Hynfra Energy Storage i Claritas uruchomią w Polsce 500 MW magazynów energii

zk

15.12.2022 15:37
Strona główna Energetyka, OZE Hynfra Energy Storage i Claritas uruchomią w Polsce 500 MW magazynów energii

Partnerzy portalu

Hynfra Energy Storage i Claritas uruchomią w Polsce 500 MW magazynów energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Claritas Investments (CLARITAS), holenderski inwestor działający w obszarze transformacji energetycznej, rozpoczyna współpracę z polską firmą Hynfra Energy Storage (HES) w celu uruchomienia w Polsce 500 MW magazynów energii w skali przemysłowej. Ramowa umowa o współpracy z HES to pierwsza inwestycja Claritas na polskim rynku bateryjnych magazynów energii.

Kluczowym aspektem umowy jest przygotowanie bateryjnych magazynów energii do uczestnictwa na hurtowym rynku energii oraz do świadczenia usług systemowych i rynku mocy istotnych dla bezpieczeństwa krajowej sieci dystrybucyjnej i przesyłowej, oraz umożliwienie dalszej dekarbonizacji systemu elektroenergetycznego w kierunku zerowej emisji netto.

CLARITAS to inwestor zajmujący się transformacją energetyczną, skoncentrowany na inwestycjach typu greenfield i early-stage. Stawia na modele biznesowe uwzględniające kierunek rozwoju rynku energetycznego oraz tworzy portfele wysokiej jakości aktywów służących nowoczesnej infrastrukturze energetycznej.

Hynfra Energy Storage to deweloper systemów magazynowania energii w skali przemysłowej z doświadczeniem w rozwoju i budowie największych projektów infrastrukturalnych w Polsce oraz pierwsza na polskim rynku firma dostarczająca kompleksowe rozwiązania magazynowania energii w modelu storage as a service, oraz odbioru energii do produkcji odnawialnego wodoru.

- Podpisanie Umowy Ramowej na rozwijanie projektów związanych z magazynowaniem energii z Hynfra Energy Storage to dla Claritas ważny krok dla większej obecności w tym segmencie rynku. Doceniamy zaangażowanie i profesjonalne podejście naszego partnera i liczymy na dalszy rozwój na dynamicznie zmieniającym się rynku energii odnawialnej w Polsce. Uważam, że ta umowa niesie wiele korzyści dla obu stron oraz przyczyni się do polepszenia pracy sieci energetycznych w regionach, w których chcemy rozwijać nasze wspólne projekty - mówił Michał Kopyś, Country Director Poland, Claritas Investments.

- Misją Hynfra Energy Storage jest jak najszybsze przejście na energię odnawialną. A stworzenie platformy aktywów magazynowych energii elektrycznej w skali przemysłowej jest naszym pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu. Cieszymy się z nawiązania współpracy z CLARITAS i jesteśmy przekonani, że nasza Ramowa Umowa Współpracy pozwoli nam stać się liderem na rynku magazynów bateryjnych w Polsce pod względem skali, jakości aktywów i szybkości wdrażania - podkreślał Piotr Czembor, Prezes Zarządu Hynfra Energy Storage.

CLARITAS i Hynfra Energy Storage stawiają sobie za cel rozwój wielkoskalowych projektów magazynów bateryjnych, które nie tylko poprawią jakość i ustabilizują pracę krajowej sicie elektroenergetycznej, ale także zapewnią przychody poprzez aktywny i elastyczny udział w rynkach obrotu energią elektryczną i rynkach usług systemowych.

- Jesteśmy głęboko przekonani, że podpisanie umowy to dopiero początek naszej bliskiej współpracy i już wkrótce ogłosimy pierwsze wspólne projekty bateryjnych magazynów energii w Polsce - mówił Jakub Küpcü, Investment Manager Renewables & Storage, CLARITAS.

- Dla Hynfra Energy Storage ta umowa jest potwierdzeniem jej unikalnych kompetencji związanych z rozwojem systemów magazynowania energii oraz wyraźnym potwierdzeniem, że polski rynek jest u progu przyspieszenia w kierunku czystych i odnawialnych aktywów wspieranych przez systemy magazynowania energii, co zostało już dostrzeżone przez międzynarodowych inwestorów - dodał Michał Maćkowiak, Doradca Zarządu Hynfra Energy Storage.

Magazyny energii są doskonałym narzędziem pomagającym stabilizować pracę sieci poprzez równoważenie podaży i popytu na energię elektryczną. Mogą one świadczyć szereg usług poprawiających pracę systemu elektroenergetycznego, począwszy od niwelowania problemów napięciowych, poprzez zapewnienie rezerwy mocy, aż po usługi polegające na odbudowie systemu elektroenergetycznego w przypadku przerwy w dostawach energii. Dzięki tym funkcjom magazyny energii pozwalają optymalizować koszty inwestycji wytwórczych oraz nakładów w modernizację sieci, przyczyniając się do obniżenia rachunków odbiorcy końcowego.

Hynfra Energy Storage to spółka córka Hynfra P.S.A., która jest integratorem technologii, pozwalających przeprowadzić transformację energetyczną i pełną dekarbonizację. Hynfra projektuje i rozwija instalacje do produkcji i wykorzystania wodoru odnawialnego, jego pochodnych, zielonej energii oraz odnawialnych źródeł ciepła. Portfolio Hynfry opiera się na filarach: przemysłowym, amoniakowym, komunalnym i magazynowania energii.Źródło: Claritas Investments

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.