Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

zk

12.10.2022 13:20 Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Strona główna Prawo, finanse Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

Partnerzy portalu

 Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. europa.eu

Unijni samorządowcy wezwali państwa członkowskie i Radę UE do jednoznacznego poparcia pełnego zaangażowania władz samorządowych we wdrażanie porozumienia paryskiego. Zapis taki miałby się znaleźć w konkluzjach nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ (COP27).

Na niecały miesiąc przed szczytem, który odbędzie się w Szarm el-Szejk w Egipcie, Komitet Regionów zaproponował stworzenie globalnego systemu gromadzenia i monitorowania redukcji emisji przez miasta.
 
Gwałtownie rosnące ceny energii, inflacja i miliony Europejczyków, którym grozi ubóstwo energetyczne tej zimy, a także kryzys klimatyczny były głównymi tematami dyskusji podczas październikowej sesji plenarnej Komitetu Regionów i odbywającego się równolegle Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
 
Otwierając debatę na temat COP27 przewodniczący Komitetu Regionów Vasco Cordeiro powiedział, że kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej widoczny dla wszystkich.
 
"Tegoroczny COP27 odbywa się w samym środku kryzysu energetycznego, pogłębionego przez wojnę (prezydenta Rosji Władimira) Putina z Ukrainą, ale to jest coś, z czym powinniśmy się zmierzyć już kilkadziesiąt lat temu, przestawiając się na gospodarkę neutralną dla klimatu" – ocenił Cordeiro.
 
Prezydent Warszawy i przewodniczący komisji ENVE Rafał Trzaskowski wezwał do bezpośredniego finansowania pracy władz lokalnych i regionalnych nad przyspieszeniem transformacji energetycznej.
 
"Wzywamy wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, aby walczył o silniejszą rolę miast i regionów przy stole negocjacyjnym COP27" – mówił Trzaskowski.
 
W ocenie marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, sprawozdawcy opinii dot. roli Komitetu Regionów we wzmacnianiu dyplomacji klimatycznej na szczeblu lokalnym, dyplomacja regionalna i miejska nie jest wystarczająco uznawana ani wykorzystywana.
 
"Miasta i regiony przodują w radzeniu sobie z konsekwencjami zmian klimatycznych, ale także rozwiązaniami klimatycznymi. Władze samorządowe są instrumentami zaangażowania obywateli i upodmiotowienia społeczności, bez których nie spełnią się obietnice zawarte w porozumieniu paryskim" – podkreślił marszałek. Zaapelował przy tym do Komisji Europejskiej o dalsze wspieranie dyplomacji klimatycznej.
 
Z kolei marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski - będący sprawozdawcą KR ds. pakietu energetycznego dotyczącego emisji gazu, wodoru i metanu – podkreślił, że unijne akty prawne: nowy pakiet gazowy i rozporządzenie metanowe są kluczem do strategicznych celów Europejskiego Zielonego Ładu, a także pakietu „Fit for 55” i REPowerEU.
 
"Rozwijanie rynków wodoru i biometanu oraz redukcja emisji metanu ma również kluczowe znaczenie dla naszych regionalnych gospodarek i nadążania za naszymi ambicjami klimatycznymi" – zaznaczył.
 
Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Za pośrednictwem Komitetu Regionów mają oni możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.
 

Tagi:
ue, energetyka

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.