Wynik wyszukiwania - " led" - Wiadomości

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Zeroemisyjne autobusy Yutong wyjadą na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego

Zakończyła się dostawa 9 zeroemisyjnych autobusów dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Ostrowiec Świętokrzyski stawia na rozwój elektromobilności w transporcie publicznym. Dzięki temu na ulice miasta wyjedzie dziewięć autobusów elektrycznych marki Yutong.
02.05.2024

Szczecińska spółka chce kupić 14 autobusów elektrycznych. Można składać oferty

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” planuje zakup 14 autobusów elektrycznych za ponad 71 mln zł. Na oferty producentów czeka do 22 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał 480 dni na dostarczenie pojazdów.
20.04.2024

Gdański biurowiec Olivia Star z zielonym finansowaniem

Olivia Star otrzymała zielony kredyt Green Loan - i to jednocześnie od trzech dotychczasowych kredytodawców - konsorcjum banków Santander Bank Polska S.A, oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. i Bank Millennium S.A. Olivia to pierwszy w Polsce deweloper biurowy, który podał do publicznej wiadomości uzyskanie finansowania tego rodzaju.
12.04.2024

Branża biogazowa: potrzebna jest państwowa strategia biometanowa

W ramach Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu powinna być wytyczona "państwowa strategia biometanowa" - postuluje prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego Artur Zawisza. Jej elementem musi być system wsparcia finansowego dla wszystkich producentów - dodaje.
06.03.2024

Gdańska flota w kierunku zrównoważonej mobilności

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. To kamień milowy w dziedzinie ekologii, a jednocześnie pełnia komfortu podróży bez emisji szkodliwych substancji. Gdańsk staje się liderem transformacji transportu publicznego, wprowadzając do swojej floty autobusy, które nie tylko spełniają najwyższe standardy środowiskowe, ale również zapewniają efektywną i przyjazną dla pasażerów mobilność.
12.02.2024

Polska Organizacja Biometanu z propozycjami poprawek do Podręcznika procedur administracyjnych OZE

12 stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt "Podręcznika procedur administracyjnych OZE”. Dyrektor Generalny Michał Tarka, wraz z Członkami POB, wnieśli swoje uwagi do niniejszego projektu.
05.02.2024

Ekologia i luksus – czy mogą iść w parze? Odpowiadają architekci

Przez lata luksus kojarzony był ze zbytkiem i beztroską. Przykładów na to wciąż nie brakuje – wystarczy wspomnieć hipokryzję liderów latających na pojedyncze spotkania, a nawet konferencje ekologiczne prywatnymi odrzutowcami. Proces zmian myślenia zaszedł już jednak tak daleko, że na obecnym etapie wydaje się nie do odwrócenia. Presja środowiskowa, także w segmencie dóbr luksusowych, powoduje, że brak szacunku do środowiska naturalnego jest i już pozostanie passé.
01.02.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Superwydajne i zrównoważone Budynki Przyszłości kluczowym elementem transformacji energetycznej

Budynki odpowiadają za niemal 1/3 całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie. Jak podkreślają eksperci Schneider Electric na łamach raportu Ku budynkom zeroenergetycznym, aby ograniczać ich wpływ na zmiany klimatyczne, istnieje potrzeba przyspieszenia zielonej transformacji także w tym obszarze. Wszystko poprzez wdrażanie efektywnych energetycznie budynków, które nie tylko przyczynią się do ograniczenia globalnych emisji, ale także pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii.
15.01.2024

Sabotaż gazociągu w terminalu LNG w Niemczech większy niż sądzono

Uszkodzenia rurociągu budowanego w Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie są poważniejsze niż sądzono, został on przewiercony w co najmniej ośmiu miejscach - podał tygodnik "Spiegel". Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną.
09.01.2024

Ekologicznie w nowym roku. Tauron wspiera efektywność energetyczną

O kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki zmianie nawyków jej użytkowania. Na przykład wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home może przełożyć się na redukcję zapotrzebowania na prąd o 30 proc. W nowym poradniku dostępnym na lepiej.tauron.pl/ebooki energetycy radzą jak zyskać dzięki dobrym nawykom w nadchodzącym roku.
27.12.2023

Jak postępować ze zużytym oświetleniem?

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5 miliarda źródeł światła, które po zużyciu będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Dla wielu przedsiębiorców i zarządzających powierzchniami biurowymi i komercyjnymi kwestia prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym jest wyzwaniem. Tymczasem za nieodpowiednie gospodarowanie zużytym oświetleniem grożą surowe kary finansowe, a nawet zakaz prowadzenia działalności. Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem w firmach i instytucjach?
18.12.2023

Alfaram - pionier w produkcji ekologicznych luster

Alfaram - renomowany producent branży luster - dąży do stałego rozwoju i wprowadzania rozwiązań, które będą wspierać ideę zrównoważonego rozwoju. Dzięki wykorzystaniu materiału MIRALITE PURE lustra Alfaram nie tylko charakteryzują się doskonałą jakością i estetyką, lecz także minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Materiał ten, wykonany w 30% ze stłuczki szklanej, znacząco redukuje emisję dwutlenku węgla podczas produkcji.
16.12.2023

W warszawskich budynkach komunalnych jest jeszcze 250 kopciuchów

W budynkach znajdujących się w zasobach komunalnych Warszawy jest jeszcze 250 kopciuchów. Nie powinny one funkcjonować już od początku tego roku.
14.12.2023

Oszczędzaj energię nie tylko od święta

Zima i czas świąteczno-sylwestrowy to okres, kiedy zużywamy szczególnie dużo energii elektrycznej. Sprzyjają temu krótkie dni i to, że spędzamy więcej czasu w domach. E.ON Polska po raz kolejny dzieli się swoimi sposobami na zmniejszenie zużycia prądu i publikuje specjalną, zimową edycję kalkulatora online – Szkoda Prądu.
11.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Centrum Handlowe Korona w duchu ESG

Od 1999 roku Centrum Handlowe Korona stanowi nieodłączny element wrocławskiego krajobrazu miejskiego. Jest nie tylko wygodnym centrum do robienia zakupów, ale również miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz przestrzenią do promocji inicjatyw w duchu CSR i ESG.
12.11.2023

CEVA Logistics i Orange Polska. Od 15 lat wspólnie dla zrównoważonego rozwoju i środowiska

