MRiT: Fotowoltaika w miastach – trwa nabór wniosków o dofinansowanie

 MRiT: Fotowoltaika w miastach – trwa nabór wniosków o dofinansowanie  - ZielonaGospodarka.pl
27.02.2023 08:56
Strona główna Energetyka, OZE MRiT: Fotowoltaika w miastach – trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Partnerzy portalu

 MRiT: Fotowoltaika w miastach – trwa nabór wniosków o dofinansowanie  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Z początkiem lutego ruszył nabór wniosków właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na dofinansowanie m.in. fotowoltaiki – grant OZE. Już wpłynęło 205 wniosków na łączną kwotę 12,6 mln zł. Na dachach budynków także w dużych miastach takich jak Łódź, Warszawa czy Katowice już wkrótce pojawią się panele wytwarzające elektryczność.

Dotychczasowe programy wsparcia rozwoju fotowoltaiki były tworzone głównie z myślą o budynkach jednorodzinnych, a więc o obszarach wiejskich i małych miastach. Mieszkańcy dużych miast mieli ograniczone możliwości produkcji czystej energii.

Dlatego Istniejący wcześniej program TERMO został uzupełniony o nowe możliwości wynikające z Krajowego Planu Odbudowy (prefinansowane przez PFR). W skład Programu wchodzą instrumenty wsparcia termomodernizacji, remontów oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych.

– Tak duże zainteresowanie programem pokazuje, że trafił on idealnie w potrzeby mieszkańców dużych miast. Teraz także mieszkańcy bloków i kamienic mają oni możliwość finansowania inwestycji służących produkcji czystej energii. W ten sposób chronimy środowisko oraz stan budżetów gospodarstw domowych – podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

O grancie

W ramach programu TERMO udostępniony został instrument Grant OZE dzięki któremu właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych (wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy, itp.) mogą uzyskać finansowanie na zakup, budowę, montaż lub modernizację instalacji fotowoltaicznej.

Grant OZE zakłada wsparcie w wysokości 50% kosztów (bez podatku VAT) zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji OZE w budynku wielorodzinnym, przy czym górny limit przyznawanego wsparcia nie jest określony.

Zachętą do działań służących zwiększaniu efektywności energetycznej zasobów mieszkaniowych, będzie wprowadzenie szczególnych zasad rozliczania energii produkowanej z OZE w budynkach wielorodzinnych – obecnie w MRiT trwają prace legislacyjne wprowadzające te rozwiązania.

Wnioski

Wnioski o dofinansowanie mogą składać do Banku Gospodarstwa Krajowego właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, ale ostatecznie beneficjentami wsparcia będą mieszkańcy tych budynków. Na działaniu Programu TERMO skorzystają także przedsiębiorstwa budowlane oraz dystrybutorzy i wykonawcy instalacji OZE.

Instrumenty w ramach Programu TERMO są finansowane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, który rocznie dysponuje budżetem ok. 190 mln zł oraz z nowych narzędzi wynikających z KPO (te mają przewidziane finansowanie do 30 czerwca 2026 r. w wysokości 448 mln zł).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ewes/


Źródło informacji: MRiT

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.