Polsko-chorwackie rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego

zk

11.04.2022 21:16 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Polsko-chorwackie rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego

Partnerzy portalu

Polsko-chorwackie rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, 8 kwietnia 2022 r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami chorwackiej grupy międzyparlamentarnej, w którym uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Rozmowy dotyczyły perspektywy całkowitego uniezależnienia od importu surowców z Rosji, polsko-chorwackiej współpracy w obszarze energetyki, jak również współpracy energetycznej w obszarze Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza jest sztandarowym przykładem współpracy polsko-chorwackiej i dotyczy rozwoju współpracy w obszarze Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego, zarówno wewnątrz UE, jak i w szerszej przestrzeni transatlantyckiej. Trójmorze powołane jako forum współpracy 12 państw: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, działa dla zacieśniania współpracy w regionie Europy Środkowej, w tym przede wszystkim w obszarze energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

– Spotykamy się w szczególnie trudnym czasie, dlatego tym bardziej podkreślam jak ważna jest jedność i solidarność wśród krajów unijnych w celu zakończenia tej nieuzasadnionej rosyjskiej agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Ta wojna pokazała nam, jak ważna jest niezależność energetyczna. Dzisiejsze spotkanie stanowi także okazję do zidentyfikowania potencjalnych obszarów współpracy polsko-chorwackiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Kwestie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego i współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej są obecnie kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Rząd RP od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, która pozwoli na całkowite budowanie systemu bezpieczeństwa jego dostaw w oparciu o inne kierunki niż wschodni.

– Odcięcie się od dostaw surowców z Rosji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całej UE – podkreślił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zarówno Polska, jak i Chorwacja stoją w obliczu fundamentalnych zmian w zakresie transformacji energetycznej. Obecna sytuacja spowodowana rosyjską agresją na Ukrainę skłania do podejmowania stanowczych ruchów w celu uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Podstawą działań jest m.in. dywersyfikacja źródeł energii, a także odnawialne źródła energii. Już teraz niektóre państwa członkowskie UE weryfikują swoje poprzednie decyzje dotyczące wycofywania energii jądrowej.

– Liczymy na aktywność i wsparcie Chorwacji w kształtowaniu polityki UE w tym zakresie – zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28125,00 $ tona 2,37% 28 cze
 Cynk 3449,00 $ tona 0,00% 28 cze
 Aluminium 2499,00 $ tona 1,92% 28 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.