Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających - ZielonaGospodarka.pl
03.09.2023 09:02
Strona główna Odpady, Recykling Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających

Partnerzy portalu

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających - ZielonaGospodarka.pl
Źródło: zuop.pl/ksop

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających - poinformował PAP Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku i dodał, że będzie to nietypowa okazja, by zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku poinformował, że dzień otwarty w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie odbędzie się 9 września, ale zgłoszenia chętnych do zwiedzania KSOP będą przyjmowane do 6 września.

"Po raz drugi w tym roku zapraszamy do zwiedzania KSOP. Chcemy państwu pokazać, jak postępujemy z odpadami promieniotwórczymi, i że robimy to w bezpieczny sposób. Warto to podkreślić z dwóch powodów. Po pierwsze - w związku z planowaną w naszym kraju budową elektrowni jądrowych. Po drugie - właśnie trwają poszukiwania lokalizacji na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych – powiedziała dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc.

Dzień otwarty odbywa się ramach XII Pikniku Militarnego w Różanie. Składowisko znajduje się na terenie zabytkowego carskiego fortu nr 3.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych poinformował, że chętni do zwiedzania KSOP mogą zapisywać się do 6 września. "Żeby wejść na teren składowiska wystarczy wysłać zgłoszenie na adres zwiedzanieKSOP@zuop.pl. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Należy również wskazać preferowaną godzinę wejścia" - napisano.

Wejścia możliwe są w następujących godzinach: 9.30, 11, 13, 14.30. Na teren składowiska mogą wejść dzieci powyżej siódmego roku życia. W dniu zwiedzania trzeba mieć ze sobą dowód lub legitymację szkolną.

Z kolei w forcie nr 1 w Różanie działać będą warsztaty edukacyjne - również zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. "Wyjaśnimy, skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze, skoro nie ma w naszym kraju żadnej elektrowni jądrowej. Każdy będzie mógł radiometrem sprawdzić i porównać poziom promieniowania emitowanego przez m.in. granit, potas czy sól. Chętni będą mogli na chwilę wcielić się w rolę pracowników ZUOP i przy pomocy doświadczeń dowiedzieć się, jak wygląda proces unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych" - poinformowano.

Przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych produkowanych na terenie Polski zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Przedsiębiorstwo Państwowe. Podlega on Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Odpady składowane na KSOP powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych, w tym podczas pracy reaktora Maria, który działa w podwarszawskim Świerku.

Marcin Chomiuk
mchom/ apiech/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona -0,68% 21 wrz
 Cynk 2474,00 $ tona -1,47% 21 wrz
 Aluminium 2166,00 $ tona -1,59% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.