Orlen VC inwestuje m.in. w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

bk

08.09.2022 11:34 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Orlen VC inwestuje m.in. w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Partnerzy portalu

Orlen VC inwestuje m.in. w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ben Kim/Unsplash

Systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych i robotyzacja nadzoru procesów produkcyjnych to nowe inwestycje spółki Orlen VC, która ukończyła także kolejną inwestycję pośrednią w brytyjski fundusz venture capital Environmental Technologies Fund - podał w czwartek PKN Orlen.

Informując o nowych projektach spółki Orlen VC, PKN Orlen przypomniał, że jest to największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, który specjalizuje się w młodych, perspektywicznych spółkach technologicznych.

"Innowacyjne systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych oraz robotyzacja nadzoru procesów produkcyjnych to najnowsze inwestycje spółki Orlen VC, największego w Polsce korporacyjnego funduszu venture capital, wyspecjalizowanego w młodych perspektywicznych spółkach technologicznych" - przekazał PKN Orlen. Koncern oznajmił przy tym, że Orlen VC "ukończył także kolejną inwestycję pośrednią w brytyjski fundusz VC Environmental Technologies Fund specjalizujący się w inwestycjach w startupy z obszaru transformacji energetycznej oraz mobilności przyszłości".

Jak ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nowe inwestycje funduszu, zarówno te pośrednie jak i bezpośrednie, "w długiej perspektywie będą wspierały skuteczną realizacją strategii koncernu i przyczynią się do budowy wartości dla wszystkich naszych interesariuszy". "Pozyskiwanie i efektywne wdrażanie innowacji decyduje o pozycji konkurencyjnej Grupy Orlen. To dlatego konsekwentnie rozwijamy Orlen VC, największy polski fundusz corporate venture capital, który jest naszym wehikułem do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na całym świecie" - podkreślił Obajtek, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Koncern przypomniał, że Orlen VC wspiera spółki technologiczne znajdujące się na etapie ekspansji i pracujące nad nowoczesnymi produktami lub usługami, wpisującymi się w strategię Orlen2030.

Obecnie, jak wyjaśnił PKN Orlen, w portfolio jego funduszu korporacyjnego znajdują się trzy spółki: ICSec - dostawca rozwiązań cybersecurity dla przemysłu, a także Eologix - zajmujący się monitoringiem i poprawą efektywności turbin wiatrowych oraz Invert Robotics - producent opatentowanych robotów do inspekcji przemysłowych. Koncern wspomniał jednocześnie, że Orlen VC przeprowadził już także dwie inwestycje w fundusze – Emerald Technology Ventures ze Szwajcarii oraz Environmental Technologies Fund z Wlk. Brytanii.

Eologix Sensor Technology gmbH to austriacka spółka, produkująca system monitoringu turbin wiatrowych, który zwiększa ich efektywność m.in. poprzez sprawdzanie kąta nachylenia łopat, położenia elementów turbiny czy wykrywania oblodzenia.

"Rozwiązanie to składa się z autorskich czujników montowanych na łopatach, stacji bazowej oraz oprogramowania. Dzięki użyciu tego typu rozwiązań, turbiny mogą zwiększyć swoją efektywność od kilku do nawet 20-30 proc." - podkreślił PKN Orlen. System można instalować na nowych oraz już działających turbinach. Przy realizacji inwestycji Orlen VC współpracował z czołowymi globalnymi funduszami takimi jak Emerald Technology Ventures, Nabtesco Technology Ventures i Phoenix Contact Innovation Ventures

Jak podał koncern, spółka Eologix Sensor Technology posiada ponad 20 międzynarodowych patentów i ma już ponad 100 klientów. Obecnie współpracuje z największymi producentami turbin tj. Enercon, Vestas, GE oraz spółkami energetycznymi, w tym E.ON, RWE, Vattenfall czy BayWa r.e.

Z kolei Invert Robotics Group Limited to spółka technologiczna z siedzibą w Irlandii, która, co podkreślił PKN Orlen, rozwija autorskie roboty automatyzujące procesy inspekcji przemysłowych.

"Inspekcje zbiorników w produkcji przemysłowej są nieodłącznym elementem utrzymania ruchu i zapewnienia długoletniej eksploatacji istniejącej infrastruktury, wymagane są także na całym świecie przez regulacje na szczeblu państwowym. Obecnie większość aktywów podlega inspekcjom w długim, drogim i niebezpiecznym procesie manualnym, wykonywanym przez techników. Spółka rozwiązuje te problemy, produkując roboty poruszające się po pionowych powierzchniach, dzięki wykorzystaniu autorskiej i opatentowanej technologii przyssawek próżniowych" - wyjaśnił PKN Orlen.

Koncern zwrócił uwagę, że jako klientów Invert Robotics "z powodzeniem pozyskał najbardziej rozpoznawalne globalne marki z branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej czy lotniczej np. Roche, Bayer, Nestle, Danon czy też KLM i AirFrance". "Orlen VC inwestując w Invert Robotics dołączył do grona wiodących międzynarodowych inwestorów, takich jak Inception Asset Management z Australii, Finistere Ventures z USA oraz funduszu CVC Yamaha Motor Exploratory Fund" - zaznaczono w informacji.

PKN Orlen, informując o drugiej inwestycji pośredniej Orlen VC w Environmental Technologies Fund, przypomniał, że brytyjski fundusz "to jeden z czołowych europejskich funduszy inwestujących w spółki przemysłowe oraz technologiczne z sektorów transformacji energetycznej, mobilności przyszłości czy zielonej łączności". "Tym samym Orlen VC znalazł się w gronie wielu innych globalnych funduszy które, powierzyły swoje środki do ETF np. Komatsu, Bosch, Saint Gobain, IREON Ventures" - zauważył koncern.

Jak podkreślił PKN Orlen, wśród zainteresowań inwestycyjnych Orlen VC znajdują się jednocześnie takie sektory, jak: petrochemia, energetyka - transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie, a także gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym recycling i gospodarowanie odpadami oraz cyberbezpieczeństwo, nowoczesny detal z automatyzacją procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży oraz logistyki, jak również biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja - software, IOT oraz przemysł 4.0.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.