Konieczne szybkie wprowadzenie ROP w gospodarce odpadami

zk

21.04.2021 13:22 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Konieczne szybkie wprowadzenie ROP w gospodarce odpadami

Partnerzy portalu

Konieczne szybkie wprowadzenie ROP w gospodarce odpadami - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Konieczność szybkiego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), czyli ponoszenia kosztów zbiorki i przetwarzania odpadów - to jeden z wniosków opublikowanego w środę raportu klimatycznego TOGETAIR.

W środę rozpoczął się trzydniowy szczyt klimatyczny TOGETAIR, podczas którego eksperci, przedstawiciele rządu, administracji, biznesu oraz organizacji pozarządowych będą dyskutować na temat wyzwań klimatycznych stojących m.in. przed Polską. Z tej okazji opublikowano multimedialny raport klimatyczny TOGETAIR.

Jak wyjaśniła prezes Fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja oraz pomysłodawczyni szczytu, raport składa się z ponad 120 artykułów niezależnych ekspertów, materiałów wideo oraz infografik dotyczących nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego, co każdy może zrobić dla środowiska.

Prezes Fundacji Pozytywnych Idei Artur Beck wyjaśnił, że raport dotyka pięciu zagadnień: ziemi, wody, ognia, powietrza oraz człowieka. Dodał, że jest on również podzielony regionalnie. Klikając na interaktywnej mapie w wybrane województwo można dowiedzieć się o niektórych proklimatycznych inicjatywach podejmowanych przez władze regionalne.

Raport to projekt Fundacji Czyste Powietrze oraz Fundacji Pozytywnych Idei. Kompleksowo ujmuje zagadnienia poruszone podczas ubiegłorocznej edycji szczytu i podsumowuje dyskusję wokół kluczowych dla Polski wyzwań ekologicznych m.in. transformacji energetycznej, rynku odpadowego czy skutecznej walki ze smogiem.

Redaktor naczelny raportu Jakub Pawłowski wyjaśnił, że w trakcie pracy nad raportem wypracowano 10 wniosków, postulatów dla rządzących.

Jednym z kluczowych wyzwań - jak wskazał - jest szybkie wprowadzenie w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Polega ona na tym, że producenci przyszłych odpadów ponoszą w części lub w całości koszty ich zagospodarowania. Nowy system - zgodnie z zapowiedziami resortu klimatu i środowiska - miałby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.

Obecnie - jak wskazują autorzy raportu - producenci ponoszą nieadekwatne koszty w związku z wprowadzaniem na rynek opakowań.

Pawłowski wskazał, że kolejnym winsokiem jest konieczność rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości recyklingu oraz sytuacji na rynku odpadowym. "Należy zreformować recykling i przestawić się na tory gospodarki w obiegu zamkniętym" - zaznaczył.

Autorzy raportu wśród wyzwań wymienili także: modernizację polskich ciepłowni opalanych węglem; dofinansowanie elektromobilności szczególnie dla indywidualnych użytkowników; ukrócenie zabetonowywania miast i zadbanie o tereny zielone; kontynuację oraz ulepszanie programów antysmogowych "Czyste powietrze", oraz "Stop smog". We wnioskach znalazły się też: wdrażanie prostych proekologicznych programów jak "Mój prąd" oraz "Moja woda"; konieczność szybkiego przedstawienia planu transformacji regionów górniczych; rozpoczęcie dyskusji o przyszłości rolnictwa i wyzwaniach związanych z polityką unijną. Zwrócono również uwagę na systemowe wsparcie dla rozwoju badań nad zastosowaniem wodoru.

Raport oraz szczyt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz patronatem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. Raport jest bezpłatny i dostępny na stronie www.togetair.eu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.