Nowy nabór wniosków w ramach programu "Mój prąd" ma ruszyć od 1 lipca i potrwać do 20 grudnia - podał w środę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na razie nieznany jest budżet nowego rozdania, choć dotacje będą zależeć od zakresu inwestycji.
Fundusz poinformował w środę o zasadach, jakie będą towarzyszyły trzeciemu naborowi w programie promocji fotowoltaiki "Mój prąd".
Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski wyjaśnił, że start nowego naboru planowany jest na 1 lipca. Ma on potrwać do 20 grudnia 2021, z możliwością przedłużenia. Nabór może jednak skończyć się wcześniej w związku z wyczerpaniem alokacji.
Fundusz nie podał, jaki budżet będzie miała nowa odsłona programu. Wskazano jednak, że poziom dofinansowania zależny będzie od zakresu rzeczowego inwestycji. W poprzednich edycjach programu można było otrzymać 5000 zł dofinansowania do zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych.
NFOŚiGW wyjaśnił, że program "Mój prąd" będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Oznacza to, że ci, którzy kupili instalację PV przed ogłoszeniem naboru, ale po 31 stycznia 2020 r., będą mogli skorzystać z dofinansowania po - jak zaznaczył Fundusz - spełnieniu innych warunków określonych w programie.
"Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przedział mocy instalacji 2-10 kW w trzeciej edycji programu będzie utrzymany" - dodano.
Fundusz poinformował ponadto, że trwają jeszcze prace koncepcyjne nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu wraz z uwzględnieniem możliwości rozszerzenia jego dotychczasowego zakresu o: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. Celem tego zabiegu jest położenie nacisku na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej przez prosumentów.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że program "Mój prąd" cieszy się bardzo dużą popularnością, a dzięki niemu Polska przeżywa boom fotowoltaiczny. "W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r." - zwrócił uwagę szef resortu.
Fundusz dodał, że podatnik, który otrzymał zwrot odliczonych w ramach ulgi wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego po roku, w którym skorzystał z ulgi, jest zobowiązany doliczyć odpowiednie kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
"Oznacza to, że otrzymaną w 2021 r. dotację z programu +Mój prąd+, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r., składanym w przyszłym roku. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych sześciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej określa art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wyjaśnił NFOŚiGW.
Na początku grudnia ub.r. resort klimatu informował, że zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu "Mój prąd" został wyczerpany, a wsparcie trafi w sumie do 220 tys. prosumentów, którzy produkują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznych.
Program wystartował w połowie 2019 r. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków ma dać 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh energii elektrycznej.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 76.61 $ | baryłka | -1,35% | 24.06.2026 15:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 24.06.2026 15:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 24.06.2026 15:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 24.06.2026 15:05 |
| Pallad | 1237.75 $ | uncja | -2,65% | 24.06.2026 15:05 |
| Platyna | 1653.3 $ | uncja | -1,45% | 24.06.2026 15:05 |
| Srebro | 61.63 $ | uncja | -5,45% | 24.06.2026 15:05 |
| Złoto | 4129 $ | uncja | -1,92% | 24.06.2026 15:05 |