Kopalnie bitcoinów czerpią z taniego węgla w Kazachstanie

Żaneta Kłostowska

20.07.2021 11:53 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Kopalnie bitcoinów czerpią z taniego węgla w Kazachstanie
Kopalnie bitcoinów czerpią z taniego węgla w Kazachstanie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Badania Uniwersytetu Cambridge pokazują, że Chiny odpowiadały za mniej niż połowę mocy wykorzystywanej do wydobywania bitcoinów w kwietniu, gwałtownie spadając z 75,5 proc. we wrześniu 2019 roku. Kazachstan odnotował prawie sześciokrotny wzrost swojego udziału w globalnym wydobyciu bitcoinów w tym samym okresie, wspinając się do 8,2 proc. z 1,4 proc.

Udział Chin w globalnym wydobyciu bitcoinów spadł w tym roku, podczas gdy Kazachstan stał się trzecim co do wielkości graczem w tej branży na świecie, zgodnie z badaniami Uniwersytetu Cambridge.

Badania, opublikowane w czwartek przez Cambridge Centre for Alternative Finance, pokazują, że Chiny odpowiadały za mniej niż połowę (46 proc.) mocy wykorzystywanej do wydobywania bitcoinów w kwietniu, gwałtownie spadając z 75,5 proc. we wrześniu 2019 roku. To było, zanim władze nakazały rozprawienie się z wydobywaniem kryptowalut.

Kazachstan odnotował prawie sześciokrotny wzrost swojego udziału w globalnym wydobyciu bitcoinów w tym samym okresie, wspinając się do 8,2 proc. z 1,4 proc. Stany Zjednoczone, w międzyczasie, odnotowały wzrost do 16,8 proc. z 4,1 proc. i zajęły drugie miejsce, podczas gdy Rosja i Iran były odpowiednio czwartym i piątym największym krajem pod względem wydobycia bitcoinów.

Wydobycie i produkcja nowych jednostek, jest procesem wysoce energochłonnym. Komputery na całym świecie ścigają się w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek matematycznych, aby transakcja przeszła. Ten, kto wygra ten wyścig, otrzymuje nagrodę w postaci bitcoinów.

Wirtualne kopalnie, realny wpływ na środowisko

Rosnąca przez lata cena bitcoina zachęciła więcej osób do wydobywania tej kryptowaluty, co doprowadziło do powstania całego przemysłu skupionego na produkcji i sprzedaży sprzętu do wydobywania kryptowaluty. Im więcej osób wydobywa bitcoiny, tym więcej energii jest zużywane.

Doprowadziło to do obaw o potencjalny wpływ na środowisko, zwłaszcza że większość wydobycia odbywała się w Chinach, które są silnie uzależnione od energii węglowej. Władze kilku ważnych chińskich regionów, w tym Syczuan, Xinjiang i Mongolia Wewnętrzna, w ostatnich miesiącach ograniczyły wydobycie kryptowalut.

Ale badacz z Cambridge Michel Rauchs mówi, że miks energetyczny do wydobycia bitcoina jest trudny do określenia. W porze deszczowej chińscy górnicy często udawali się do Syczuanu, bogatej w energię wodną prowincji na południowym zachodzie.

Dane Rauchsa pokazują, że udział Syczuanu w całkowitej mocy wydobywczej bitcoina w Chinach wzrósł do 61,1 proc. z 14,9 proc. na początku pory deszczowej, podczas gdy udział Xinjiang spadł do 9,6 proc. z 55,1 proc. w tym samym okresie.

Sugeruje to również, że wielu górników bitcoinów uciekło z Chin do sąsiedniego Kazachstanu, byłej republiki radzieckiej. Według Bloomberga Kazachstan ma ponad 22 gigawaty mocy elektrycznej, z czego większość pochodzi z elektrowni węglowych i gazowych.

Rauchs, który jest liderem aktywów cyfrowych w Cambridge Centre for Alternative Finance, stworzył w 2019 roku indeks, aby pokazać, ile energii zużywa bitcoin. Naukowiec pracuje nad nowym modelem, który ilustruje wpływ wydobycia bitcoina na środowisko.

Słabe referencje środowiskowe kryptowaluty sprawiły, że stał się on kontrowersyjnym aktywem w czasach, gdy odpowiedzialność społeczna i środowiskowa stały się najważniejsze dla inwestorów. W maju prezes Tesli, Elon Musk, powiedział, że przestanie akceptować bitcoiny przy zakupie pojazdów, chyba że górnictwo przestawi się na bardziej zrównoważoną energię. Musk następnie zatweetował w czerwcu, że firma wznowi transakcje bitcoinowe, gdy potwierdzi, że górnicy w rozsądny sposób wykorzystują czystą energię.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.