CEVA Logistics podsumowuje 15 lat współpracy z Orange Polska, jedną z największych sieci telefonii komórkowej w naszym kraju. CEVA, jako główny operator logistyczny tej sieci, odpowiada za zarządzanie dostawami produktów do klientów i salonów sprzedaży Orange w całej Polsce.
25.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Katowicka hala widowiskowo-sportowa Spodek i sąsiadujące z nią Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. W piątek zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center zawarła umowę w tej sprawie z firmą Respect Energy, dostarczającą zieloną energię.
06.10.2023

Kolejne elektryczne Solarisy w Szwecji

Szwedzki przewoźnik VR Kristianstad podpisał umowę na dostawę 23 autobusów elektrycznych marki Solaris. Na zamówienie składa się 20 pojazdów niskowejściowych Urbino 15 LE electric oraz 3 autobusy niskopodłogowe Urbino 12 electric. Będą to pierwsze bezemisyjne autobusy Solarisa w Kristianstad.
29.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Tesla odświeżyła model 3. Zasięg elektryka imponuje

Podstawowy model Tesli czyli model 3 przeszedł lifting. Zmiany w designie objęły wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny samochodu. Zwiększony zasięg, atrakcyjniejsza sylwetka, lepsze multimedia mają być gwarancją ciągłości hitu sprzedażowego amerykańskiego koncernu.
02.09.2023

Bydgoszcz: Centrum Onkologii otrzyma z NFOŚiGW wsparcie na inwestycje ograniczające zużycie energii

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zawarło we wtorek umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięć zmniejszających zużycie energii w dziewięciu budynkach. Wsparcie sięgnie 9,8 mln zł, czyli 95 proc. kosztów inwestycji.
30.08.2023

MRiT: Startuje program „Rozświetlamy Polskę”

Program „Rozświetlamy Polskę” da możliwość przesyłu danych, monitoringu powietrza, montowania urządzeń do nadzoru ruchu i parkingów oraz stacji ładowania pojazdów - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. To Smart City nawet w najmniejszej gminie w Polsce - dodał.
25.08.2023

Ekologiczny hotel, czyli jaki?

Intensyfikacja szeroko rozumianych proekologicznych działań w branży budowlanej daje się zauważyć już od dawna. Troska o środowisko naturalne sukcesywnie wkracza na kolejne sektory rynku, stopniowo przeradzając się w nowy trend, którego praktyczne realizacje możemy już od jakiegoś czasu zaobserwować także w branży hotelarskiej. Czy inwestowanie w ekologię może zatem stać się sposobem na uzyskanie konkurencyjnej przewagi na rynku?
16.08.2023

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr, kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.
05.08.2023

Kto wynajmie autobusy wodorowe miastu Gdańsk? W piątek zakończył się przetarg

Gdańskie Autobusy i Tramwaje zakończyły przetarg na długoterminowy najem dziesięciu autobusów miejskich, zasilanych „zielonym wodorem” wraz z pełną obsługą serwisową. Wpłynęła jedna oferta, która mieści się w założonym budżecie na ten cel. Nowe pojazdy mają zasilić flotę GAiT już w przyszłym roku. Będą obsługiwać gdańskie linie przez dziesięć lat.
17.07.2023

Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane. Ekspert wyjaśnia, jak je analizować z korzyścią dla biznesu

Efektywność energetyczna to cel, do którego dąży dziś większość firm. Z przyczyn ekonomicznych, ekologicznych czy w końcu ze względu na uregulowania prawne. Nie każdy przedsiębiorca potrafi jednak odnaleźć się w gąszczu branżowych pojęć, które są kluczowe dla tego zagadnienia. Ich sens sprowadza się do elementu najważniejszego, jeśli chodzi o zwiększanie energetycznej efektywności – danych oraz ich właściwej analizy. Jak właściwie rozumieć wdrażanie polityki efektywnościowej oraz pojęcia takie jak: Business Intelligence, telemetr
16.07.2023

Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr

Trwa rekrutacja na urban mining – inżynierię recyklingu. To kierunek, który poprowadzą wspólnie dwa wydziały i będzie nastawiony na praktyczne zdobywanie wiedzy we współpracy z firmami z branży. Wypuści na rynek specjalistów od pozyskiwania cennych surowców ze zużytych sprzętów i produktów, które do tej pory traktowaliśmy jako odpady.
05.07.2023

Polski wodór z biomasy i słońca [WIDEO]

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który posłuży do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej. Gotowe są już poszczególne elementy technologii, teraz trwają prace nad ich integracją i testami w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Rozwiązaniem mogą być potencjalnie zainteresowane światowe koncerny energetyczne ze Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej.
23.06.2023

Badanie Mobil 1 – polskie warsztaty samochodowe realizują zielone inwestycje

Ponad połowa warsztatów samochodowych (52%) dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko. 7 na 10 mechaników realizuje zielone inwestycje – wynika z ogólnopolskiego badania Mobil 1, którego rezultaty zostały opublikowane 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez ONZ i obchodzony w ponad 100 państwach na świecie.
13.06.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
04.05.2023

Hisense traktuje zrównoważony rozwój jako priorytet w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości

Celem Dnia Ziemi jest zaangażowanie osób indywidualnych, instytucji i firm w przyjęcie odpowiedzialności za przyspieszenie procesu przejścia na korzystną dla wszystkich i dobrze prosperującą zieloną gospodarkę. Hisense, wiodąca globalna marka sprzętu AGD i elektroniki użytkowej, zawsze postrzegała zrównoważone praktyki biznesowe jako jeden z priorytetów i jest zaangażowana w działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii i budowania zrównoważonego środowiskowa.
26.04.2023

Tak polskie miasta zmniejszają swój ślad węglowy. Raport

Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby zastanowić się nad codziennymi nawykami i tym, w jakim stopniu przyczyniają się one do ochrony środowiska naturalnego. Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, jest zmniejszenie śladu węglowego. Oto jak radzą sobie z tym wybrane polskie miasta.
25.04.2023

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.
24.04.2023

Opracowano jadalny akumulator

Włoscy naukowcy zbudowali jadalną baterię, wystarczającą do zasilania małych urządzeń elektronicznych. Opracowana przy tym technologia może być wykorzystywana w diagnostyce zdrowotnej, monitorowaniu jakości żywności oraz miękkiej robotyce jadalnej - sugerują na łamach „Advanced Materials”.
19.04.2023

Oszczędzanie energii nie kończy się wraz z sezonem grzewczym. O wysokości rachunków warto pomyśleć przy okazji wiosennych porządków i remontów

Płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka – to sprzęty domowe, które zgodnie z szacunkami ekspertów zużywają najwięcej prądu. To dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną. Wiosenne porządki i remonty sprzyjają tego typu inwestycjom, więc eksperci PKEE przypominają, że im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za prąd. W tym roku dodatkową motywacją do oszczędzania są nie t
13.04.2023

