elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 544 MW.
21.10.2021

Polska rośnie w fotowoltaikę! Lightsource bp zrealizuje w kraju dziewięć projektów

Polska plasuje się w unijnej czołówce pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Według Solar Power Europe wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania. Ubiegły rok był rekordowy dla polskiego sektora PV – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym.
20.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

Fabryki wstrzymują produkcję przez rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego

Rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego spowodowały zamykanie lub czasowe wstrzymywanie produkcji wielu przedsiębiorstw w Hiszpanii. Jeden z największych producentów stali Sidenor ogłosił czasowe zamknięcie - do końca br. - swojej centralnej fabryki w Basauri (Kraj Basków) oraz stopniowe podjęcie podobnych środków w innych fabrykach w Kraju Basków, Kantabrii i Katalonii.
14.10.2021

KE: należy zrobić więcej, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu wody azotanami

Azotany nadal powodują szkodliwe zanieczyszczenie wód w UE; nadmierna ilość azotanów w wodzie jest szkodliwa zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla ekosystemów, gdyż powoduje niedobór tlenu i eutrofizację - informuje KE w najnowszym sprawozdaniu w sprawie wdrożenia dyrektywy azotanowej.
12.10.2021

EDP otwiera największy kompleks fotowoltaiczny w stanie São Paulo o łącznej mocy zainstalowanej 547 MWdc

Zlokalizowana w mieście Pereira Barreto farma fotowoltaiczna będzie piątą pod względem wielkości w Brazylii i największą na świecie elektrownią słoneczną zrealizowaną przez EDP
12.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.