Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

zk

24.10.2022 08:33
Strona główna Energetyka, OZE Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

Partnerzy portalu

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.

- Jest to jeden z najważniejszych projektów dla uzyskania niezależności energetycznej, dlatego musimy zapewnić maksymalną przejrzystość kryteriów, a także umożliwić doświadczonym i wiarygodnym deweloperom konkurowanie o rozwój tego parku - powiedział Dainius Kreivys, minister energii.

Wymagania te znajdą się w warunkach przetargowych dla potencjalnych deweloperów morskich parków wiatrowych, które zostaną ogłoszone przez Krajową Radę Regulacji Energetyki (NERC) w drugiej połowie 2023 roku. Uczestnicy przetargu będą musieli spełnić europejskie i transatlantyckie kryteria integracji, które będą oceniane przez NERC.

Po decyzji rządu potencjalni uczestnicy przetargu będą musieli mieć średni roczny przychód w wysokości co najmniej 250 mln euro w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych i co najmniej 20 proc. wartości projektu w kapitale własnym. Potencjalni uczestnicy przetargu muszą również wykazać swoje doświadczenie w rozwoju morskiej farmy wiatrowej o mocy co najmniej 150 MW -  poprzez realizację takiego projektu, lub uzyskanie prawa do jej rozwoju.

Zatwierdzone wymagania stanowią zachętę do wyboru przyjaznych dla środowiska środków transportu podczas budowy morskiej farmy wiatrowej, co pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) przyczyniających się do zmian klimatycznych. Co najmniej 3 proc. projektu będzie musiało być zrealizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany do przekazania co najmniej 5 mln euro na realizację celów związanych z ochroną środowiska w litewskim obszarze morskim. Po wybudowaniu morskiej farmy wiatrowej deweloper będzie zobligowany do podjęcia działań na korzyść lokalnych nadmorskich społeczności, poprzez wniesienie rocznej składki na rzecz społeczności gmin położonych w pobliżu MFW (1 euro za 1 MWh wytworzonej energii elektrycznej), która szacowana jest na około 3 mln euro.

Morska farma wiatrowa, która ma rozpocząć działalność na litewskich wodach terytorialnych w pobliżu Połągi w 2028 roku z mocą około 700 MW, mogłaby wytwarzać do 3 TWh zielonej energii elektrycznej rocznie. Zapewniłoby to do jednej czwartej zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną i zmniejszyło zależność kraju od importu energii elektrycznej.

Morska farma wiatrowa przyciągnie ponad 1 mld euro inwestycji i stworzy około 1 300 nowych miejsc pracy podczas samej budowy.

Prace przygotowawcze do projektu morskiej farmy wiatrowej prowadzi Ministerstwo Energii Republiki Litewskiej wraz z EPSO-G i Litewską Agencją Energetyczną. Organizatorzy projektu rozpoczęli już procedury związane z przygotowaniem specjalnego planu, oceną oddziaływania na środowisko i zdrowie publiczne, badaniami dna morskiego i pomiarami prędkości wiatru oraz innymi pracami przygotowawczymi.

W związku z zatwierdzonymi kryteriami Ministerstwo Energii zaprasza potencjalnych deweloperów do udziału we wspólnych konsultacjach rynkowych, które odbędą się zdalnie w tym roku 10 listopada o godz. 14.00. Formularz rejestracyjny (link: offshorewind.lt) oraz najważniejsze informacje dotyczące morskiego parku wiatrowego znajdują się na stronie offshorewind.lt. Zatwierdzone kryteria i wymagania dla uczestników przetargu oraz zwycięzców przetargu na morskie farmy wiatrowe na Litwie można znaleźć, klikając w poniższy link: offshorewind.lt
Źródło: offshorewind.lt


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.