Dekarbonizacja przemysłu morskiego

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w ELMECH-ASE S.A. w ramach projektu ZEVInnovation, hubu produkcji statków zeroemisyjnych. W spotkaniu wzięli udział członkowie Klastra zainteresowani rozwijaniem rozwiązań i produktów wykorzystujących magazyny energii Energate.
03.04.2023

Wymiana oświetlenia miast i gmin bardziej opłacalna i bezpieczna niż egipskie ciemności po zmroku

Koszty oświetlenia to jeden z większych wydatków dla miast i gmin. Mogą stanowić 30-50% rocznego budżetu. Z powodu wysokich cen energii coraz więcej samorządów decyduje się na czasowe wyłączenie oświetlenia, co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Alternatywą dla „egipskich ciemności” jest przejście na technologię LED, która w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem może przynieść znacznie większe oszczędności energii bez uszczerbku na bezpieczeństwie oraz komforcie.
29.03.2023

Rybnik zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych od ZE PAK

Umowa na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem podpisana. Dokument sygnowano w rybnickim magistracie we wtorek, 28 marca.
28.03.2023

BIG InfoMonitor: długi producentów sprzętu oświetleniowego spadły do 10 mln zł

Zaległe zobowiązania producentów oświetlenia wobec kontrahentów w ciągu ostatniego roku spadły o blisko 4 proc., do 10 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. Zdaniem ekspertów wyższe ceny energii skłaniają m.in. firmy do wymiany oświetlenia na energooszczędne.
24.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne, dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
24.03.2023

Bałtyk potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
22.03.2023

DHL Parcel inwestuje w kolejne elektryki MAN

Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE. Zaawansowane technologicznie pojazdy już teraz można spotkać na ulicach polskich miast. Łącznie, tylko do końca tego roku DHL Parcel będzie miał w swojej flocie blisko 500 eko pojazdów, realizując w ten sposób założenia strategii GoGreen i przybliżając się do celu, jakim jest zerowa emisja CO2.
21.03.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

Czy zmieszczę się w limicie 2000 kWh? Zadanie niemal niewykonalne

Polska firma technologiczna Omni Calculator opracowała personalizowane narzędzie obliczające łączne zużycie energii przez sprzęt gospodarstwa domowego oraz jej koszt. Jak się okazuje, zmieszczenie się w rządowym limicie gwarantującym "zamrożoną" stawkę za 1kWh będzie niemal niewykonalne.
03.03.2023

4 megatrendy, które zmieniają polską energetykę

Dekarbonizacja, poprawa efektywności energetycznej, zrównoważony rozwój, znaczne inwestycje w rozwój sieci energetycznych – to zdaniem ekspertów Luneos najważniejsze megatrendy, które na zawsze zmienią sektor energetyczny w Polsce. Jak na te zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?
27.02.2023

Efektywność energetyczna nowoczesnego biznesu

Zwiększenie efektywności energetycznej to wyzwanie stojące przed biznesem XXI wieku. Często błędnie sprowadzane do oszczędzania energii w rzeczywistości jest trudniejszym zadaniem. Bez wątpienia jedną z dróg do osiągnięcia większej efektywności energetycznej jest poprawa jakości energii. Jednak czym ona jest i czy odbiorca może ją w jakiś sposób zobaczyć?
21.02.2023

Zielone biurowce - Adgar Poland wdraża rozwiązania przyjazne środowisku

Adgar Poland jest doświadczonym inwestorem, deweloperem, właścicielem i zarządcą nieruchomości biurowych o łącznej powierzchni ponad 140 tys mkw, usytuowanych w biznesowych częściach Mokotowa, Woli, Ochoty i Centrum. We wszystkich lokalizacjach spółka wdrożyła lub aktualnie wdraża rozwiązania zapewniające efektywność energetyczną i użytkowanie inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zielone inwestycje przekładają się na korzyści dla najemców, a także wszystkich mieszkańców stolicy! Jak to możliwe?
15.02.2023

LOTOS Petrobaltic z energooszczędnym oświetleniem od Energii [WIDEO]

Kolejny obiekt korzysta z energooszczędnych ledów i dzięki ich zastosowaniu redukuje zużycie energii elektrycznej. Energa Oświetlenie wymieniła właśnie stare oprawy sodowe na terenie bazy lądowej spółki poszukiwawczo-wydobywczej z Grupy ORLEN zlokalizowanej przy Nabrzeżu Flisaków w Gdańsku. W LOTOS Petrobaltic zmodernizowane zostały 83 punkty świetlne, w efekcie czego zużycie energii na potrzeby oświetlenia spadnie o ponad połowę.
09.02.2023

Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba

W 2022 r. audyt oświetlenia zewnętrznego sprawdzający, jak wpływa ono na środowisko oraz mieszkańców przygranicznych miejscowości z Polski, Czech i Niemiec, potwierdził, że Kopalnia Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba. Emitowane z niej światło nie przekracza dopuszczalnych wartości.
08.02.2023

Komunikacja Beskidzka latem otrzyma cztery niskoemisyjne autobusy

Cztery nowe niskoemisyjne autobusy solaris zasilą latem tabor Komunikacji Beskidzkiej, która wozi mieszkańców powiatu bielskiego i sąsiednich miejscowości – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz.
05.02.2023

Proekologiczne oczekiwania konsumentów zmieniają politykę firm

Co piąty Polak dba o środowisko i myśli o ekologii – wynika z badania Open Research, które pokazuje też, że społeczna świadomość związana z ekologią rośnie. Także podczas zakupów – według danych podawanych przez DS Smith ponad 46 proc. Polaków zastanawia się, co zrobi z opakowaniem po zakupionym produkcie, a 50 proc. z nich wybiera wyłącznie opakowania, które można później poddać recyklingowi. Eksperci wskazują, że tzw. zielony e-commerce to w tej chwili jeden z najważniejszych trendów w internetowym handlu, ale z biegiem czasu e
01.02.2023

Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

Setki piekarzy, niektórzy ubrani w fartuchy i wymachujący bagietkami, protestowało na ulicach Paryża, ostrzegając, że przetrwaniu wytwórców chleba i croissantów zagrażają ceny energii elektrycznej, które gwałtownie wzrosły w 2023 roku oraz wysokie ceny surowców potrzebnych do wypieków.
24.01.2023

Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki, to niektóre z tematów konferencji w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dla samorządów - poinformowała w czwartek Energa.
20.01.2023

Czego potrzebujemy, aby przyspieszyć rozwój e-mobilności w Polsce?

