Narady o kosztach energii: obywatelskiego głosu nie można pominąć

zk

10.05.2022 06:40 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Narady o kosztach energii: obywatelskiego głosu nie można pominąć

Partnerzy portalu

Narady o kosztach energii: obywatelskiego głosu nie można pominąć - ZielonaGospodarka.pl
Fot. naradaoenergii.pl
Fundacja Stocznia uruchomiła ogólnopolską naradę obywatelską. Zaprasza do rozmów we wsiach, miasteczkach i miastach na temat rosnących kosztów energii i związanego z tym pogłębiającego się ubóstwa energetycznego. Temat jest poważny - już co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie jest w stanie opłacić rachunków za energię i dostarczyć ciepła do domu.

"Bardziej niż głodu, boję się zimna" - mówią dotknięci ubóstwem energetycznym mieszkańcy i mieszkanki Polski. Wielu z nich podkreśla, że musi wybierać między kupnem niezbędnych leków czy jedzenia a opłaceniem rachunków za energię. Dodatkowo pośrednie, klimatyczne konsekwencje problemu ubóstwa energetycznego (np. w postaci smogu) dotyczą wszystkich w Polsce.

Ten problem trzeba rozwiązać w wyniku społecznego dialogu i zgody. Dlatego celem projektu Narada obywatelska o kosztach energii jest wypracowanie wspólnych i akceptowalnych społecznie rozwiązań problemu ubóstwa energetycznego. Naradźmy się wspólnie, aby jak najmniej osób musiało dokonywać wyboru ogrzewać czy jeść! - przekonują organizatorzy. Do apelu dołączają też eksperci i znawcy tematu ubóstwa energetycznego. Ich głos wybrzmiał głośno podczas inauguracji projektu Narada obywatelska o kosztach energii. Powiedziano wtedy wprost: Dziewczynka z zapałkami żyje w Polsce, tu i teraz. Czas wziąć ten problem w swoje ręce!

Dołącz do narady - zorganizuj swoje spotkanie!

Rozmowa o problemach związanych z wysokimi kosztami energii trwa w całym kraju. Rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do początku czerwca. Narady zorganizują takie miejscowości, jak Warszawa, Rybnik, Radom, Kłodzko czy Choczewo, a zrobiły ją już Olsztyn i Izabelin. Organizatorzy zapraszają do dołączenia i organizacji swojej narady - niech rozmawia cała Polska! Proces jest tak skonstruowany, że mogą go zorganizować samorządy, mające doświadczenie w podobnych działaniach, korzystając z jednej z wersji scenariusza. Jest też druga wersja zakładająca uproszczoną naradę w gronie sąsiadów, we wspólnotach, bibliotekach, na uczelniach czy w małych i większych organizacjach. Proponujemy formułę, w której to Państwo, są gospodarzami tego spotkania, które może trwać mniej więcej od 3 do 8 godzin i prowadzą swoją naradę o kosztach energii, wykorzystując materiały opracowane przez Fundację Stocznia. Dzięki jedności formatu, narady pozwolą skutecznie wypracować wspólne wnioski w całym kraju - przekonują organizatorzy. Narzędzia, czyli scenariusze, filmy z rozwiązaniami i narzędzia do pracy podczas narady, a także gotowe projekty graficzne do promocji spotkania, dostępne są do pobrania na stronie projektu: naradaoenergii.pl

Kiedy i co będzie się działo?

Czas na organizację własnej narady lokalnej jest zaplanowany od kwietnia do 10 czerwca. Jesienią natomiast odbędzie się pierwszy ogólnopolski panel obywatelski. Wnioski z każdej z narad lokalnych:
●    zostaną zebrane w raporcie nt. rozwiązań problemu ubóstwa energetycznego,
●    będą punktem wyjścia do rozmowy uczestników i uczestniczek pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego,
●   stanowić będą ważny element pakietu końcowych rekomendacji, który zostanie przekazany osobom odpowiedzialnym za tworzenie i wpływanie na polityki społeczne w Polsce w zakresie wyzwań stojących za problemem ubóstwa energetycznego.

Zapewniamy Was, że zadbamy o to, aby głos z narad był słyszalny i trudny do pominięcia! - podkreśla Fundacja Stocznia.

Wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne

Wszyscy, którzy zgłoszą chęć organizacji narady (czas na realizację jest do 10 czerwca) i będą potrzebowali wsparcia, otrzymają od Stoczni dodatkową pomoc, w  tym:
➔    konsultacje dotyczące organizacji narady,
➔    wsparcie eksperta przed lub podczas narady,
➔    w razie potrzeby wsparcie finansowe na organizację narady,
➔    pomoc w dopracowaniu scenariusza,
➔    przygotowanie zespołu do przeprowadzenia spotkania,
➔    wydruk materiałów do organizacji i promocji.

Projekt Narada obywatelska o kosztach energii tworzą osoby z Fundacji Stocznia z bogatym doświadczeniem w organizowaniu procesów partycypacyjnych i w prowadzeniu badań. Od 13 lat wspierają rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce. Współpracują z organizacjami pozarządowymi, aktywistami społecznymi i różnymi instytucjami publicznymi, pomagając im w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań partycypacyjnych. Doświadczenie całego zespołu pozwala tworzyć materiały i narzędzia wspierające w organizacji wspólnych rozmów na temat kosztów energii, w tym m.in.:

●    filmy edukacyjne i podręcznik, które pomogą lepiej zrozumieć temat ubóstwa energetycznego,
●    przewodnik jak przygotować dobrą naradę lokalną, który przeprowadzi krok po kroku przez cały proces organizacyjno-logistyczny,
●    scenariusze i materiały do wykorzystania podczas narady,
●    formularze do podsumowania wydarzenia.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.