PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych w swych bazach - rozstrzygnięto przetarg

zk

04.05.2022 08:51 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych w swych bazach - rozstrzygnięto przetarg

Partnerzy portalu

PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych w swych bazach - rozstrzygnięto przetarg - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Jeremy Bezanger/Unsplash

PERN rozstrzygnął przetarg na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych w dziewięciu bazach paliw i ropy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił spółka Columbus Energy, jak podkreślił PERN, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki.

Informując w środę o rozstrzygniętym postępowaniu przetargowym, PERN wyjaśnił, że uzyskanie warunków przyłączeniowych "to pierwszy z kroków milowych" w procesie budowy fotowoltaicznych instalacji w dziewięciu swych bazach - to baza surowcowa w Adamowie oraz bazy produktowe - w Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej, Woli Rzędzińskiej, Kawicach, Chruścielu, Baryczy, Małaszewiczach i Dębogórzu.

PERN zaznaczył, iż "konsekwentnie realizuje działania w obszarze odnawialnych źródeł energii". Zapowiedział jednocześnie, iż "w trakcie przygotowania jest przetarg na następne lokalizacje".

Spółka ogłosiła, że w trakcie rozstrzygniętego obecnie postępowania przetargowego "najkorzystniejszą ofertę przedstawił Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki".

"W ramach współpracy firma ma za zadanie przygotować koncepcję budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie 9 obiektów PERN, a także pozyskać wszelkie wymagane zgody, pozwolenia i decyzje, niezbędne do uzyskania warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej" - wyjaśniono w komunikacie.

PERN wspomniał przy tym, że pierwsza instalacja fotowoltaiczna w tej spółce powstała w 2020 r. w bazie paliw w Boronowie "jako efekt wdrożenia jednej z prac dyplomowych przygotowanych przez zespół pracowników PERN w ramach organizowanej przez spółkę Akademii Menedżera". "Sukces pierwszego projektu był motorem do tworzenia kolejnych" - zaznaczono w informacji.

Jak przypomniał PERN, oprócz właśnie zakończonego przetargu dotyczącego warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznych w dziewięciu bazach paliw i ropy naftowej, trwa postępowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu biurowca spółki w Płocku i terenach zielonych wokół tego budynku.

Spółka podkreśliła, że budowa instalacji fotowoltaicznych to element projektu "PERN producentem zielonej energii", realizowanego w ramach przyjętej tam strategii na lata 2021–2024, która zakłada przeznaczenie na ten cel 130 mln zł.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę do rafinerii PKN Orlen w Płocku oraz Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz posiadający bazy magazynowe surowca i paliw.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.