Do wejścia w życie unijnego rozporządzenia o zakazie rejestracji nowych samochodów z napędem spalinowym zostało 12 lat. Nie jest to dużo czasu mając na uwadze ogromną skalę inwestycji, jakich trzeba dokonać, aby móc spełnić założenia regulatora. Jak wynika z najnowszych danych PSPA, w Polsce na jeden punkt ładowania przypada ok. 13 samochodów z napędem elektrycznym. Według wytycznych Unii Europejskiej to zbyt dużo, aby zapewnić komfort podróży. Ekspert Asseco wskazuje 5 czynników, które mogą wpłynąć na rozwój e-mobilności w Polsc
19.01.2023

Wzrost cen energii skłania firmy do wymiany oświetlenia. W niektórych sektorach odpowiada ono za 80 proc. kosztów

Światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie – przewidują analitycy Precedence Research. Inwestowaniu w rozwiązania efektywne energetycznie sprzyjają rosnące w szybkim tempie ceny energii. Skłania to firmy do szukania oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa. Rosnące ceny energii znacząco skracają teraz okres zwrotu tego typu inwestycji.
16.01.2023

Magazyn energii dla firm – komu opłaca się najbardziej?

Widmo spowolnienia gospodarczego i inflacja powodują, że firmy w jeszcze większym stopniu starają się zmniejszyć koszty operacyjne. W ostatnim czasie dyrektorzy finansowi poświęcają szczególną uwagę kosztom energii elektrycznej i szukają sposobów ich optymalizacji.
16.01.2023

Ledy pomogą samorządom oszczędzać energię

Europejskie zarządzenia nakazują jednostkom samorządu terytorialnego zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 10 procent. Jak to zrobić? Dobrym sposobem może być wymiana starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie ledowe. Dzięki temu rachunki za prąd mogą się obniżyć nawet o 50 procent.
12.01.2023

Pasłęk we współpracy z Energą modernizuje oświetlenie uliczne

Gmina Pasłęk we współpracy z Energą Oświetleniem modernizuje lampy uliczne. Po wymianie przestarzałych lamp sodowych na oprawy ledowe zużycie energii elektrycznej zmniejszy się o połowę - podała w piątek Grupa Kapitałowa Orlen, do której należy Energa.
30.12.2022

Poznań. Święta w duchu ekologii, czyli co zrobić, żeby zredukować ilość śmieci po świętach

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi „górami odpadów”. Poznański magistrat przypomina o odpowiedniej segregacji śmieci, a także radzi co zrobić np. ze zbyt dużą ilością jedzenia po świętach.
25.12.2022

Święta to duży wydatek, również energetyczny. Czy da się oszczędnie przygotować święta?

Ozdobiona światełkami choinka to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia. A często oświetlamy nie tylko choinkę, ale także balkon czy ogród. Ozdoby świąteczne świecące dzień i noc powodują bardzo duże zużycie energii elektrycznej, podobnie jak przygotowywanie świątecznych potraw. Piekarnik czy zmywarka mogą się stać w tym czasie pożeraczami prądu, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd. W jaki sposób efektywnie korzystać z energii w trakcie Bożego Narodzenia?
22.12.2022

Naukowcy alarmują: apogeum świetlnego smogu przed nami – coraz mniej gwiazd widocznych na niebie

Tak jak samochód przyspieszył nasze podróże zanieczyszczając powietrze, tak wynalezienie żarówki i elektryfikacja oświetlenia wydłużyły nasz dzień, zanieczyszczając niebo nocą i zaburzając nasz naturalny zegar biologiczny. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter pokazują, że w ciągu minionych 25 lat, w związku z rosnącą liczbą punktów świetlnych, zanieczyszczenie to wzrosło aż o 49%! [1]. Sezon jesienno-zimowy w pełni, dni coraz krótsze, sztucznego światła coraz więcej. Z czym mierzymy się mówiąc o zanieczyszczeniu światłe
21.12.2022

Dekarbonizacja to nowa era dla budownictwa

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.
20.12.2022

Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego?

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?
19.12.2022

Dane z Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV: moduły TOPCon typu N z lepszymi parametrami generowania energii

Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów modułów w branży fotowoltaicznej, lecz który z nich charakteryzuje się lepszym generowaniem energii? Zgodnie z danymi za pierwsze trzy kwartały działalności Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV, wysokowydajne moduły typu N (N-Type) mają lepsze parametry generowania energii, przy czym najwyższe wartości odnotowano dla modułów TOPCon typu N, które wyprzedziły moduły IBC typu N.
16.12.2022

Ukraina potrzebuje 50 milionów żarówek LED, aby złagodzić niedobory prądu

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że dostarczy Ukrainie 30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.
14.12.2022

Tauron zainstaluje 23 tysiące LED-ów

Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie TAURON wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
12.12.2022

Własny prąd w cenie

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
09.12.2022

"Rz": więcej na czyste powietrze

Sztandarowy program rządu "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze.- podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".
05.12.2022

Energooszczędna iluminacja rozbłyśnie w czwartek na ul. Piotrkowskiej

Nowa, energooszczędna świąteczna iluminacja na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi ma zużyć blisko 40 proc. prądu mniej niż w ubiegłym roku. Ledowe lampki na słynnym deptaku po raz pierwszy rozbłysną w czwartek wieczorem.
01.12.2022

Domowa „solidarność energetyczna” - dlaczego jest tak ważna?

Zużycie energii elektrycznej w naszych domach to niezwykle ważny temat - obecny zarówno w mediach, jak i w codziennych dyskusjach wielu polskich rodzin. Podejmując rozmaite inicjatywy mające na celu obniżenie domowego zużycia energii elektrycznej, powinniśmy pamiętać, że równie ważna jest edukacja pozostałych domowników w tym zakresie, ponieważ ich zachowania wpłyną na finalną wysokość wspólnych rachunków. Oto kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
30.11.2022

Praca z domu a wysokość rachunków za energię elektryczną

Od momentu odwołania stanu epidemii w naszym kraju, wiele firm zdecydowało się na powrót pracowników do biur. Zgodnie z danymi GUS[1] pozyskanymi podczas badania „Popyt na pracę”, w czerwcu br. odsetek osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł jedynie 3,8%. Zbliżająca się zima, która często niesie za sobą utrudnienia komunikacyjne, może być jednak dla wielu firm dobrym pretekstem do zwiększenia ilości dni pracy zdalnej. Jeśli tak będzie, jak rozsądnie ją zaplanować, by uż
29.11.2022

Jak wodór może skutecznie zdekarbonizować sektor morski?

