Jasienica krok bliżej odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

zk

06.05.2022 07:38 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Jasienica krok bliżej odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

Partnerzy portalu

Jasienica krok bliżej odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kuba Regulski/Unsplash

Władze Jasienicy wyłoniły firmę, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Samorząd szuka tam źródeł geotermalnych – dowiedziała się w PAP w samorządzie. Umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu.

Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna przypomniał w rozmowie z PAP, że w oparciu o ciepłe źródła powstać ma w Grodźcu, położonym niedaleko Bielska-Białej, kompleks o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym.

Na przetarg, który miał wyłonić inżyniera kontraktu, wpłynęła tylko jedna oferta. Firma z Poznania wyceniła swoje usługi na 670 tys. zł. Gmina Jasienica skłonna była zapłacić inżynierowi kontraktu 754 tys. zł.

Do zadań inżyniera kontraktu będzie należało m.in. doradztwo przy wyborze wykonawcy odwiertu, nadzór i dozór geologiczny podczas prac, a także opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej.

Wójt już w marcu br. w rozmowie z PAP zapowiadał, że po wyłonieniu inżyniera kontraktu samorząd ogłosi przetarg na wykonanie odwiertu. Obecnie wyraził nadzieję, że prace rozpoczną się jesienią br. lub – co bardziej prawdopodobne – wiosną przyszłego roku. Odwiert miałby zostać wykonany do jesieni 2024 r.

Jasienica dysponuje funduszami na odwiert. To 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze te powinny w całości pokryć wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” w Grodźcu.

Otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy zostanie wykonany na działce, która jest własnością gminy. Może mieć głębokość prawie 2 km. Projekt obejmuje również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Opisana zostanie budowa geologiczna oraz przeanalizowane warunki hydrogeologiczne. Taki komplet dokumentów może stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

Geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Projekt „Jasienicki Kurort Zamkowy” powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny ciepłe źródła, jakie prawdopodobnie znajdują się na terenie Grodźca, pozwolą na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, a także będą mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów.

Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Na terenie ok. 50 ha wokół niego powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody „Morzyk”.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.