Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych - ZielonaGospodarka.pl
31.01.2024 12:08
Strona główna Klimat, Edukacja Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Partnerzy portalu

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kancelaria Prezydenta

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.

Król Danii Fryderyk X w dniach 31 stycznia-2 lutego składa wizytę w Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to pierwsza zagraniczna wizyta Fryderyka X. W środę, w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli duński monarcha wziął udział w otwarciu Forum Biznesu.

"Jestem niezwykle szczęśliwy, że ponownie mogę być w Polsce, w Warszawie. Nasze kraje mają długą wspólną historię współpracy dyplomatycznej, kulturalnej i gospodarczej. Od mojej ostatniej wizyty w Polsce w 2019 roku, świat, który znaliśmy, jednak się zmienił. Musimy mierzyć się z wieloma zmianami, m.in. rosyjską agresją na Ukrainie oraz kryzysem na Bliskim wschodzie. Musimy mierzyć się z konsekwencjami tych globalnych kryzysów" – powiedział Fryderyk X. "Nasze kraje są bliżej siebie, są silniejsze jak nigdy wcześniej" – dodał.

Podkreślił, że "zmiany klimatyczne to temat, który jest niezwykle dla nas ważny". "Widzimy, jak możliwości energii, nowe technologie mogą wywrzeć wpływ na przyszłość, na przyszłe pokolenia. Ta wizyta ma na celu pokazać, jakie zmiany możemy wprowadzić, aby wykorzystywać więcej odnawialnych źródeł energii, a także jak wpłynąć na odpowiedzialne sposoby produkcji oraz zachowania konsumencie" – podkreślił król Danii. "To daje niezwykłą okazję do współpracy, również biznesowej, między Polską a Danią" – dodał.

W jego ocenie szczególną wagę należy przyłożyć do dekarbonizacji oraz zielonej energii. Odniósł się również do rolnictwa. "Tego obszaru dotyczy m.in. biomasa, zielona energia oraz miks energetyczny. W Danii ten obszar intensywnie współpracuje z nowymi technologiami" – wyjaśnił.

"Polska i Dania od wielu lat współpracuje ze sobą w tych obszarach. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić, zwłaszcza w kontekście opracowania strategii dotyczącej dekarbonizacji. Polski i duński biznes może ze sobą współpracować. W dobie współczesnych kryzysów, współpraca między przyjaciółmi jest niezwykle ważna, jak nigdy wcześniej" – podkreślił Fryderyk X.

Ambasador Danii w Polsce Ole Toft podkreślił, że "spotkaliśmy się w pięknym Muzeum Historii Polski, które zostało zbudowane na warszawskiej Cytadeli". "Cytadela była twierdzą, którą zbudowali w XIX wieku Rosjanie, ale nie po to, by bronić Warszawy, ale po to, aby kontrolować oraz zastraszyć miasto. Aby dobrze zrozumieć Polskę, należy zrozumieć jej tragiczną historię" – powiedział.

"Polska jest wspaniałym krajem ze świetlaną przyszłością. Obecnie rozwija się bardzo szybo, także pod względem gospodarczym. W najbliższych dniach pokażemy królowi właśnie dynamicznie zmieniającą się Polskę. A prowadzona na najwyższym poziomie dyskusje będą dotyczyły klimatu, rolnictwa oraz biomasy" – zaznaczył.

Inwestorka, przedsiębiorczyni oraz prezeska Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk zaznaczyła, że żyjemy z czasami zmian. "Zmiana wymaga wyzwań, a największe zmiany to zmiany związany z energią" – oceniła. Z kolei szef Danish Industry Lars Sandahl Sorensen zaznaczył, że dla duńskiego biznesu bardzo ważna jest współpraca z krajami sąsiedzkimi. "Jako partnerzy, możemy wiele wspólnie dokonać" – powiedział. 

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.