Jak przemysł żeglugowy może zostać zdekarbonizowany dzięki zastosowaniu zielonego wodoru, aby osiągnąć cele zerowej emisji wytyczone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO)?
28.11.2022

W Lidzbarku Warmińskim w 2023 r. ma ruszyć Ciepłownia Przyszłości

Ciepłownia Przyszłości, w 90 proc. oparta na pompach ciepła i fotowoltaice, ma zostać uruchomiona jesienią 2023 r. w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja ma dostarczać ciepło do 3,5 tys. osób. Prezes URE Rafał Gawin uważa, że takie ciepłownie będą mogły powstać też w innych miastach.
25.11.2022

Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wymiana opraw z sodowych na ledowe m.in. znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla - podała Energa Grupa Orlen.
22.11.2022

Jak efektywnie zarządzać energią w biznesie

Obecny kryzys energetyczny to wyzwanie nie tylko dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw czy samorządów. To także sprawdzian dla spółek energetycznych.
14.11.2022

Od stycznia tarcza solidarnościowa zamrozi ceny energii. Kilka zmian w codziennych nawykach pomoże zmieścić się w limitach przewidzianych w ustawie

W 2023 roku zacznie działać tzw. tarcza solidarnościowa, która ma uchronić polskie gospodarstwa domowe przed drastycznymi podwyżkami cen prądu. Wprowadza ona limity zużycia energii, dla których cena zostanie zamrożona na poziomie z tego roku. – Jeśli okaże się, że nie mieścimy się w limicie albo jeśli jesteśmy blisko jego górnej granicy, trzeba sprawdzić, które z domowych urządzeń odpowiadają za największe zużycie energii – mówi Marcin Sołtys, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, dzięki zmianie nawyków k
04.11.2022

Coraz krótsze dni - jak uchronić nasze rachunki za prąd przed konsekwencjami jesieni?

Lato w kontekście zużycia energii elektrycznej bywa bardzo praktyczne - przez wiele godzin możemy korzystać ze światła słonecznego, a dzieci większość dnia spędzają na dworze. Kłopot pojawia się jesienią, kiedy aura zatrzymuje nas w czterech ścianach. Warto przeanalizować nasze codzienne zachowania, by jesienna plucha nie odbiła się negatywnie na wysokości rachunków za energię elektryczną.
03.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

Szczeciński Posejdon na podium BREEAM w Polsce

Posejdon – nowoczesny obiekt mixed-use położony w samym centrum Szczecina, stanął właśnie na podium nowych polskich budynków posiadających ekologiczny certyfikat BREEAM, uzyskując świetne 91,4% punktów. Nowa szczecińska wizytówka może pochwalić się ogromną, żywą, zieloną ścianą obsadzoną 7 tysiącami roślin, ale także wzorowymi wynikami w zakresie użycia energii ze źródeł odnawialnych czy oszczędności surowców.
27.10.2022

Mierzeja Wiślana w blasku energooszczędnego oświetlenia

132 lampy Industry IP 66 LED od Lena Lighting, ze specjalnie zaprojektowanymi uchwytami, zamontowano na mostach biegnących nad przekopem Mierzei Wiślanej. Oprawy o mocy 22 W zapewniają wysoką efektywność świetlną. Są wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci oraz pyłów.
21.10.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Konsumenci mają wpływ na wysokość rachunków za prąd. Im mniejsze zapotrzebowanie na energię na rynku – tym ceny są niższe

– Cenę prądu dostarczanego do naszych domów kształtuje wiele czynników, ale wpływają na nią również nasze codzienne zachowania. Sami możemy więc przyczynić się nie tylko do obniżenia wysokości rachunków za energię, ale i wpłynąć na niższe ceny jej sprzedaży – mówi Maciej Maciejowski, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
14.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

Kampania „Nasz Klimat” – podsumowanie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nasz Klimat”, której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 r.
10.10.2022

Analitycy: większość polskich gospodarstw domowych korzysta z wysokoenergetycznych urządzeń

Ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD o niskiej efektywności energetycznej - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że ich wymiana pozwoliłaby zredukować zużycie energii elektrycznej o jedną piątą.
08.10.2022

Włosi wiedzą już, ile kosztuje włączenie każdego urządzenia w domu i liczą eurocenty

Mniej niż pół eurocenta kosztuje naładowanie telefonu komórkowego, a zrobienie grzanki w tosterze to 0,05 euro - takie informacje publikuje włoska prasa na początku października, gdy cena energii wzrosła o 59 procent. Włosi są coraz bardziej zdyscyplinowani w kwestii oszczędności energii i szukają ich wszędzie, gdzie się da.
06.10.2022

59 proc. Polaków na wakacjach zawsze segreguje odpady

Swoją postawę ekologiczną pozytywnie ocenia 81 proc. Polaków; 59 proc. deklaruje, że zawsze segreguje odpady podczas wakacji, ale 47 proc. dojeżdża do pracy autem - wynika z badania omawianego we wtorek na panelu podsumowującym kampanię Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
05.10.2022

PureCity wybiera lokalizacje dla sieci miejskich elektrostacji

PureCity realizuje wizje lokalne w ponad 200 miejscach w całej Polsce i wybiera lokalizacje pierwszych nośników sieci cyfrowej reklamy zewnętrznej dedykowanej markom stawiającym na realizację celów ESG. Spółka, która w połowie września podpisała umowy partnerskie z Elocity oraz stacjeladowania.com dynamicznie realizuje plan uruchomienia pierwszych 50 stacji do końca stycznia 2023 roku.
04.10.2022

Tychy przetestują system automatyzacji oświetlenia ulic

120-tysięczne Tychy w najbliższych miesiącach pilotażowo wdrożą system automatyzacji oświetlenia. Dzięki przygaszaniu lub zwiększaniu mocy lamp w zależności od natężenia ruchu, miasto ma zaoszczędzić ok. 20-30 proc. kosztów.
03.10.2022

GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną

Kończą się przygotowania dokumentacji przetargowej na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do zasilania infrastruktury na tym odcinku A2 ma być wykorzystana energia odnawialna.
30.09.2022

Recomat w ramach akcji promującej recykling i Szczyt Ekologiczny

Recomat stanął na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach akcji promującej recykling i Szczyt Ekologiczny, który zaplanowano w mieście na 3 października – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
27.09.2022

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.
26.09.2022

Warszawa oszczędza – plan stolicy na kryzys energetyczny

W przyszłym roku rachunki Warszawy za energię elektryczną wzrosną o co najmniej pół miliarda złotych. Stolica apeluje do rządu o wsparcie dla samorządów, a jednocześnie wdraża i planuje kolejne działania, które pozwolą na ograniczenie kosztów energii.
26.09.2022

