Modułowe magazyny energii będą istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce?

zk

12.09.2022 15:02 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Modułowe magazyny energii będą istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce?

Partnerzy portalu

Modułowe magazyny energii będą istotnym  elementem transformacji energetycznej w Polsce? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
To, że bez magazynów energii bardzo trudno będzie bilansować system elektroenergetyczny oparty o odnawialne źródła energii jest faktem znanym od dawna. Obecna dyskusja dotyczy, między innymi kwestii, w jakiego rodzaju magazyny energii należy inwestować aby były opłacalne i spełniały potrzeby zmieniającego się rynku wytwarzania energii w Polsce? Jednym z podstawowych rozwiązań są modułowe magazyny energii.

Jak wynika z badań ekspertów, w efekcie rozbudowy infrastruktury magazynów energii do 2040 r. możliwe jest osiągnięcie 26 tysięcy miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej i 33 mld zł przyrostu wartości dodanej.1 Warunkiem jest dopasowanie rozwiązań do planowanych inwestycji i kierunków rozwoju transformacji energetycznej w Polsce.

• Przyrost mocy pochodzących z odnawialnych źródeł energii będzie odbywał się w sposób ciągły, stopniowo, w układzie rozproszonym. To wymaga projektowania infrastruktury, która będzie dopasowana do bieżących potrzeb z możliwością jej szybkiej rozbudowy. Jednym z takich rozwiązań są modułowe magazyny energii, które w razie wzrostu mocy wytwarzania i wprowadzenia pełnego rynku energii, będzie można odpowiednio rozwijać o kolejne elementy - mówi Wojciech Gruszecki, Członek Zarządu firmy Elsta.

Przykładem są projekty dotyczące farm energetyki wiatrowej lub farm fotowoltaicznych, które często realizuje się etapami i nie ma potrzeby od razu zastosowania wielkoskalowych magazynów energii. Tym bardziej że obecne prawo sprawia, że trudno “zarabiać” na przechowywaniu energii.


• Magazynowanie energii elektrycznej poza szczytem i jej oddawanie w momentach największego zapotrzebowania na moc u odbiorców może być jednym ze sposobów na znaczące obniżenie kosztów energii elektrycznej w szczycie. Jednak to wymaga wprowadzenia odpowiednich regulacji. Dlatego obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są magazyny projektowane “na wymiar”, które spełniają np. role zasilania awaryjnego w razie braku dostaw energii - mówi Marek Ciszyński, Dyrektor ds. Rozwoju z firmy Elsta.

Na takie rozwiązanie decydują się coraz częściej zakłady przemysłowe, które mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Mając do dyspozycji własne odnawialne źródła energii, połączone z magazynem, mogą sterować zużyciem własnej energii zależnie od zapotrzebowania, a nie tylko od poziomu generowanej mocy z OZE. Dzięki połączeniu różnych źródeł OZE oraz modułowych magazynów energii możliwe jest w dużym stopniu zapewnienie samowystarczalności energetycznej dla przedsiębiorstw.

• Magazyn energii to nie sam produkt. Trzeba go traktować zawsze jako część większego systemu. Dlatego ogromnie ważnym jest znalezienie takich partnerów, którzy dobrze rozpoznają potrzeby inwestora i zaproponują jednocześnie optymalne i elastyczne rozwiązanie - mówi Jacek Stankiewicz, Prezes firmy Elsta.

Rosnące zapotrzebowanie na energię, zwiększony udział odnawialnych źródeł energii w mikście energetycznym oraz rozwój elektromobilności sprawiają, że rynek magazynowania energii zaczyna się w Polsce rozwijać i perspektywie kilku lat inwestycje w takie rozwiązania będą coraz bardziej niezbędne i opłacalne. Obecnie przy dużych wahaniach na rynku energii posiadanie przez przedsiębiorstwa własnych odnawialnych źródeł energii oraz modułowych magazynów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, ale też poprzez obniżenie kosztów energii i pewność zasilania, pozwala zachować konkurencyjność na rynku.

1. dane na podstawie raportu “Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce - prognoza do 2040 r.”, AGH i PSME

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.