O bezpieczeństwie energetycznym regionu na Polsko-Ukraińskim Forum Energii

zk

10.05.2022 09:01 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE O bezpieczeństwie energetycznym regionu na Polsko-Ukraińskim Forum Energii

Partnerzy portalu

O bezpieczeństwie energetycznym regionu na Polsko-Ukraińskim Forum Energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

„Polska od początku wojny wspiera Ukrainę na forum międzynarodowym i aktywnie pracuje nad wprowadzeniem sankcji na rosyjskie surowce energetyczne” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii. Spotkanie odbyło się 9 maja 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W pierwszej części Polsko-Ukraińskiego Forum Energii wzięła udział wicepremier Ukrainy i minister gospodarki Yulia Svyrydenko, przedstawiciele ukraińskiego rządu oraz państwowych spółek. Stronę polską reprezentowali wicepremier Jacek Sasin, minister Michał Dworczyk, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także przedstawiciele polskiego sektora energetycznego. W drugiej części forum uczestniczyli przedstawiciele państw Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

– Od początku wojny Polska bez wahania podjęła się pomocy Ukrainie. Od pierwszych chwil przyjmujemy uchodźców wojennych. Dostarczamy również do Ukrainy wszystkie te surowce i produkty, które są niezbędne nie tylko, by skutecznie prowadzić obronę przed agresją rosyjską, ale również by państwo ukraińskie mogło funkcjonować. Polska stała się hubem zaopatrzeniowym dla Ukrainy. Rozmawialiśmy dzisiaj podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii o tym, jak w sektorze paliwowo-energetycznym, strategicznym dla obrony państwa, usprawnić działania – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej podsumowującej spotkanie.

– Chcę pogratulować Ukrainie profesjonalnego zarządzania bezpieczeństwem energetycznym i dostawami paliw w czasie wojny. Polska od początku uczestniczy w tym procesie. Obecnie Ukraina jest w pełni zintegrowana z europejskim systemem energetycznym. Dokonała tego całkowitego przejścia z systemu rosyjskiego w czasie wojny. To zobowiązuje nas do jeszcze większej europejskiej solidarności energetycznej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Obecna na Polsko-Ukraińskim Forum Energii wicepremier Ukrainy Yulia Svyrydenko podziękowała za polską pomoc udzielaną od początku wojny.

– Jesteśmy wdzięczni za wsparcie. Walczymy nie tylko o siebie, ale o całą wolną Europę. Dzisiejsze wydarzenie pozwoliło nam omówić w gronie ekspertów pilne potrzeby energetyczne oraz kryzys paliwowy w Ukrainie. Wierzę, że wspólnie uda nam się rozwiązać te problemy – dodała.

– Od pierwszych dni wojny z Polski realizowane są dostawy paliw na Ukrainę. Dzisiejsze spotkanie poświęcone było  konieczności zwiększenia tych transportów. Pozwoliło nam ono również zaplanować łańcuchy tych dostaw. Chciałbym serdecznie podziękować pani wicepremier za udział w tym bardzo technicznym spotkaniu – powiedziała minister Moskwa, zwracając się do wicepremier Ukrainy Yulii Svyrydenko.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, aktualnie kluczowym celem, a jednocześnie niebagatelnym wyzwaniem, jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu poprzez rozbudowę zdolności importowych i połączeń międzysystemowych z krajami sąsiednimi, zmniejszając tym samym zależność od dostaw gazu ziemnego z kierunków wschodnich.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła również, że Polska z zadowoleniem przyjmuje zapowiedź kolejnego pakietu sankcji Unii Europejskiej dot. głównie wprowadzenia embarga na import rosyjskiej ropy.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.