Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Strona główna Energetyka, OZE Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Partnerzy portalu

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.

Król Fryderyk X przebywa z wizytą w Polsce od środy. W Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i marszałkiem Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Głównym celem wizyty króla jest współpraca gospodarcza. Wczoraj monarcha przybył do Szczecina, gdzie swoje fabryki już niebawem uruchomi duński Vestas.

W czwartek wieczorem Fryderyk X wziął udział w uroczystości w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Króla powitał prezydent miasta Piotr Krzystek. Podczas oficjalnej kolacji miało również miejsce wręczenie Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego konsulowi honorowemu Królestwa Danii Andrzejowi Preissowi.

Podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia fabryki mowy powitalne wygłosili: CEO Vestas Henrik Andersen, Minister ds. klimatu, energii i usług użyteczności Lars Aagaard, Wiceminister Rozwoju i Technologii Ignacy Niemczycki, Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka oraz Dyrektor Generalny Duńskiej Izby Handlowej Brian Mikkelsen.

– To jest wielki dzień dla Szczecina, dla całego Pomorza Zachodniego. Inwestor, którym jest Vestas, czyli największy na świecie producent turbin wiatrowych, podejmuje decyzje o lokalizacji inwestycji w Szczecinie. To wielka szansa na rozwój gospodarczy dla miasta i dla regionu, na tworzenie nowych miejsc pracy i na rozpoczęcie działań, które będą służyć temu, aby po prostu zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku – podkreślał Marchewka.

Punktem centralnym wydarzenia było wmurowanie kamienia węgielnego w obecności Jego Królewskiej Mości Fryderyka X.


Następnie odbyło się wręczenie przez wojewodę zachodniopomorskiego Adama Rudnickiego oficjalnego pozwolenia na budowę.

– Dzisiaj rano podpisałem decyzję lokalizacyjną, zgodę na plan zagospodarowania przestrzennego i zgodę na rozbudowę tej fabryki, w której dzisiaj jesteśmy – powiedział wojewoda.

Uruchomienie zlokalizowanej na wyspie Ostrów Brdowski fabryki Vestas Manufacturing Poland jest przewidziane jest na 2025 r. Ma ona zapewnić 700 nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. 

Vestas ma ambicje stać się liderem na rynku morskich turbin wiatrowych i wspierać rozwój europejskiego sektora offshore wind. Na początku stycznia firma ogłosiła plany budowy drugiej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Rozpoczęcie działalności jest zaplanowane na 2026 rok, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy.

Obie fabryki mają wspierać nie tylko rynek europejski, ale w pewnym stopniu także globalny. Rozszerzając swoje dotychczasowe działania w Polsce, Vestas zamierza zwiększyć liczbę zatrudnionych w kraju do łącznie ponad 2500 osób.

Polska jest dla Danii dziewiątym rynkiem eksportowym. W Polsce działa około 700 firm z duńskim kapitałem. Jednocześnie relacje między oboma krajami są ważne w kontekście gospodarki morskiej. Wspólną inwestycją był m.in. gazociąg Baltic Pipe. Duńskie spółki pełnią także ważną rolę w żegludze i offshore – jednymi z największych firm w obu sektorach są Maersk i Vestas, działające aktywnie na naszym rynku.

Tagi:
''

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.