Zamknięcie basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic, wyłączanie iluminacji – sposobami gmin na zmniejszenie zużycia energii

Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – to pomysły włodarzy gmin z woj. świętokrzyskiego na ograniczenia zużycia energii. Ceny poszybowały w górę, ograniczenia są nieuniknione - podkreślają samorządowcy.
23.09.2022

Usługi abonamentowe coraz popularniejsze również w energetyce. Firmy mogą korzystać z OZE bez angażowania dużych środków na start

83 proc. firm handlowych i 82 proc. firm produkcyjnych wskazuje, że wysokie ceny energii stanowią dla nich obecnie największą barierę w prowadzeniu działalności – wynika z badania PIE i BGK. Aby ograniczyć koszty i uniezależnić się od gwałtownych wahań na rynku energii, wiele przedsiębiorstw planuje albo już realizuje inwestycje we własne źródła OZE.
23.09.2022

Lidl Polska: ekologiczne rozwiązania zapewnią bezpieczeństwo energetyczne całemu sektorowi handlu detalicznego

Zbliżająca się zima i rosnące ceny gazu oraz energii są realnym wyzwaniem dla wielu sektorów gospodarki, w tym handlu. To wpływa na rosnącą w ostatnim czasie popularność energooszczędnych rozwiązań. Lidl Polska od lat inwestuje w ekologiczne rozwiązania, jak fotowoltaika czy gruntowe pompy ciepła, a z początkiem tego roku zawarła umowę ze sprzedawcą energii na wydanie certyfikatów pochodzenia energii w całości z odnawialnych źródeł. Firma wierzy, że technologie te mogą korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne i ciągłość
22.09.2022

Elektryczna rewolucja w Indiach!

Elektryczne riksze są teraz średnio tańsze lub w tej samej cenie co benzynowe.
21.09.2022

Biznes w stylu EKO – co się kryje pod tym pojęciem?

Świadomość ekologiczna Polaków zauważalnie wzrasta. Ponad 96% ankietowanych deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Dla 94% respondentów zmiany klimatu to istotny problem. Już ponad 75% Polaków skłonna jest zapłacić więcej za zieloną energię, a blisko 60% ankietowanych planuje wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.[1] Widać także znaczący wzrost zainteresowania ochroną środowiska wśród małych i średnich firm. Aż 69% deklaruje, że prowadząc biznes kieruje się troską o ochronę środowiska. Działania proekologiczne firm skupi
19.09.2022

Belgijskie rodziny zapłaciły za energię o 8 mld euro więcej niż przed pandemią koronawirusa

W ciągu ostatnich 12 miesięcy belgijskie rodziny płaciły średnio 1,6 tys. euro więcej za energię - wynika z obliczeń ekonomistów cytowanych przez dziennik „De Tijd”. Rachunki gospodarstw domowych za energię są już o osiem miliardów euro wyższe niż przed pandemią Covid-19.
05.09.2022

Liga włoska - stadiony krócej oświetlone z powodu kryzysu energetycznego

W związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym włoska ekstraklasa piłkarska zamierza oszczędzać energię elektryczną. Już wkrótce stadiony w dniach meczów Serie A będą oświetlane przez krótszy czas.
03.09.2022

Polakom tylko się wydaje, że wiedzą, które urządzenia w ich domu zużywają najwięcej prądu

Klimatyzacja, płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik to urządzenia, które według Polaków zużywają najwięcej prądu. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Tymczasem rankingi domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu pokazują dużą rozbieżność pomiędzy deklaracjami, a rzeczywistością. Czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie faktycznie oszczędzać prąd?
31.08.2022

Na 116 małopolskich szkołach zostaną zamontowane mierniki jakości powietrza

Na 116 małopolskich szkołach, głównie w powiatach krakowskim i tarnowskim, zostaną zamontowane mierniki jakości powietrza. Koszty zakupu i montażu urządzeń pokryje urząd marszałkowski, który prowadzi zamówienie publiczne w tej sprawie.
31.08.2022

Samorządy boleśnie odczuwają wzrost cen energii. Rośnie zainteresowanie inwestycjami w modernizację oświetlenia i budynków

W samorządach koszty energii elektrycznej odpowiadają za ok. 60 proc. ogólnych kosztów. Kilkusetprocentowe wzrosty cen mocno uderzają więc w budżety gmin. Aby nie przerzucać w całości tych kosztów na mieszkańców i podwyżki różnego rodzaju usług, coraz więcej samorządów szuka oszczędności. Część decyduje się na gaszenie oświetlenia ulicznego nocami, inne inwestują w jego modernizację. Wymiana lamp na LED-owe i zintegrowanie ich z inteligentnymi systemami zarządzania mogą przynieść ok. 30–40 proc. oszczędności. Coraz więcej jest ta
30.08.2022

Czy grożą nam nieoświetlone ulice i drogi?

W obliczu kryzysu energetycznego i galopującej inflacji mnożą się pytania, o jakich oszczędności samorządy będą poszukiwać w zakresie zużycia energii elektrycznej. Coraz częściej słyszy się głosy o możliwym wygaszaniu oświetlenia drogowego i ulicznego. Czy obecna sytuacja doprowadzi do tak radykalnych kroków?
30.08.2022

Prąd DIY - czyli jak przygotować firmę na kryzys energetyczny?

Przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej szykują się na zimowe ograniczenia w dostawach prądu. Zmniejszony import gazu przez Nord Stream 1 i wstrzymanie jego przesyłu przez gazociąg Jamalski oraz ropy przez rurociąg Przyjaźń niepokoją biznes. Dodatkowo, od kwietnia br. Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Jeśli z powodu wojny w Ukrainie dojdzie do ograniczenia dostaw prądu, pierwsi odczują to przedsiębiorcy. Na szczęście zima jeszcze nie nadeszła, a to daje firmom szansę na przygotowanie się na kryzys.
29.08.2022

Kaufland inwestuje w fotowoltaikę i energooszczędne LED-y

Jednym z priorytetów strategii zrównoważonego rozwoju sieci Kaufland jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym detalista konsekwentnie inwestuje w rozwiązania przyjazne środowisku oraz zwiększające efektywność energetyczną sieci. Firma zakończyła właśnie wymianę energooszczędnego oświetlenia LED we wszystkich swoich sklepach i planuje zrealizować jeszcze w tym roku finansowym projekt instalacji paneli fotowoltaicznych w kolejnych obiektach.
26.08.2022

Nawet kilkaset złotych oszczędności rocznie. Rzadsze koszenie trawy czy zmiana nawyków podczas prasowania pomoże obniżyć rachunki za prąd

– Dzięki zmianie codziennych nawyków dotyczących tylko trzech urządzeń elektrycznych można zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 300 zł rocznie – wskazuje Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
25.08.2022

Porsche kończy prace nad sportowymi silnikami wodorowymi

Wodór stanowi potencjalną alternatywę dla paliw konwencjonalnych i e-paliw stosowanych w silnikach spalinowych. W ramach studium przeprowadzonego przez Porsche Engineering, zespół ekspertów przeanalizował potencjał silników spalinowych zasilanych wodorem. W rezultacie powstał wysokowydajny układ napędowy, którego emisja spalin jest na tym samym poziomie co powietrze otoczenia.
22.08.2022

Analiza PKEE: jak oszczędzić prawie 300 zł na rachunkach za prąd podczas pracy zdalnej?

