Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację zielonego wodorou z biomasy

zk

25.11.2022 06:57 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację zielonego wodorou z biomasy

Partnerzy portalu

Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację zielonego wodorou z biomasy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
Global Hydrogen firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, ma nowego prezesa. Stery w spółce przejął Zbigniew Lizoń, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. jako prezes zarządu grupy Tarpol, zajmującej się projektowaniem, budową i uruchamianiem biogazowni, recyklingiem odpadów oraz fotowoltaiką. Prezes zapowiada przyspieszenie komercjalizacji rozwiązań technologicznych firmy oraz publikację strategii rozwoju.

Działalność Global Hydrogen w najbliższych miesiącach będzie opierać się na komercjalizacji technologii produkcji zielonego wodoru z biomasy, w tym służących do tego mobilnych, kontenerowych reaktorów, które zostały zaprojektowane przez zespół mPower Green Tech. Ponadto spółka stawia na produkcję biogazu z wykorzystaniem technologii S-MBP (Self- Mixing Biogas Plant). Wyłączną licencję na opatentowane rozwiązanie posiada spółka wykupiona we wrześniu br. przez Global Hydrogen - Turbo Green Electric. W czerwcu tego roku Global Hydrogen nawiązała także współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który należy do grupy Boryszew S.A., w zakresie wspólnego rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór.

- Global Hydrogen to spółka z ogromnym potencjałem do odniesienia sukcesu nie tylko w skali Polski, ale przede wszystkim międzynarodowej. Przed nami decydujące miesiące, w których za główny cel stawiamy realizację najważniejszych projektów Global Hydrogen. Są to m.in. rozwój kontenerowego reaktora, start komercjalizacji tego rozwiązania i rozpoczęcie produkcji, a także wdrażanie projektów biogazowni. W międzyczasie będziemy prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi. Działania te pozwolą również znacząco przyspieszyć globalną komercjalizację naszych rozwiązań, a co za tym idzie, w krótszym czasie uzyskać przychody - mówi Zbigniew Lizoń, prezes zarządu Global Hydrogen.

Zbigniew Lizoń jest zawodowo związany z branżą energetyczną od wielu lat. To również niezwykle doświadczony specjalista w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Obecnie jest prezesem zarządu firmy technologiczno - inżynieryjnej Turbo Green Electric. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Od 2015 roku Zbigniew Lizoń jest również prezesem Grupy Tarpol, w ramach której uczestniczył w pracach nad stworzeniem biogazowni IV generacji oraz nabył doświadczenie w projektowaniu, jak i budowie instalacji biogazowych. Ponadto nowy prezes Global Hydrogen zarządza Fundacją Kujawsko-Pomorskiego Klastra Ekologicznego, której celem jest m.in. zbudowanie silnego ośrodka wspierającego rozwój sektora OZE i promocja działań proekologicznych, a także łączenie partnerów biznesowych i naukowych.

- Na horyzoncie mamy już pierwsze znaczące umowy z nowymi, dużymi partnerami. Pierwsze z nich planujemy podpisać jeszcze w tym roku. Docelowo wdrażamy „modułową koncepcję”, w której do funkcjonującego już projektu kontenerów produkujących zielony wodór z biomasy dołączamy drugi – biogazownie. Przede wszystkim będziemy chcieli uwydatnić przewagi funkcjonowania biogazowni nad innymi alternatywnymi źródłami energii. W najbliższych tygodniach chcielibyśmy także ogłosić strategię rozwoju Global Hydrogen - dodaje Zbigniew Lizoń.

Rada Nadzorcza Global Hydrogen postanowiła również uchwałą z 21 listopada 2022 r., pełniącemu dotychczas funkcję prezesa zarządu, Marcinowi Peszyńskiemu, powierzyć funkcję członka zarządu spółki.

Z szacunków wynika także, że do 2050 roku produkcja wodoru może wzrosnąć nawet do 300 mln ton, gdzie większość stanowić będzie tzw. wodór niskoemisyjny, który jest przyjazny dla środowiska.

Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania – w Niemczech działa około 9 tys. biogazowni z zainstalowaną mocą około 6 GW. Polska ma przy tym o około 1,5 mln hektarów większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak również bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów.



***

Global Hydrogen SA zajmuje się technologią produkcji zielonego wodoru z biomasy, również odpadowej, w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Rozwój stworzonej przez mPower Green Tech technologii to jeden z głównych elementów strategii działalności spółki. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą”, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego. Global Hydrogen planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń oraz skomercjalizować posiadaną technologię.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.