Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

zk

30.01.2023 07:50 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

Partnerzy portalu

Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Do 10 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu Ochrony Powietrza (POP) w województwie opolskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego.

Wprowadzenie prawidłowych pojęć

Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia, zwrócili uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących biomasy drzewnej, którą błędnie stawia się na równi z węglem. Specjaliści postulują m.in. za wprowadzeniem, stosowaniem i wyraźnym rozgraniczeniem w POP pojęć „biopaliwa stałe odnawialne” (np. drewno pellet, biomasa) i „paliwa stałe kopalne”. Propozycja takiego podziału obowiązuje w przepisach Unii Europejskiej oraz Rzeczpospolitej Polskiej. Grupa DPE wnioskuje również o zaprzestanie posługiwania się pojęciami „kominek rekreacyjny” lub „kominek wykorzystywany do celów rekreacyjnych”. Takie pojęcia zakłamują podstawową (grzewczą) funkcję kominków i nie są stosowane w żadnych przepisach unijnych ani polskich.

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE


Jak podkreślają eksperci z branży kominkowej oraz naukowcy (m.in. z Polskiego Forum Klimatycznego, którzy tworzą grupę DPE) podstawowym błędem technicznym i merytorycznym wielu proponowanych przepisów w POP jest stosowanie pojęcia „paliwa stałe”, przez co dochodzi do zestawienia i jednakowego potraktowania przez projekt uchwały drewna i pelletu, które są odnawialnymi źródłami energii z węglem, który jest paliwem kopalnym.

- Błędy w Programie ochrony powietrza wprowadziły błędne w opinii publicznej rozumienie pojęcia biomasy drzewnej, która jest biopaliwem stałym, niekopalnym – zalecanym do powszechnego stosowania w Unii Europejskiej (dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r.). Drewno kawałkowe, zrębki, pellet, brykiet to produkty biomasy drzewnej, które zgodnie z art.2 pkt.3 i 7a Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, dalej jako ustawa o OZE – są zaliczane do odnawialnych źródeł energii – mówi Wojciech Perek, ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.

Bezpieczeństwo energetyczne w zgodzie z naturą

Biomasa w Polsce jest najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wskazuje, że do 2030 roku biomasa będzie źródłem 60% światowej energii. Jest atrakcyjna pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W wielu polskich domach pali się drewnem naprzemiennie z węglem w tym samym piecu lub osobno w kominku. Obecnie drewno wzbudza zaufanie społeczeństwa ze względu na nowoczesne urządzenia spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, w których można spalać biomasę. Zapewnia również bezpieczeństwo energetyczne dla uboższych obywateli.

Przypomnijmy, że celem programów ochrony powietrza jest poprawa jakości powietrza w poszczególnych regionach. Jako główne narzędzia założono sukcesywną wymianę lub likwidacje źródeł niskiej emisji tzw. kopciuchów. Na realizację działań samorządy i mieszkańcy mają maksymalnie czas do 2026 roku. Konsultacje społeczne obecnie prowadzone mają na celu poprawienie założeń programu, by realnie poprawił jakość powietrza w województwie opolskim.

Głos w konsultacjach do opolskiego Programu Ochrony Powietrza może oddać każdy pod poniższym linkiem:
takdlabiomasy.pl

Tagi:
pelet, drewno

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.