Ilość prądu pobieranego przez telewizor, laptop czy źródła światła stała się szczególnie ważna wobec zmian na rynku energii. Przed wyborem nowych urządzeń warto zastanowić się nad naszymi potrzebami i nawykami, by podejmowane decyzje przełożyły się na konkretne oszczędności w domowym budżecie. Pomogą w tym dane z analizy przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.
18.08.2022

Rezerwat Czeszewski Las zachwyca bioróżnorodnością

Najstarszy rezerwat przyrody w Wielkopolsce, czyli Czeszewski Las, ze względu na swą bioróżnorodność nazywany jest Wielkopolską Białowieżą. Rosnące tam dęby podziwiał już Henryk Sienkiewicz.
15.08.2022

Elektryczny Tuk-Tuk od Audi

Elektryczny Tuk Tuk jest eksperymentem mającym na celu sprawdzenie zastosowania odnowionych akumulatorów e-Tron w pojazdach e-mobilnych o mniejszej mocy.
29.07.2022

Przestarzała infrastruktura uniemożliwia przeprowadzenie zielonej transformacji szpitali

Koszty opieki zdrowotnej, związane ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem powietrza, szacuje się na ok. 820 mld dol. rocznie, a według Światowej Organizacji Zdrowia co roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 4,2 mln przedwczesnych zgonów – wynika z raportu „Zielone szpitale” UN Global Compact Network Poland.
27.07.2022

90 proc. spółek z WIG20 inwestuje w OZE lub korzysta z zielonej energii

90 proc. spółek tworzących indeks WIG20 na GPW inwestuje w OZE lub korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, dla spółek z mWIG40 wskaźnik ten wynosi 65 proc., a dla tych z sWIG80 - 59 proc. - wynika z analizy działającej w sektorze energetycznym firmy Luneos.
23.07.2022

Pierwsi na świecie pracownicy offshore otrzymali certyfikaty dzięki szkoleniom z wykorzystaniem VR

Ważny przełom w branży morskiej energii wiatrowej oraz pierwszych w Stanach Zjednoczonych projektów morskiej energii wiatrowej.
19.07.2022

Eko Lider Lewiatana - znamy zwycięzców pierwszego proekologicznego rankingu sieci

Dziesięciu finalistów rankingu oszczędziło w 2021 roku na produkcji energii elektrycznej 946 MWh. Taka moc mogłaby zasilić 11 średniej wielkości sklepów spożywczych. Dzięki Eko Liderom tylko w ubiegłym roku zostało wyemitowane do atmosfery o 766 ton mniej dwutlenku węgla.
12.07.2022

Tauron uzyska świadectwa efektywności energetycznej warte ponad 1 mln zł

Grupa Tauron otrzyma warte ponad 1 mln zł świadectwa efektywności energetycznej, potwierdzające wdrożenie rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Certyfikaty będą przeznaczone na inwestycje w modernizację oświetlenia drogowego w gminach - poinformował w poniedziałek Tauron.
11.07.2022

Sieć Biedronka będzie zasilana zieloną energią PV

Biedronka podpisała umowę z firmą Grow Energy, na podstawie której do końca 2025 roku 2 tysiące sklepów sieci zostanie wyposażone w efektywne instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji sieć ograniczy wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych.
01.07.2022

Liczy się energia – 34 % badanych zauważyło kampanię edukacyjną PKEE

Od stycznia do marca Polski Komitet Energii Elektrycznej realizował kampanię „Liczy się energia”, której głównym celem było zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii. Jak wynika z badania przeprowadzonego po jej zakończeniu, Kampania została zauważona przez 34% Polaków.
22.06.2022

Prawie połowa powierzchni magazynowych z zielonym certyfikatem [WIDEO]

W 2012 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce nieznacznie przekraczały poziom 7 mln mkw., teraz jest już ok. 25 mln mkw. Z tego 41 proc. to magazyny z zielonymi certyfikatami – wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki 2022” PLGBC. Jeszcze rok temu ten udział wynosił 28 proc.
21.06.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

Jasność, widzę jasność! O problemie zanieczyszczenia światłem

Nie wydziela nieprzyjemnej woni, nie sprawia problemów z recyklingiem, nie zalega w altanach śmietnikowych i wysypiskach śmieci — a jednak światło może być i jest źródłem zanieczyszczenia. O problem zapytaliśmy dr. inż. Krzysztofa Skarżyńskiego z Zakładu Techniki Świetlnej Instytutu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego, pasjonata oświetlenia, specjalistę z zakresu jego symulacji i pomiarów.
31.05.2022

Dobrze i oszczędnie oświetlać perony – PLK sprawdzają nowe możliwości

Zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych i mniejsze zużycie energii oraz ograniczenie emisji CO2 – takie efekty ma przynieść testowany w Gdyni i Cieplewie system zarządzania oświetlaniem obiektów kolejowych. Projekt jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.
25.05.2022

Elektryczne Solarisy wyjechały na linie w Ostrawie

Pierwsze w Czechach autobusy elektryczne marki Solaris uroczyście wyjechały na ulice Ostrawy. W 2021 roku firma Solaris podpisała z przewoźnikiem Dopravní podnik Ostrava (DPO) umowę na dostawę 24 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania. Dziś nastąpiło uroczyste przekazanie miastu pierwszej transzy ośmiu sztuk.
09.05.2022

TAURON instaluje nowoczesne oświetlenie w kolejnych miastach

TAURON modernizuje oświetlenie drogowe w jurajskich gminach Olsztyn i Ogrodzieniec. Stopniowo przestarzałe oprawy lamp sodowych zostają zastępowane nowoczesnymi ledami. Koszt oświetlenia to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Dlatego samorządowcy coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowych, zastępując energochłonne oprawy sodowe efektywnymi ledami.
05.05.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz.01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
02.05.2022

