Nowoczesne "zielone pracownie" otworzono w szkołach podstawowych

Nowoczesne "zielone pracownie" otworzono w szkołach podstawowych - ZielonaGospodarka.pl
18.11.2023 17:20
Strona główna Klimat, Edukacja Nowoczesne "zielone pracownie" otworzono w szkołach podstawowych

Partnerzy portalu

Nowoczesne "zielone pracownie" otworzono w szkołach podstawowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Facebook/rudaslaska

W dwóch szkołach podstawowych w Rudzie Śląskiej otworzono nowoczesną pracownię dydaktyczną. Teraz uczniowie będą mogli skorzystać z nowoczesnych sprzętów multimedialnych oraz wysokiej jakości pomocy naukowych.

"Pracownia (bio)logiczna – serce ekologii" została otwarta 17 listopada w Szkole Podstawowej nr 22 im. Jana S. Dworaka w Rudzie Śląskiej. Kilka dni wcześniej w Szkole Podstawowej nr 30 im. K. Miarki otwarto również zieloną pracownię – "Duch Lasu".

"Jestem przekonany, że uczniowie z wielką chęcią będą uczestniczyć w zajęciach odbywających się w nowej sali dydaktycznej" – podkreślił w informacji prasowej prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk. "Przyczyni się ona do zwiększenia świadomości ekologicznej, pozwoli na zaprezentowanie procesów zachodzących w przyrodzie oraz uświadomi konieczność ochrony środowiska naturalnego" – dodał.

Inwestycja w Szkole Podstawowej nr 22 została sfinalizowana, dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz wkładu własnego Urzędu Miasta. Przedsięwzięcie wyniosło w sumie 60 tys. zł. W jego ramach zakupiono 43 różne pomoce dydaktyczne, takie jak: modele, preparaty, plansze o tematyce przyrodniczej, biologicznej i ekologicznej, monitor interaktywny i laptop oraz wyposażenie sali w stoły, krzesła i szafy. Wykonane zostały też prace remontowe, w tym: malowanie, ułożenie tematycznej fototapety na jednej ze ścian, przeprowadzono modernizację instalacji elektrycznej i wymianę oświetlenia oraz wykładziny podłogowej.

"Uczniowie będą się uczyć m.in. jak być eko, co oznacza termin +zero waste+, w jaki sposób codzienne nawyki wpływają na stan naszego zdrowia i na otaczający nas świat. Nowa pracownia będzie także źródłem wiedzy i inspiracji dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych, dzięki odpowiednio dobranym pomocom dydaktycznym" – tłumaczył dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 Damian Pajonk.

W "zielonej pracowni" odbywać się będą lekcje przyrody w klasach 4 i biologii w klasach 5-8. Z jej zasobów skorzystają także uczniowie klas 1-3 w czasie wprowadzania treści przyrodniczych w nauczaniu zintegrowanym. W planach jest również prowadzenie w niej zajęć pozalekcyjnych, takich jak np. kółko biologiczne, czy szkolne koło miłośników roślin. W pracowni realizowanych będzie łącznie ok. 25–30 godzin zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych tygodniowo, które będą mieć charakter przyrodniczy, biologiczny i ekologiczny.

Z kolei 14 listopada otwarta została "zielona pracownia" - "Duch Lasu" w szkole Podstawowej nr 30 im. K. Miarki, która została w pełni dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nową pracownię wyposażono w nowoczesny, interaktywny sprzęt edukacyjny, laboratoryjny i multimedialny.

Na tegoroczny konkurs "Zielona Pracownia" wpłynęło 155 zgłoszeń, z których wybranych zostało 100 projektów. To już dziewiąta edycja konkursu. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w szkołach województwa śląskiego powstało 539 pracowni, których wykonanie pochłonęło ponad 22 mln zł. 

Julia Szymańska
jms/ dki/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.