Korea Północna zrzuca balony ze śmieciami i fekaliami na obszarze Korei Południowej

Korea Północna zrzuca balony ze śmieciami i fekaliami na obszarze Korei Południowej - ZielonaGospodarka.pl
29.05.2024 10:57
Strona główna Odpady, Recykling Korea Północna zrzuca balony ze śmieciami i fekaliami na obszarze Korei Południowej

Partnerzy portalu

Korea Północna zrzuca balony ze śmieciami i fekaliami na obszarze Korei Południowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@GiggiGLAU

Południowokoreańskie wojsko oskarżyło w środę Koreę Północną o wysłanie przez silnie ufortyfikowaną granicę między państwami co najmniej 150 balonów, które posłużyły do zrzucenia ulotek propagandowych, a także worków ze śmieciami i fekaliami. Kilka dni temu Pjongjang ostrzegał, że zrzuci na sąsiada "stertę śmieci".

Od nocy z wtorku na środę balony z przywiązanymi do nich workami przekroczyły granicę, docierając aż do południowo-wschodniej prowincji Gyeongsang Południowy, ponad 250 km w linii prostej od granicy. Część balonów spadła na ziemię, podczas gdy inne nadal unoszą się w powietrzu.

Jak przekazał urzędnik Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, worki, które spadły na ziemię, zawierały plastikowe butelki, baterie, części butów, a nawet odchody. Wojsko obecnie prowadzi szczegółową analizę tych ładunków.

"Działania Korei Północnej wyraźnie naruszają prawo międzynarodowe i poważnie zagrażają bezpieczeństwu naszych obywateli" - zaznaczył urzędnik JCS, cytowany przez agencję Yonhap.

Wojsko zaapelowało do obywateli, aby zwracali uwagę na latające przedmioty podczas spacerów na dworze, a w przypadku znalezienia podejrzanych ładunków nie dotykali ich, tylko niezwłocznie je zgłaszali.

Władze Korei Północnej ostrzegły w sobotę, że podejmą "działania odwetowe" przeciwko rozpowszechnianiu przez Seul ulotek antyreżimowych na obszarach przygranicznych.

"Sterty śmieci i nieczystości zostaną wkrótce rozrzucone na obszarach przygranicznych i w głębi (terytorium) Korei Płd., co pozwoli (jej) bezpośrednio przekonać się, jak wiele wysiłku wymaga ich usunięcie" - powiedział północnokoreański wiceminister obrony Kim Kang-il w oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem państwowych mediów.

Przez lata północnokoreańscy uciekinierzy i konserwatywni aktywiści z Korei Południowej wysyłali do Korei Północnej balony z ulotkami o treści krytycznej wobec dyktatora Kim Dzong Una.

Pjongjang wielokrotnie wzywał do zakończenia kampanii ulotkowej. Kwestia ta jest od dawna źródłem napięć między Koreami, które technicznie nadal są w stanie wojny, ponieważ wojna koreańska z lat 1950-53 zakończyła się rozejmem, a nie traktatem pokojowym.

Krzysztof Pawliszak

krp/ akl/

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.