Ekouprawy w centrum miasta? Czesi budują największą farmę akwaponiczną w Europie [GALERIA,WIDEO]

W pełni zautomatyzowana farma w Brnie-Herspicach pokazuje przyszłość rolnictwa na terenach miejskich. Czeska firma Future Farming buduje w Brnie największą pionową farmę akwaponiczną w Europie. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję.
05.04.2022

Polskie hybrydowe autobusy od Solaris na uliach Barcelony i okolic

Solaris zdobył zamówienie na 87 autobusów hybrydowych, które będą obsługiwać metropolitalny obszar Barcelony. Hybrydową flotą będzie zarządzać AMB (Area Metropolitana de Barcelona), instytucja zarządzająca miejskim transportem w mieście i sąsiednich gminach. Dostawy niskoemisyjnych Urbino rozpoczną się w listopadzie 2023 roku.
04.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

Energa uruchomiła w Braniewie stację ładowania elektryków [WIDEO]

W Braniewie działa już stacja łącząca oświetlenie uliczne z usługą ładowania pojazdów elektrycznych. To technologiczna nowość na polskim rynku. Stację uruchomiła Energa Oświetlenie, spółka Energi z Grupy ORLEN.
25.03.2022

Globalna ekspansja energooszczędnego oświetlenia LED od Absen

Międzynarodowy producent diod LED, firma Absen, poinformowała dzisiaj o rozpoczęciu nowej fazy rekrutacji w celu dalszego rozszerzenia światowej sieci partnerskiej i wzmocnienia swojej wiodącej pozycji jako specjalisty w zakresie innowacji i technologii LED oraz stymulacji rozwoju rynku.
23.03.2022

Bydgoskie lotnisko szuka wykonawcy do budowy instalacji fotowoltaicznej

Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej złożonej z ponad 100 paneli, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na redukcję emisji dwutlenku węgla - poinformował w czwartek rzecznik lotniska Mateusz Dul.
18.03.2022

Sescom wspiera realizację strategii ESG czołowego polskiego ubezpieczyciela

Wdrażanie strategii ESG, czyli sposobu prowadzenia biznesu w oparciu m.in. o rozwiązania kładące nacisk na poszanowanie środowiska, staje się wręcz wymogiem dla firm działających zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Sescom, spółka działająca w obszarze usług technicznego Facility Management dla obiektów rozproszonych przy wykorzystaniu najnowszych technologii, wspiera sieci handlowe również w podnoszeniu efektywności energetycznej ich placówek, w tym redukcji emisji CO2. Zaawansowane narzędzia pomiarowe, wieloletnie doświad
09.03.2022

Na terenie PZL Mielec uruchomiono instalacje fotowoltaiczną

W Polskich Zakładach Lotniczych - PZL Mielec uruchomiona została instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 1600 paneli. Inwestycja, która produkować ma ok. 650 MWh energii rocznie, kosztowała niemal 2,5 mln zł.
01.02.2022

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie Markos. Od 20 stycznia podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.
22.01.2022

Dostawy w e-commerce a ekologia

Rynek e-commerce, m.in. z powodu wprowadzanych w czasie pandemii lockdown’ów czy ograniczeń w handlu stacjonarnym, bardzo się rozwinął. Zakupy w dużej mierze przeniosły się do sieci, a samo posiadanie e-sklepu stało się wręcz koniecznością.
18.01.2022

Co dziesiąta latarnia Taurona na południu Polski jest ledowa

Co dziesiąty spośród około miliona punktów oświetlenia ulicznego obsługiwanych przez Grupę Tauron w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim ma oprawę typu LED - poinformował w czwartek Tauron, który tylko w ub. roku wymienił 19,5 tys. ulicznych lamp sodowych na ledowe.
14.01.2022

Tauron zmodernizował prawie 20 tys. latarni; zaoszczędzi to do 70 proc. energii

Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych – podała spółka w czwartek w komunikacie.
13.01.2022

W Austrii ceny energii w listopadzie o ponad jedną czwartą wyższe niż przed rokiem

Ceny energii dla gospodarstw domowych w Austrii były w listopadzie o 26,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Głównym motorem inflacji były rosnące ceny paliw i oleju opałowego – informuje w poniedziałek dziennik „Kronen Zeitung”, powołując się na dane Austriackiej Agencji Energii (AEA).
28.12.2021

Metropolia chce zastosować na tablicach z rozkładami jazdy eko elektroniczny papier

Montaż pierwszych tablic przystankowych z rozkładami jazdy opartymi o papier elektroniczny planuje na przyszły rok Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dotąd takie rozwiązanie wprowadziły Gdynia i Warszawa; GZM w przyszłym roku chce przeprowadzić jego pilotaż.
25.12.2021

Grupy finansowa Erste pożyczy Tauronowi 500 mln zł na "zielone" projekty

Tauron pozyskał od grupy finansowej Erste 500 mln zł kredytu na "zielone" inwestycje służące zmianie miksu wytwórczego Grupy, a także projekty z obszaru dystrybucji zwiększające efektywność energetyczną czy wspierające czysty transport - poinformowała spółka w środę.
16.12.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

Przejście na energooszczędne oświetlenie LED ograniczy emisje CO2

W ramach inicjatywy „Race to Zero”, zmierzającej do osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla, firma Signify wzywa światowych przywódców i liderów biznesu do szybszego przejścia na wydajne energetycznie, zintegrowane oświetlenie LED
08.11.2021

Gdynia, czyli miasto przyjazne energii

Niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności – to główne kryteria, które pozwalają wyłonić najlepsze gminy w Polsce. Gdynia znalazła się wgronie „Samorządów przyjaznych energii”, zdobywając grant inwestycyjny o wartości 10 tys. złotych w konkursie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
05.11.2021

Eksperci postulują o lekcje edukacji klimatycznej w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland.
28.10.2021

BP rozrusza polskie PV za pół miliarda euro

Lightsource BP, największy europejski gracz na rynku energii fotowoltaicznej, zadeklarował zainwestowanie w Polsce 500 mln euro. Docelowo mają powstać farmy słoneczne o mocy 2 GW - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
19.10.2021

Inteligentne miasta w dobie pandemii

Obraz Gdyni jako inteligentnego miasta przyszłości był tematem jednego z paneli w ramach XIII Smart City Forum, które odbyło się w Warszawie. Nasze miasto reprezentował podczas niego Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Po raz kolejny eksperci oraz specjaliści zajmujący się tematyką smart city spotkali się, by zaakcentować najistotniejsze tematy i przedstawić przykłady praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie.
15.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.