POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm - ZielonaGospodarka.pl
23.11.2023 15:29
Strona główna Energetyka, OZE Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm

Partnerzy portalu

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PARP

Mądre korzystanie z energii odnawialnej staje się obecnie koniecznością. Wiąże się to zarówno z polską i unijną polityką przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale to jednocześnie wielka szansa dla naszej gospodarki, zwłaszcza małych firm.

Szóste spotkanie z cyklu #idearozwojubiznesu, zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), pt. „Produkuj, zużywaj, oszczędzaj. Energia odnawialna dla przedsiębiorców w kilku krokach” dotyczyło umiejętnego korzystania z energii odnawialnej (OZE) w prowadzonej działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

„Polska i unijna polityka przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także ceny energii elektrycznej, powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują OZE jako ważny element swojego biznesu” – stwierdził Tomasz Chmiel z Interdyscyplinarnego Zakładu Analiz Energetycznych, Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Eksperci, uczestniczący w dyskusji, rozmawiali o rozwiązaniach prawnych, które mają na celu wsparcie biznesu, w tym mikro- i małych przedsiębiorców, w procesie wytwarzania lub zakupu odnawialnej energii elektrycznej na własne potrzeby.

„Nowe możliwości przyłączeniowe – dotyczy to wszystkich źródeł odnawialnych OZE - to między innymi tzw. linia bezpośrednie i cable-pooling. Dzięki tym sposobom uda się w niedalekiej przyszłości pozyskiwać większą moc energii niż jest wytwarzana obecnie. To bardzo ważne dla całego systemu energetycznego naszego kraju” – wskazał Andrzej Strzałkowski z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Linie bezpośrednie to nic innego jak sposób łączenia wytwórcy energii, np. farmy wiatrowej, z odbiorcą – zakładem produkcyjnym, firmą, przedsiębiorstwem. Cable-pooling polega na podłączeniu w danym miejscu urządzeń OZE o potencjalnie większej mocy, niż jest przewidziane w systemie. Istotą jest włączenie dwóch różnych źródeł energii, np. fotowoltaiki, która efektywniej pracuje w dzień i wiatraków, które w nocy dostarczają więcej mocy. Tym samym wytwarzanie energii jest w każdym momencie pod kontrolą.

„W naszym kraju kluczową barierą dla nowych mocy jest przepustowość systemu energetycznego. Dzięki tym rozwiązaniom poprawi się efektywne wykorzystanie energii z OZE, która jest produkowana w Polsce” – Andrzej Strzałkowski z MRiT wyjaśnił idee, przyświecające powstaniu nowych regulacji.

Na podstawowe zalety wykorzystania OZE w firmach zwracał uwagę z kolei Patryk Jeż, specjalista zarządzania energią w Manager Elmech-ASE SA.

„Pomagamy przedsiębiorcom MŚP, aby obniżali koszty swej działalności poprzez oszczędzanie energii. Zbadaliśmy, że można nawet obniżyć rachunki o 30 proc, stosując na przykład magazyny energii” – oświadczył Patryk Jeż.

„Jesteśmy dużo bardziej świadomi, że energię trzeba oszczędzać, ale także taniej produkować. Należy więc działania związane z wykorzystywaniem OZE prowadzić mądrze: od założenia instalacji, pozyskania na nie wsparcia z odpowiednich instytucji, aż po codzienne zużycie” - mówił Rafał Lachowski z firmy Plantalux Sp. z o.o.

Eksperci, uczestniczący w webinarium byli zgodni, że warto inwestować w odnawialne źródła energii nie tylko ze względów oszczędnościowych. Liczy się także wzrost świadomości ekologicznej, czyli troska o przyszłe pokolenia. A także podkreślanie faktu – dla potencjalnych kontrahentów oraz konkurencji – że ważny jest nie tylko zysk, ale też zrównoważony rozwój.

Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez PARP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań, które będą odbywają się w listopadzie i grudniu, poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce; omawiane są nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak cyberbezpieczeństwo, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój. Wszystkie wydarzenia w cyklu można śledzić na stronie: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.